W najbliższą sobotę Szlakiem TeH2O wycieczka do Muzeum Kanału Bydgoskiego, przewodnikiem będzie dyrektor muzeum Tomasz Izajasz. - Podczas interaktywnego oprowadzania po muzeum pokażę m.in. makiety Kanału Bydgoskiego z 1800 roku, makietę śluzy trapezowej i śluzy Okole. Oczywiście, opowiem historię Kanału Bydgoskiego, wskazując na ciekawe źródła jak archiwalne fotografie czy plany - zapowiada Tomasz Izajasz.
Zwiedzając Muzeum Kanału Bydgoskiego można zobaczyć także, m.in. mundury marynarzy i szyprów żeglugi śródlądowej czy wioślarską dębową łódź z 1920 roku. - Zaprezentuję także całkiem niedawno wykonaną płaskorzeźbę Kanału Bydgoskiego czy ponad dwumetrową piękną mozaikę, wykonaną przez artystki, przedstawiającą Fryderyka Wielkiego oglądającego plany Kanału Bydgoskiego, którego był autorem i budowniczym - przypomina Tomasz Izajasz.
Muzeum Kanału Bydgoskiego w zabytkowym budynku gospodarczym na dziedzińcu III LO (przy ul. Nowogrodzkiej 3), znajduje się zaledwie kilkadziesiąt metrów od zabytkowego kanału. Stąd też wycieczka nie ograniczy się tylko do muzealnego obiektu.
- Wybierzemy się na spacer Kanałem Bydgoskim, podczas którego opowiem, jak kiedyś wyglądało miejskie życie nad kanałem, jak przez lata zmieniła się przestrzeń wokół niego. Po drodze miniemy, m.in., śluzę IV czy rondo Grunwaldzkie, przez które przebiegła niegdyś kanał - dodaje Tomasz Izajasz i zapowiada, że dalsza część wycieczki będzie niespodzianką.
Ile lat liczy sobie zabytkowy Kanał Bydgoski? Cztery poprawne odpowiedzi nagrodzimy podwójnymi zaproszeniami na sobotnią wycieczkę. Odpowiedzi prosimy słać mailem pod adres: [email protected]. Zwycięzców poinformujemy o godzinie zbiórki sobotniej wycieczki. Przypominamy, że bilety na wycieczkę z przewodnikiem dostępne są tylko w ramach konkursów ogłoszonych w lokalnych mediach.