Ta jednostka systematycznie demaskuje zdrajców, którzy stanęli po stronie wroga i pomagali okupantom. W marcu 2022 r. funkcjonariusze DBR wraz z SBU zatrzymali zastępcę dyrektora generalnego Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, który w stanie wojennym opuścił miejsce służby i ukrył się na Zakarpacie. Został już poinformowany o podejrzeniu dezercji (część 5 art. 407 kodeksu karnego Ukrainy) i wybrano środek przymusu w postaci zatrzymania.
Śledczy stwierdzili, że pracownik uciekł ze stacji i nie zapewnił fizycznej ochrony obiektu, co również należało do jego obowiązków. Ponadto w trakcie śledztwa funkcjonariusze DBR badają ewentualny udział urzędnika w prowadzeniu działań dywersyjnych przeciwko Ukrainie. Muszą ustalić, czy pomagał rosyjskim wojskom w zdobyciu Czarnobyla pod koniec lutego.
Funkcjonariusze DBR we współpracy z funkcjonariuszami SBU przeprowadzili przeszukania w pomieszczeniach administracyjnych elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W miejscu zamieszkania oskarżonego przeprowadzono szereg przeszukań. W trakcie śledztwa skonfiskowano dokumenty i nośniki cyfrowe. Planowane są również przesłuchania świadków przez śledczych, kryminalistyczne badania psychologiczne i przesłuchania urzędników z Czarnobyla.
Źródło: dbr.gov.ua
