https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyrok na zabytkową Leśną. Stuletni budynek znika na naszych oczach

Wojciech Mąka
Restauracja Leśna, dawna stacja kolejki wąskotorowej, ponad 100-letni obiekt - znika w oczach. I nikt się tym nie przejmuje...
Restauracja Leśna, dawna stacja kolejki wąskotorowej, ponad 100-letni obiekt - znika w oczach. I nikt się tym nie przejmuje... Dariusz Bloch
Jeden z ostatnich reliktów po kolejce wąskotorowej Bydgoszcz-Koronowo znika na naszych oczach. Stuletniego budynku nie ma w ewidencji zabytków.

[break]
Nad głową Sławomira Marcysiaka, miejskiego konserwatora zabytków, znów zaczynają się zbierać czarne chmury. Głównie za sprawą radnego dra Stefana Pastuszewskiego. Chodzi o budynek u zbiegu Meysnera i Relaksowej, niedaleko działek w Janowie. To do końca lat 80. ubiegłego wieku Restauracja Leśna, a wcześniej, przed wojną - stacja przesiadkowa kolejki wąskotorowej Bydgoszcz-Koronowo.

Może lokal?
- Stuletni budynek, jeden z ostatnich śladów po kolejce, powinien być objęty nadzorem konserwatora zabytków - mówi Stefan Pastuszewski. - Tymczasem jest urzędnik, który jest bierny do czasu, aż kamień spadnie mu na głowę... Budynek jest własnością prywatną, konserwator powinien wyjść z jakąś inicjatywą, zwłaszcza że obok są działki; można by tu na przykład otworzyć jakiś lokal...

Konserwator zobaczy
Jarosław Butkiewicz, znawca historycznych śladów w Bydgoszczy, podkreśla: - To była stacja przesiadkowa w kierunku Koronowa i Maksymilianowa. Obok, jeszcze przed pierwszą wojną, była restauracja na wolnym powietrzu, masowo odwiedzana przez bydgoszczan. W tej chwili budynek jest w ruinie...
Rzeczywiście, zamurowane okna w częściowo zburzonym obiekcie, rozkradzione poszczególne elementy, brakuje bramy.

Kilka lat temu o mały włos nie spłonął tu bezdomny, który koczował na piętrze.

Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków, zapowiada, że dokładnie przyjrzy się sytuacji dawnej stacji. - Mamy już gminną ewidencję zabytków, ale z głowy mogę na razie powiedzieć, że obejmuje ona jedynie obiekty sanatorium przy Meysnera - mówi „Expressowi”.

Gminną ewidencję zabytków prezydent miasta utworzył na początku sierpnia. Sprawdziliśmy - obiektu dawnej stacji w niej nie ujęto, mimo że leży w granicach administracyjnych miasta.

Most zwyciężył
Przypomnijmy, w ubiegłym roku staraniem Starostwa Powiatowego odnowiono inną część starej wąskotorówki - most w Koronowie. Konstrukcja zwyciężyła w tegorocznym, krajowym konkursie „Modernizacja Roku 2014” w kategorii „Drogi i obiekty mostowe”.

Most jest częścią szlaku rowerowego, który biegnie śladami starej kolejki.

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
do nexa
Nie boj sie nie starczy Bruskiemu ani kasy ani kadencji zeby zbudowac ten niepotrzebny most i tame na wysokosci ul. Deszczowej na Jachcicach. Kasy wystarczy tylko na poszerzenie mostu Hypszera do 4 pasow, to powinien byc priorytet aby cala Kamienna- Altyleryjska i Pileckiego byla 4 pasmowa bo niebawem tam bedzie biegła DK 80 i caly tranzyt przez miasto na osi W-Z.
N
Nex
Niestety niszczymy nie tylko nasz dorobek kulturowy ale dobra którymi obdarzyła nas natura. Trzeba być głąbem aby dopuścić do degradacji najpiękniejszego odcinka Brdy w granicach miasta i to jakby na ironię w strefie ochronnej ujęcia wody pitnej. Gdzie nasz rozum i logika ?
L
Lidia
Użalamy się nad rozbiórką zabytków . I słusznie .W tej samej dzielnicy trwa intensywna degradacja odcinka rzeki o charakterze górskim . Budowane są domy nad samą wodą w górnym biegu niedaleko ujęcia wody pitnej dla miasta. Głupota w tym mieście nie zna granic!
H
Hania
Myślę,że warto ratować nawet najmniejsze perełki architektoniczne. Na pewno są to nie małe koszty, ale nie mamy prawa dawać przyzwolenia na zagładę takich miejsc i obiektów.
a
ares
Wyburzyc i koniec. Nie potrzebujemy kolejnych ruder a kolejki juz dawno nie ma i nie bedzie wiec po co sie tu rozczulac nad czyms co nie istnieje.
b
bydgoszczanin
Każdy naród dba o swoją historię i tradycję. To co się odbywa od kilku lat w Bydgoszczy zasługuje na rozliczenie kilku osób z ich pracy na rzecz miasta i okolic. Żałuję bardzo, że nasze dzieci zamiast naszej historii zastanaą niedługo zamiast Leśnej ogodzoną wysokim płotem prywatną willę. O odbudowie trasy waskotorowej kochani zapomnijcie, potrzeba ludzi , ktorzy naprawdę kochają swoje miasto, okolicę i historie.
N
Nina
Dorobek konserwatorów widać wszędzie na Starym Mieście : lwy na Magdzińskiego , lustrzanki na Jezuickiej , parking Pod Blankami ,Sowland na rogu Mostowej . Szkło to wdzięczny materiał m.innymi służacy do wyrobów artystycznych , witraży , kieliszków , lampeki do wina , kufli ,itp. .Architekturę przeszkloną łatwiej zaprojektować nawet wykorzystując komputer. Na Zachodzie szkło już przestało być ekscytujące . Wracają trendy historyzujące . My w Polsce mamy ciągle problemy z gospodarką przestrzenną w urbanistyce i estetyką w architekturze.
T
Ted
Leśna nie została wpisana w rejestr zabytków , podobnie jak setki , jeśli nie tysiące innych zabytkowych obiektów. Trudno się temu dziwić .Konserwatorzy zabytków uznają tylko gotyk na dotyk. Zafascynowani są szklanymi domami. Stąd pogarda dla budowli , których nie rozpoznają . Przy Placu Kościeleckich powstanie szklana fascynacja konserwatorów w postaci biurowca . Nikt się tym nie przejmuje , również SARP oraz zarządzający tym nieszczęsnym miastem .
M
Mag
Leśna była urocza restauracją jeszcze w latach 70. Miała powodzenie nie tylko u dzialkowiczow, lecz także mieszkańców Oplawca i Smukaly. Marzy mi się odbudowanie kolejki wąskotorowej - byłaby to kapitalna atrakcja turystyczna.
c
czechu
Pamiętam jak na początku lat 80-tych jeździłem rowerem z kumplami na oranżadę :) droga biegła po nasypie kolejki wąskotorowej, kto tam mieszka ten wie :) coś pięknego tam można zrobić. pozdrawiam cały Opławiec i Smukałę piękne wspomnienia
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski