Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru o sprawach ważnych i trudnych spektaklach niebopiekło

jt
Spektakl „Ludzie mówią” teatr niebopiekło prezentował już na kilku festiwalach w kraju oraz Turcji. W środę (28 marca) sztukę można zobaczyć na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy
Spektakl „Ludzie mówią” teatr niebopiekło prezentował już na kilku festiwalach w kraju oraz Turcji. W środę (28 marca) sztukę można zobaczyć na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy Archiwum teatru niebopiekło
Działający od 15 lat bydgoski teatr niezależny niebopiekło, z powodzeniem występujący na arenie międzynarodowej, jeszcze w tym miesiącu na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy wystawi monodram „Toż-samość” (26 marca) oraz spektakl „Ludzie mówią...” (28 marca).

Skąd bierze się zło? W nas, ludziach. To podstawowe zagadnienie spektakli niebopiekło - niezależnego teatru, dotykającego spraw, o których inni woleliby wciąż jeszcze milczeć. Temat dualności ludzkiej natury i toczącego się odwiecznie konfliktu ciała i umysłu, na granicy których kształtuje się „ja”, podejmowany jest monodramie pt. „Toż-samość” w reż. Arlety Szatkowskiej, który będzie można zobaczyć już w najbliższy poniedziałek (26 marca) o godz. 19 na małej scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Wystąpi Michał Zdeb, w muzycznym opracowaniu Mateusza Bąka.

Natomiast w środę (28 marca) także o 19.00 na małej scenie TPB niebopiekło zaprezentuje spektakl „Ludzie mówią...”, który spotyka się z bardzo dobrym przyjęciem widzów. Być może dlatego, że jest oparty na historii, która zdarzyła się naprawdę w jednym z polskich miasteczek.

- To spektakl o „skażonej” miłości i brudnym dotyku. O tęsknocie za uczuciem, o ludzkim poszukiwaniu dobra, które trafia na grunt ohydnej manipulacji z wykorzystaniem wiary. Wiary w Boga. I o tym, że ślepa wiara w czystość intencji tego, który o niej naucza, staje się powodem osobistego dramatu bohaterki spektaklu. Bohaterki skazanej na ostracyzm miejscowej społeczności, wynikający z ludzkiej małości, ale też strachu przed dotknięciem prawdy - trudnej, bolesnej, niewygodnej, burzącej ustalony i ślepo respektowany porządek życia w wierze - wyjaśniają twórcy teatru niebopiekło, stawiając pytanie o znaczenie prawdy, wiary i miłości.

Rezerwacja biletów na spektakle 26. i 28.03.(pon. i śr.) g. 19.00 - e-mail: [email protected], nr tel. 501 347 402 lub w dni spektakli w godz. 16.00-19.00

O bydgoskim niezależnym teatrze

Teatr niezależny niebopiekło powstał w Bydgoszczy w 2003 roku z inicjatywy Andrzeja Stróża, przez lata związanego z Trzecim Teatrem w Drodze, dyrektora odbywającego się w Bydgoszczy Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE.
Pierwszy spektakl „un esempio” powstał na motywach opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Błogosławiona, święta”, a niebopiekło odwiedziło z nim kilkadziesiąt scen instytucjonalnych i niezależnych w całym kraju i poza jego granicami. Był też gościem Instytutu im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Ostatni spektakl teatru niebopiekło – „Ludzie mówią” prezentowany był już na kilku festiwalach w kraju, a także w Turcji, gdzie teatr gościł po raz trzeci, prowadząc również warsztaty teatralne.

Teatr niebopiekło w swoich spektaklach w minimalnym stopniu, i w sposób bardzo uzasadniony, korzysta z nowości technicznych. Ubogość w/w środków jest wyborem w pełni świadomym i celowym, i w sposób bardzo czytelny wpisuje się w rozpoznawalną poetykę teatru. Teatr wypracował swoistą technikę użycia przedmiotu na poziomie semantycznym.

Teatr niebopiekło zapraszany jest do prowadzenia warsztatów teatralnych, w których podstawowymi zagadnieniami są: trening fizyczny aktora, umiejętność koncentracji, poznawanie swojego ciała, praca nad ekspresją i dynamiką ruchu, podstawy improwizacji, układanie struktury spektaklu, struktura działań fizycznych jako podstawowy element pracy nad rolą, praca z przedmiotem, poetyka przedmiotu, konstrukcja działań scenicznych oraz tworzenie etiud indywidualnych.

Teatr niebopiekło współpracuje i utrzymuje kontakty z wieloma teatrami wywodzącymi się z nurtu teatrów alternatywnych. Studio Teatralne z Warszawy, Teatr CHOREA z Łodzi, Teatr ZAR z Wrocławia, Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Studio Matejka z Wrocławia, Teatr Biuro Podróży, Teatr Pieśń Kozła, Stowarzyszenie Teatralne GARDZIENICE, żeby wymienić tylko polskie teatry. Członkowie teatru niebopiekło są twórcami projektów teatralnych między innymi : projektu „Lustra” w którym wykorzystując techniki aktorskie wypracowane przez teatr niebopiekło zrealizowano z grupą seniorów pokaz pracy warsztatowej, udowadniając, że w teatrze można przekraczać bariery wiekowe na każdym poziomie, i projektu „Sytuacja teatr” – który był swoistą Akademią Teatralną. Teatr zaprasza do prowadzenia warsztatów, pokazów spektakli czy uczestnictwa w innych projektach teatralnych. Członkowie niebopiekło zapraszani są do realizacji krajowych i międzynarodowych projektów teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!