Zełenski zaapelował o szybkie tempo prac nad siódmym pakietem unijnych sankcji przeciwko Rosji.
– We wszystkich negocjacjach zawsze podkreślam, że siódmy pakiet sankcji Unii Europejskiej jest potrzebny jak najszybciej. Rosja musi odczuwać ciągły wzrost presji za wojnę i agresywną antyeuropejską politykę. Kolejne rosyjskie groźby wobec Litwy, kolejna fala presji energetycznej, kolejne kłamstwa rosyjskich urzędników na temat kryzysu żywnościowego to argumenty za przyjęciem siódmego pakietu sankcji – argumentował Zełenski.
Sankcje UE przeciw Rosji. Kiedy siódmy pakiet?
Sprawa nowych sankcji UE przeciwko Rosji ma się znaleźć w dokumencie końcowym Rady Europejskiej, która będzie obradować w najbliższy czwartek i piątek. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia 24, kwestia sankcji zostanie potraktowana ogólnikowo, bez wskazywania konkretnych rozwiązań. Nie pojawi się też żaden termin przyjęcia siódmego pakietu.
Według Polskiego Radia 24, w ramach UE ścierają się głównie dwa obozy. Na wprowadzanie nowych sankcji naciskają Polska, kraje bałtyckie i skandynawskie. Niemcy, Belgia i Holandia chcą odczekać i sprawdzić, jak zadziałają już wdrożone obostrzenia.
