Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z panoramą Bydgoszczy oraz osobliwymi pamiątkami z przeszłości. Wieża ciśnień [konkurs biletowy]

Justyna Tota
Na dwóch kondygnacjach Wieży Ciśnień znajdują się dawne wodociągowe urządzenia. Miasto można podziwiać z tarasu, na który wiodą kręte schody
Na dwóch kondygnacjach Wieży Ciśnień znajdują się dawne wodociągowe urządzenia. Miasto można podziwiać z tarasu, na który wiodą kręte schody Dariusz Bloch
W sobotę kolejna wycieczka z przewodnikiem po bydgoskim Szlaku TeH2O z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz”. Dla Czytelników „Expressu” mamy dwa podwójne zaproszenia do Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów, które już rozdaliśmy za poprawne odpowiedzi. Dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy do kolejnego konkursu - w przyszłym tygodniu będzie można wygrać wejściówkę na wycieczkę z przewodnikiem do Muzeum Fotografii.

Wielu mieszkańców i turystów odwiedza zabytkową Wieżę Ciśnień Muzeum Wodociągów, by podziwiać z jej tarasu (na który wiedzie spirala 176 stopni) panoramę Bydgoszczy. Widoki z wieży przy Filareckiej 1 to niewątpliwie atrakcja turystyczna, ale nie mniej ciekawe są także eksponaty, które po części pochodzą z poszukiwań archeologicznych, prowadzonych w Bydgoszczy oraz z zakupów i darowizn, także z innych miast. W muzeum widzimy, w jaki sposób przed laty ludzie korzystali z urządzeń wodociągowych, a także można dowiedzieć się, jak korzystny wpływ miała modernizacja wodociągów po 2002 roku na zachowanie ekologii w środowisku miejsko-przyrodniczym.

- Mieszczące się na dwóch kondygnacjach wieży zbiory są szczególne, bo stanowią je elementy sanitarne, które pomijane są niekiedy wstydliwym milczeniem, a przecież mają one swoją wartość historyczną. Można u nas zobaczyć, między innymi, piękną wannę cynową z XIX wieku, stare baterie, nocniki malowane w kwiatki, a od niedawna także ozdobny pisuar z zabytkowego Hotelu George we Lwowie - wymienia Hanna Mierzwa z Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów.

Bydgoska wieża ciśnień to zabytek, który został odrestaurowany przez MWiK. - Jest to dawny wynalazek techniczny, który był nieodłącznym elementem budowanych na przełomie XIX i XX wieku wodociągów. Dzięki niej można było doprowadzać wodę nie tylko na większe odległości, ale i na każdy poziom budynków mieszkalnych czy przemysłowych - dodaje Hanna Mierzwa.

Oprócz stałej ekspozycji muzealnej i ciekawych, kilkuminutowych filmów, można oglądać czasowe wystawy w równolegle z muzeum prowadzonej galerii sztuki, mieszczącej się w olbrzymim zbiorniku, który kiedyś wypełniony był 1260 metrów sześciennych wody.
Więcej ciekawostek będzie można dowiedzieć się na wycieczce.

Przypominamy, że w sobotniej wyprawie po Szlaku TeH2O z cyklu „Poznaj industrialną Bydgoszcz” uczestniczyć mogą tylko te osoby, którym uda się za pośrednictwem lokalnych mediów wygrać wejściówkę. Dla Czytelników „Expressu” są dwa podwójne zaproszenia.

Zaproszenia dla Czytelników
Wieża ciśnień przy ul. Filareckiej 1 to zabytek, mający przeszło wiek. Ile lat dokładnie ma ten obiekt (licząc od roku oddania go do użytku)?
Dwie pierwsze osoby, które dziś udzielą poprawnej odpowiedzi, wysyłając maila pod adres: [email protected], wygrają podwójne zaproszenie na sobotnią wycieczkę z przewodnikiem do Wieży Ciśnień Muzeum Wodociągów.
Zwycięzców naszego konkursu poinformujemy o godzinie zbiórki.

Przypominamy, że bydgoski Szlak Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20 uczestniczy w dwóch prestiżowych konkursach, w których może wygrać dzięki głosom internautów.

W konkursie World Travel Awards nasz Szlak TeH20 walczy o nagrodę w kategorii Europejski wiodący projekt rozwoju turystyki. Konkurentów ma silnych, bo są to ośrodek wypoczynkowy Costa Navarino w Grecji i rajem w Arouca w Portugalii, figurujący na liście UNESCO Global Geopark. Dlatego bydgoskiemu szlakowi przydadzą się głosy, które można oddać na stronie www.worldtravelawards.com/nominees/2017/europe. Aby zagłosować na Szlak TeH2O, należy zarejestrować się, a następnie wyszukać na liście kategorię „Europe’s Leading Tourism Development Project” i nazwę szlaku „Bydgoszcz Water, Industry and Craft Trail TeH2O”.

Oddać głos na Bydgoszcz można też w konkursie National Geographic Traveller na 7 Nowych Cudów Polski. Do 31 sierpnia można głosować (dana osoba może oddać jeden głos na dobę) na stronie 7cudow.national-geographic.pl/, Szlakowi TeH2O w konkursie przydzielono nr 4, jak na razie w rankingu jest poza pierwszą dziesiątką, dlatego bardzo potrzebuje naszych głosów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty