Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć wodociągowa w Bydgoszczy ma już 500 lat! Poznajcie jej bogatą historię

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Na zdjęciu fragment jubileuszowej ekspozycji w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK na 120-lecie bydgoskich wodociągów w 2020 roku
Na zdjęciu fragment jubileuszowej ekspozycji w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK na 120-lecie bydgoskich wodociągów w 2020 roku Dariusz Bloch / archiwum
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy zapraszają wszystkich mieszkańców na obchody 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy (1523-2023). Wydarzenie odbędzie się w środę 29 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK przy ul. Gdańskiej 242 w Bydgoszczy. Wstęp wolny. Organizatorzy przygotowali wykłady z zakresu rozwoju infrastruktury wodociągowej w mieście na przestrzeni 5 minionych stuleci, projekcję filmu oraz prezentację książki.

W 2023 roku mija 500 lat od uruchomienia w Bydgoszczy pierwszego sytemu zaopatrzenia w wodę.

Krótka historia systemu wodociągowego w Bydgoszczy

- Dzięki staraniom starosty bydgoskiego Stanisława Kościeleckiego w 1523 roku król Zygmunt Stary wystawił dokument zezwalający na założenie w mieście wodociągu. Wodę miano czerpać z Brdy, w okolicy dzisiejszej Wyspy Młyńskiej - takie fakty z historii przybliża Marek Jankowiak, rzecznik prasowy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy.

Ta pierwsza instalacja zaopatrzenia Bydgoszczy w wodę nie spełniła oczekiwań mieszkańców. W związku z tym, w 1541 roku bydgoscy rajcy miejscy zawarli kontrakt z Walentym z Bochni dotyczący budowy nowego systemu wodociągowego, który miał pobierać wodę ze strumienia, w miejscu zwanym dzisiaj Doliną Pięciu Stawów.

- Koncepcja ta okazała się słuszna i trwała, a zbudowana wówczas infrastruktura funkcjonowała aż do początku XIX wieku. Wówczas w wyniku zubożenia miasta, drewniany system wodociągowy z powodu braku remontów przestał działać. Mieszkańcy Bydgoszczy od tego momentu musieli czerpać wodę z płytkich studni ujmujących wodę z wód gruntowych - informuje Marek Jankowiak.

W 1900 r. uruchomiono w mieście nowoczesny system zaopatrzenia w wodę składający się ze stacji wodociągowej w Lesie Gdańskim i wieży ciśnień usytuowanej przy obecnej ul. Filareckiej. W kolejnych latach rozbudowywano stację wodociągową. W 1937 r. otwarta została zelektryfikowana hala pomp. Kolejną ważną datą był rok 1662. Wówczas zaczęła działać nową stacja wodociągowa na Czyżkówku, pobierająca wodę z Brdy. W 1992 r. powołano jednoosobową spółkę z o.o. Gminy Bydgoszcz pod nazwą Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy.

Obecnie sieć wodociągowa Bydgoszczy liczy ponad 1000 km.

Program obchodów 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy

Obchody 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy odbędą się 29 listopada w Hali Pomp Muzeum Wodociągów MWiK przy ul. Gdańskiej 242. Mogą w nich uczestniczyć wszyscy zainteresowani mieszkańcy. Wstęp będzie bezpłatny.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18.00. 15 minut później zaplanowano półgodzinny wykład dr. Wojciecha Siwiaka „Gospodarowanie wodą w średniowiecznej i nowożytnej Bydgoszczy na tle historycznych ziem polskich”. Prezentacja będzie poświęcona m.in. dawnym studniom, latrynom czy drewnianym wodociągom.

Między 18.45 a 19.15 będzie można posłuchać o nowożytnych standardach higienicznych w Bydgoszczy, o których opowie dr hab. Wojciech Ślusarczyk. Wykład będzie poświęcony higienicznym standardom epoki nowożytnej, które były zdecydowanie odmienne od postaw względem mycia ciała w epoce średniowiecza. Różniły się też drastycznie od podejścia ukształtowanego w drugiej
poł. XIX w., które można uznać za nasze, współczesne. Podczas tego wykładu słuchacze dowiedzą się np. o skomplikowanych technikach mycia na sucho, m.in. za pomocą bielizny.

O 19.40 odbędzie się prezentacja 15-minutowego filmu z okazji 500-lecia systemu wodociągowego w Bydgoszczy. Film przybliża m.in. informacje na temat dawnego drewnianego wodociągu oraz zabiera widzów w podróż po współczesnej infrastrukturze bydgoskiego systemu zaopatrzenia w wodę.

Kolejnym punktem środowych obchodów będzie promocja albumu „Zbiory Muzeum Wodociągów MWiK” (20.00-20.20). W kolekcji tej instytucji znajduje się obecnie ponad 1400 eksponatów. Najcenniejsze i najciekawsze z nich zostały zaprezentowane w jubileuszowym wydawnictwie.

Całość zakończy się około 20.30.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera