Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z „Serca biciem” na scenie po raz 12. Znamy półfinalistów Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy 2020 w Bydgoszczy

Justyna Tota
Justyna Tota
Utworem „Wieczór nad rzeką zdarzeń” Daria Zawiałow wyśpiewała sobie festiwalowe zwycięstwo w 2016 r. Tytuł tej piosenki Andrzeja Zauchy jest hasłem tegorocznej, 12. edycji „Serca bicie”, której finał nastąpi 26 maja na scenie Opery Nova
Utworem „Wieczór nad rzeką zdarzeń” Daria Zawiałow wyśpiewała sobie festiwalowe zwycięstwo w 2016 r. Tytuł tej piosenki Andrzeja Zauchy jest hasłem tegorocznej, 12. edycji „Serca bicie”, której finał nastąpi 26 maja na scenie Opery Nova Archiwum Tomasz Czachorowski
Świetne teksty i różnorodność stylów muzycznych: od jazzu i jazzrocka po piosenkę rozrywkową. Festiwal Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” od 12 lat cieszy się dużym powodzeniem u młodych, którzy mają odwagę sprawdzić się w wymagającym repertuarze. Pod koniec stycznia z blisko pół setki osób z całego kraju wyłoniono już osiemnastu półfinalistów, wśród których są trzy bydgoskie studentki. Przed nami koncerty - półfinałowy w marcu oraz finałowy w maju z gwiazdami jak Anita Lipnicka, Kamil Bednarek i Maja Kleszcz.

„Byłaś serca biciem”, „Jak na lotni”, „O cudzie w tancbudzie”, „Mus, Męski Blues” czy „Szczęście nosi Twoje imię” - to zaledwie kilka tytułów piosenek, jakie wymienić można z bogatego repertuaru Andrzeja Zauchy, z którym podczas przesłuchań do 12. edycji Festiwalu „Serca bicie” w Bydgoszczy zmierzyło się blisko 50 młodych ludzi z całej Polski. Wśród nich wyłoniono 18 półfinalistów.

Czy to był trudny wybór?

- Z pewnością wybór najlepszej „18” jest łatwiejszy niż wybranie jednej najlepszej osoby podczas finału festiwalu - przyznaje Piotr Dąbrowski, który wraz z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Wolsztyńskim i aktorem Pawłem Wolsztyńskim, zasiadał w jury przesłuchań.

- Rola jury w każdych przesłuchaniach to trudne zadanie. Festiwal „Serca bicie” osiągnął już bardzo wysoką renomę i stał się ważnym konkursem na krajowej scenie muzycznej. Zgłaszający się wykonawcy od dłuższego czasu reprezentują bardzo wysoki poziom, prezentując się w nowych odsłonach utworów z repertuaru Andrzeja Zauchy. Osobiście ogromną uwagę zwracam na walory emocjonalne każdej prezentacji, a także umiejętności dotyczące techniki wokalnej konkursowiczów - wyjaśnia nam Piotr Dąbrowski.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze festiwalowym, wśród wyłonionych półfinalistówstudentki bydgoskiej Akademii Muzycznej: Emilia Hamerlik, Daria Wojciechowska i Aleksandra Bajak. Już wkrótce, bo 14 marca, usłyszymy wszystkich 18 wykonawców podczas koncertu półfinałowego w City Hotelu.

Czemu piosenki Andrzeja Zauchy wciąż interesują młodych ludzi? Moim zdaniem, Andrzej Zaucha wykonywał wartościowe utwory, z dobrymi i ponadczasowymi tekstami oraz znakomitą muzyką, a to doskonały fundament na wypracowanie i stworzenie swojej własnej, współczesnej formy wypowiedzi scenicznej.

Piotr Dąbrowski, kierownik muzyczny Festiwalu „Serca bicie”

Warsztaty z jednym z najlepszych wokalistów jazzowych w Polsce

Aby występ udał się jak najlepiej, pomaga Piotr Dąbrowski - od kilku lat obdarzony zaufaniem przez organizatorów, jak sam mówi: „opiekuje się” muzycznie konkursowiczami.

- Półfinał wymaga doskonałego przygotowania, zarówno ze strony wokalistów, jak i mojej. Na tym etapie współpraca polega głównie na dosyć szybkim zgraniu się i ustaleniu najważniejszych elementów prezentacji - wyjaśnia nasz rozmówca. - Finaliści są bardziej „dopieszczeni”. Trzydniowe warsztaty, które poprowadzi także wybitny wokalista Janusz Szrom, przygotowują do występu w bydgoskiej Operze Nova. Podczas nich opracowywane są wyjątkowe i oryginalne aranżacje, dostosowane do indywidualnej wrażliwości oraz możliwości technicznych młodych artystów. Między innymi z tego powodu koncert galowy festiwalu dostarcza tylu niesamowitych wrażeń - mówi Piotr Dąbrowski.

Gwiazdy polskiej estrady na gali w maju

Finałowi 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” patronuje tytuł piosenki „Wieczór nad rzeką zdarzeń”, którą Daria Zawiałow wygrała 8. edycję festiwalu oraz zaskarbiła sobie sympatię w postaci nagrody publiczności. Podczas tegorocznego finału, 26 maja, oprócz występu finalistów, posłuchamy także gwiazd polskiej estrady.

- Swój występ już potwierdzili: Anita Lipnicka, Kamil Bednarek i Maja Kleszcz - podpowiada nam Marta Świniarek z Fundacji „Serca bicie”.

- Czemu piosenki Andrzeja Zauchy wciąż interesują młodych ludzi? Moim zdaniem, Andrzej Zaucha wykonywał wartościowe utwory, z dobrymi i ponadczasowymi tekstami oraz znakomitą muzyką, a to doskonały fundament na wypracowanie i stworzenie swojej własnej, współczesnej formy wypowiedzi scenicznej. Pojawianie się nowych utworów z repertuaru Zauchy to z pewnością zasługa ludzi, którzy znajdują takie „perełki” i dzielą się nimi w sieci, a młodzi ambitni wykonawcy poszukują i potrzebują nowego - dodaje Piotr Dąbrowski, który podkreśla też, że festiwal w finale daje najlepszym młodym wykonawcom możliwość występu na profesjonalnej scenie ze świetnymi muzykami i technikami muzycznymi. - Jest to dla nich niesamowite doświadczenie i ogromna przyjemność.

Warto wiedzieć

  • Koncert półfinałowy 12. Festiwalu „Serca bicie” 14 marca w City Hotelu. Bilety w cenie 20 zł, od początku lutego można rezerwować u organizatora - Fundacji „Serca bicie” (ul. Szajnochy 3), e-mail: [email protected], www.zauchafestiwal.pl

  • Piosenki Andrzeja Zauchy w tegorocznym półfinale zaśpiewają:

  1. Michał Babiarz
  2. Aleksandra Raczyńska
  3. Erwin Kornacki
  4. Emilia Hamerlik
  5. Klaudia Waldon
  6. Martyna Ćwik
  7. Magdalena Michalak
  8. Martyna Michalak
  9. Daria Wojciechowska
  10. Hubert Biczkowski
  11. Paulina Wróblewska
  12. Justyna Jędrusik
  13. Tomasz Baracz
  14. Lilit Minasyan
  15. Aleksandra Bajak
  16. Angelika Kurowska
  17. Magdalena Howorska
  18. Karolina Gwóźdź
  • Podczas koncertu półfinałowego (14 marca) publiczność przyzna nagrodę, ufundowaną przez organizatora i City Hotel, ale nie będzie ona dla wykonawcy jednoznaczna z przepustką do finału. Finalistów wskaże jury.
  • Koncert Galowy 12. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy „Serca bicie” odbędzie się 26 maja w bydgoskiej Operze Nova. Występy uczestników konkursu finałowego zostaną ocenione przez jury. Organizator przewiduje nagrody: Złotą Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (5 tys. zł); Srebrną Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (3 tys. zł); Brązową Nagrodę im. Andrzeja Zauchy (2 tys. zł) oraz Nagrodę publiczności (2 tys. zł)
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera