W Cheonan World Dance Festiwal 2023 uczestniczyły zespoły całego świata, w tym Filipin, Brazylii, Malezji, Kostaryki, Tahiti, RPA, Tajwanu, Ekwadoru, Słowacji, Czech, Kazachstanu, Kosova, czy Litwy.
Ziemia Bydgoska zakwalifikowała się do udziału w festiwalu dzięki przesłanym filmom on-line, ale i rekomendacji przedstawiciela międzynarodowej organizacji folklorystycznej FIDAF na Europę - informuje Urząd Miasta Bydgoszczy. "Spośród 80 nadesłanych zgłoszeń przyjętych zostało 16 grup tańca ludowego z całego świata, które zakwalifikowano do półfinału konkursu".
Ziemia Bydgoska do prezentacji konkursowej przygotowała program tańców łowickich, kurpiowskich i z regionu łemkowszczyzny. Zespół wrócił z Korei Południowej z nagrodą Bronze prize. Zespół bydgoskich artystów był liderem wśród zespołów pochodzących z Europy i zespół zajął najwyższą pozycję spośród wszystkich zespołów europejskich.
- Bagaż Zespołu, który wieźliśmy do Korei to 90 strojów, 40 par butów, 40 kapeluszy i czapek. Do Korei zespół zabrał upominki z naszego regionu, lalki w strojach regionalnych, oprawione haftowane serwety kujawskie, filiżanki i naczynia z fajansu z Włocławka. Zawiózł także piękne wydawnictwa książkowe specjalnie wznowione przez wydawnictwo Pejzaż i ABEDIK „Skarby Bydgoszczy” ze zdjęciami Pana Marka Chełminiaka, w którym to wydawnictwie są również fotografie Zespołu. W bagażu znalazły się też piękne wydawnictwa o Polsce i Przyrodzie Województwa Kujawsko-Pomorskiego – słowa Anny Nogaj wiceprezeski Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska cytuje bydgoski ratusz w informacji na temat udziału zespołu w festiwalu.
Występy konkursowe i poza konkursem
Grupa liczyła 30 osób, w tym 11 par tancerzy, kapela i grupa wokalna. Zespół wystąpił ponadto poza konkursem z koncertem w Seulu. Widzami drugiego koncertu były dzieci w jednej ze szkół podstawowych w Cheonan.
Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska został utworzony w 1958 roku przy Chórze Chłopięcym Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.”
