Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zepsułeś coś? Uszy do góry. Nie jesteś sam [recenzja]

Jarosław Reszka
Jarosław Reszka
Kilkadziesiąt poważnych plam, jakie dali ludzie
Kilkadziesiąt poważnych plam, jakie dali ludzie
Kto jeszcze nie poznał Toma Phillipsa, ma szansę, by zaległość nadrobić. W księgarniach znajdzie tom pod prowokacyjnym tytułem „Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko”, a w zapowiedziach kontynuację serii: „Krótką historię wciskania kitu”. Tom Phillips to wybuchowa mieszanka badacza, popularyzatora nauki, dziennikarza i… komika. Jako dyrektor wydawniczy brytyjskiej wersji serwisu BuzzFeed dał się poznać jako świetny żartowniś. Ba, należał nawet do grupy komediowej.

Komediowy talent sprawia, że Phillips potrafi opowiadać o poważnych sprawach jak mało kto - używając zaskakujących, czasem na granicy dobrego smaku, porównań do dziedzin wydawałoby się zupełnie nieprzystających do głównego tematu. W „Krótkiej historii o tym...” głównym tematem są historia i przyczyny wielkich pomyłek w dziejach ludzkości. Czasem tragicznych, jak próba przyłączenia się Szkocji do elitarnego klubu mocarstw kolonialnych, która pochłonęły blisko dwa tysiące istnień.

Ta mało znana w Polsce historia miała miejsce pod koniec XVII wieku. Dzięki bogactwu egzotycznych krain Szkoci nie tylko chcieli odkuć się finansowo. W tle była obrona niepodległości przed coraz silniejszymi zakusami Anglików i dlatego finansowanie wyprawy do leżącego w dzisiejszej Panamie Darien stało się czymś w rodzaju patriotycznego obowiązku. Niestety, organizatorzy nie wzięli pod uwagę ani tego, jakie statki należy wybrać na taką ekspedycję, ani klimatu, jaki zastaną na miejscu. Co zaś najdziwniejsze, zapomnieli o fakcie, że Darien leży na terytorium przed stu kilkudziesięciu laty zagarniętym i wcielonym do imperium hiszpańskiego. Klęska projektu Darien kosztowała nie tylko życie wielu ludzi i finansową ruinę innych, lecz w niewiele dalszej perspektywie włączenie Szkocji do Zjednoczonego Królestwa pod berłem monarchy z Londynu.

Podobnych historii w swej książce Tom Phillips opowiedział kilkadziesiąt. Jedne są mniej znane, inne nieco bardziej - jak wojna wydana przez maoistyczne Chiny szkodnikom - w tym wróblom, co doprowadziło na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku do wielkiego głodu, m.in. z powodu plagi szarańczy. A larwy szarańczy wcześniej zjadały wróble…

Co leży u podstaw wielkich wpadek w historii naszego gatunku? Autor jako jedną z ważniejszych przyczyn wskazuje problem poznawczy, zwany efektem Dunninga-Krugera. Otóż psycholodzy David Dunning i Justin Kruger w jednym z artykułów naukowych dowodzą, że ludzie naprawdę dobrzy w swoim fachu mają tendencję do zaniżania oceny swych umiejętności, natomiast ci o znikomych kwalifikacjach znacznie je przeceniają. I to ci ostatni pchają się na świecznik, nierzadko zdobywając posłuch.

Tom Phillips, Krótka historia o tym, jak s*ieprzyliśmy wszystko, wyd. 2, Wyd. Albatros, Warszawa 2019.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera