„Byłaś serca biciem”, „Jak na lotni”, „O cudzie w tancbudzie”, „Mus, Męski Blues” czy „Szczęście nosi Twoje imię” - to zaledwie kilka tytułów piosenek, jakie wymienić można z bogatego repertuaru Andrzeja Zauchy, z którym podczas przesłuchań do 12. edycji Festiwalu „Serca bicie” w Bydgoszczy zmierzyło się blisko 50 młodych ludzi z całej Polski. Wśród nich wyłoniono 18 półfinalistów.
Czy to był trudny wybór?
- Z pewnością wybór najlepszej „18” jest łatwiejszy niż wybranie jednej najlepszej osoby podczas finału festiwalu - przyznaje Piotr Dąbrowski, który wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Wolsztyńskim i aktorem Pawłem Wolsztyńskim, zasiadał w jury przesłuchań.
- Rola jury w każdych przesłuchaniach to trudne zadanie. Festiwal „Serca bicie” osiągnął już bardzo wysoką renomę i stał się ważnym konkursem na krajowej scenie muzycznej. Zgłaszający się wykonawcy od dłuższego czasu reprezentują bardzo wysoki poziom, prezentując się w nowych odsłonach utworów z repertuaru Andrzeja Zauchy. Osobiście ogromną uwagę zwracam na walory emocjonalne każdej prezentacji, a także umiejętności dotyczące techniki wokalnej konkursowiczów - wyjaśnia nam Piotr Dąbrowski.
Jak dowiedzieliśmy się w biurze festiwalowym, wśród wyłonionych półfinalistów są studentki bydgoskiej Akademii Muzycznej: Emilia Hamerlik, Daria Wojciechowska i Aleksandra Bajak. Już wkrótce, bo 14 marca, usłyszymy wszystkich 18 wykonawców podczas koncertu półfinałowego w City Hotelu.
Czemu piosenki Andrzeja Zauchy wciąż interesują młodych ludzi? Moim zdaniem, Andrzej Zaucha wykonywał wartościowe utwory, z dobrymi i ponadczasowymi tekstami oraz znakomitą muzyką, a to doskonały fundament na wypracowanie i stworzenie swojej własnej, współczesnej formy wypowiedzi scenicznej.
Piotr Dąbrowski, kierownik muzyczny Festiwalu „Serca bicie”
Warsztaty z jednym z najlepszych wokalistów jazzowych w Polsce
Aby występ udał się jak najlepiej, pomaga Piotr Dąbrowski - od kilku lat obdarzony zaufaniem przez organizatorów, jak sam mówi: „opiekuje się” muzycznie konkursowiczami.
- Półfinał wymaga doskonałego przygotowania, zarówno ze strony wokalistów, jak i mojej. Na tym etapie współpraca polega głównie na dosyć szybkim zgraniu się i ustaleniu najważniejszych elementów prezentacji - wyjaśnia nasz rozmówca. - Finaliści są bardziej „dopieszczeni”. Trzydniowe warsztaty, które poprowadzi także wybitny wokalista Janusz Szrom, przygotowują do występu w bydgoskiej Operze Nova. Podczas nich opracowywane są wyjątkowe i oryginalne aranżacje, dostosowane do indywidualnej wrażliwości oraz możliwości technicznych młodych artystów. Między innymi z tego powodu koncert galowy festiwalu dostarcza tylu niesamowitych wrażeń - mówi Piotr Dąbrowski.
Gwiazdy polskiej estrady na gali w maju
Finałowi 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” patronuje tytuł piosenki „Wieczór nad rzeką zdarzeń”, którą Daria Zawiałow wygrała 8. edycję festiwalu oraz zaskarbiła sobie sympatię w postaci nagrody publiczności. Podczas tegorocznego finału, 26 maja, oprócz występu finalistów, posłuchamy także gwiazd polskiej estrady.
- Swój występ już potwierdzili: Anita Lipnicka, Kamil Bednarek i Maja Kleszcz - podpowiada nam Marta Świniarek z Fundacji „Serca bicie”.
- Czemu piosenki Andrzeja Zauchy wciąż interesują młodych ludzi? Moim zdaniem, Andrzej Zaucha wykonywał wartościowe utwory, z dobrymi i ponadczasowymi tekstami oraz znakomitą muzyką, a to doskonały fundament na wypracowanie i stworzenie swojej własnej, współczesnej formy wypowiedzi scenicznej. Pojawianie się nowych utworów z repertuaru Zauchy to z pewnością zasługa ludzi, którzy znajdują takie „perełki” i dzielą się nimi w sieci, a młodzi ambitni wykonawcy poszukują i potrzebują nowego - dodaje Piotr Dąbrowski, który podkreśla też, że festiwal w finale daje najlepszym młodym wykonawcom możliwość występu na profesjonalnej scenie ze świetnymi muzykami i technikami muzycznymi. - Jest to dla nich niesamowite doświadczenie i ogromna przyjemność.
Warto wiedzieć
Koncert półfinałowy 12. Festiwalu „Serca bicie” 14 marca w City Hotelu. Bilety w cenie 20 zł, od początku lutego można rezerwować u organizatora - Fundacji „Serca bicie” (ul. Szajnochy 3), e-mail: [email protected], www.zauchafestiwal.pl
Piosenki Andrzeja Zauchy w tegorocznym półfinale zaśpiewają:
- Michał Babiarz
- Aleksandra Raczyńska
- Erwin Kornacki
- Emilia Hamerlik
- Klaudia Waldon
- Martyna Ćwik
- Magdalena Michalak
- Martyna Michalak
- Daria Wojciechowska
- Hubert Biczkowski
- Paulina Wróblewska
- Justyna Jędrusik
- Tomasz Baracz
- Lilit Minasyan
- Aleksandra Bajak
- Angelika Kurowska
- Magdalena Howorska
- Karolina Gwóźdź
- Podczas koncertu półfinałowego (14 marca) publiczność przyzna nagrodę, ufundowaną przez organizatora i City Hotel, ale nie będzie ona dla wykonawcy jednoznaczna z przepustką do finału. Finalistów wskaże jury.
- Koncert Galowy 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” odbędzie się 26 maja w bydgoskiej Operze Nova. Występy uczestników konkursu finałowego zostaną ocenione przez jury. Organizator przewiduje nagrody: Złotą Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (5 tys. zł); Srebrną Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (3 tys. zł); Brązową Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (2 tys. zł) oraz Nagrodę publiczności (2 tys. zł)
