Każdy mieszkaniec Bydgoszczy może zaproponować, kogo uhonorować Bydgoskim Autografem.
- Te wyjątkowe wyróżnienia trafiają do osób żyjących, szczególnie zasłużonych dla kształtowania pozytywnego wizerunku Bydgoszczy - przypomina Urząd Miasta Bydgoszczy i do 15 sierpnia czeka na propozycje. Wypełniony formularz zgłoszeniowy, który jest do pobrania na serwisie miasta bydgoszcz.pl (w wersji online formularz można wypełnić TUTAJ) należy przesłać pocztą tradycyjną pod adresem ratusza lub e-mailem na: [email protected]. Spośród propozycji Kapituła Bydgoskich Autografów wybierze od jednego do trzech laureatów.
Polecamy także
- Teatr Polski w Bydgoszczy przejdzie remont. Inwestycja będzie kosztowała 40 mln zł
- Pola Negri 2022 poszukiwana! Casting ogłasza Kino Pomorzanin w Bydgoszczy
- Gdzie rośnie Bydgoskie Drzewo Roku 2022? Wskaż adres i zgłoś do konkursu
- Muzyka z kosmosu i jubileuszu Capelli Bydgostiensis, czyli dwa koncerty pod gwiazdami
- Ja zgłosiłem panią Zofię Ewę Ruprecht, mam nadzieję, że się uda - napisał w mediach społecznościowych bydgoski działacz społeczny i bloger Adam Gozdziewski.
Pani doktor fotograficzną pasją promuje Bydgoszcz
- Pani Zofia promuje nasze piękne miasto, robiąc setki fotografii. Jej fotki to nie zwykłe zdjęcia, tylko artystyczne pejzaże. Niedawno ukazał się album z jej fotografiami „Bydgoszcz Nastrojowa”. Dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć te piękne fotografie, zapraszam na grupę na Facebooku Zabujani w Bydgoszczu (Brombergu), którą również administruje pani Zofia - uzasadnia poproszony przez nas Adam Gozdziewski.
Bydgoski raper nie tylko pisze i rymuje o życiu
Adam Bujny, który wraz z Darią Kieraszewicz przy ulicy Długiej stworzył Muzeum Mydła i Historii Brudu, w Alei Bydgoskich Autografów chętnie widziałby co najmniej kilka nowych podpisów.
- Niezmiennie, co roku, zgłaszam do Bydgoskich Autografów Jarosław Bisza Jaruszewskiego, którego poznałem, gdy był już uznanym artystą - mówi nam Adam Bujny. - Chciałbym go jednak uhonorować go nie tylko za twórczość, ale za całokształt jego działań społecznych. Bisz robi wiele dobrego dla ludzi, dla dzieciaków. Może nawet nie każdy o tym wie, bo to szalenie skromny człowiek.
Podpis Grażyny Szapołowskiej na ulicy Długiej w Bydgoszczy?
Nasz rozmówca wskazuje także na kobietę, której autograf mógłby widnieć na ulicy Długiej. Podpis aktorki Grażyny Szapołowskiej z pewnością elektryzowałby by wielu fanów kina.
- Panią Szapołowską widywałem w Bydgoszczy regularnie, kiedy przyjeżdżała z wizytami do swej matki. Aktorka jeździła charakterystyczny jaguarem, więc od razu wiedziałem, kiedy znów jest w naszym mieście. Zresztą, artystka nie stroniła od ludzi - wielu bydgoszczan ma z nią pamiątkowe zdjęcia czy autografy. Bydgoszczanka jest przecież wybitną aktorką - opowiada Adam Bujny.
Inną postacią, według przedsiębiorcy, godną docenienia, jest bydgoski poseł Jan Szopiński.
- To polityk wielkiej klasy, który łączy ludzi - twierdzi Adam Bujny. - Jest jednym z najbardziej aktywnych posłów, podejmuje się spraw z różnych dziedzin (wystarczy zajrzeć na jego fanpage), mając na względzie Bydgoszcz. Nigdy też nie słyszałem, by pan Szopiński atakował kogoś słowem, nawet w kwestiach spornych. Do wszystkich, także do przeciwników politycznych, odnosi się z szacunkiem, co dziś jest rzadkością. Dla mnie jest świetnym przykładem na to, że w polityce nie trzeba wcale obrzucać się błotem, tylko po prostu działać.
Bydgoszczanin - wybitny pilot z sukcesami sportowymi
Z kolei Jan Szopiński do Bydgoskich Autografów 2022 zgłosi Jana Wróblewskiego - bydgoszczanina, który zapisał się w historii lotnictwa sportowego jako wybitny pilot szybowcowy (dwukrotny tytuł mistrz świata - zdobyty w 1965 r. w Wielkiej Brytanii oraz 1972 r. w Jugosławii, wicemistrz świata w 1970 r. oraz mistrz Polski, mający na koncie 4 krajowe rekordy szybowcowe, w tym jeden zakwalifikowany jako rekord międzynarodowy!), a także pilot samolotów i instruktor lotniczy.
- Pan Wróblewski to wielka sława i chwała polskiego sportu. Uhonorowanie tej postaci, będzie także nawiązaniem do bogatych tradycji lotniczych Bydgoszczy, sięgających jeszcze czasów przedwojennych. To w Bydgoszczy wybudowano pierwszy w kraju szybowiec i to w naszym mieście szkolili się najlepsi polscy piloci jak Orliński, Skarżyński czy słynny duet Żwirko i Wigura, którzy w 1932 roku zwyciężyli największą wtedy na świecie imprezę: Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych Challenge w Berlinie. Te sukcesy kontynuował właśnie Jan Wróblewski - podkreśla Jan Szopiński.
Elżbieta Kornaszewska, prezes i kierownik artystyczny ZPiT „Ziemia Bydgoska”, jest zdania, że na ulicy Długiej autografy powinni pozostawić m.in., jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich portrecistów, grafik i rzeźbiarz Ignacy Bulla czy wybitny bydgoski kardiolog prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.
Do uhonorowania w Alei Autografów wśród bydgoszczan wymienia się także: Izabellę Szolginię, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy za działania na rzecz skrzywdzonych zwierząt, ale także edukowanie, jak zwierzętom pomagać i promowanie adopcji; dr. n. med. Pawła Rajewskiego, konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych, za walkę z pandemią czy szefa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu Rafaela Prętkiego jako społecznika, który zasłużył się w przywróceniu Fordonu do Bydgoszczy. - Jego idée fixe jakim jest Fordon, stało się największym osiągnięciem społecznym ostatnich lat. Próżno szukać tak skutecznego społecznika w Bydgoszczy - podkreśla Damian Amon Rączka, przewodnik, gawędziarz, skarbnica wiedzy o historii Starego Fordonu.
A Państwo, kogo zgłoszą do wyróżnienia w Bydgoskiej Alei Autografów 2022?
W Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej swe tabliczki z podpisami w poszczególnych latach uroczyście odsłonili:
- 2007 r.: Irena Szewińska, Jerzy Hoffman, Adam Sowa, Rafał Blechacz i Zbigniew Boniek
- 2008 r.: Lech Wałęsa (odsłonięty z okazji 27. rocznicy Bydgoskiego Marca)
- 2008 r.: Tomasz Gollob, Kazimierz Karabasz, Edmund Obiała i Katarzyna Popowa-Zydroń
- 2009 r.: Irena Santor, Radosław Sikorski i Janusz Zemke
- 2010 r.: Andrzej Maleszka, prof. Marek Harat i gen. Zbigniew Nowek
- 2011 r.: Jerzy Derenda i kpt. Bronisław Radliński
- 2012 r.: Małgorzata Czajkowska-Malinowska, Leonard Pietraszak i Robert Sycz
- 2013 r.: Eleonora Harendarska, Jan Kulczyk i Zygfryd Żurawski
- 2014 r.: dr. Zbigniew Pawłowicz, Michał Winiarski i Tomasz Zaboklicki
- 2015 r.: Maciej Figas, Paweł Łysak oraz prof. Zbigniew Włodarczyk
- 2016 r.: Beata Mikołajczyk i Michał Kubiak
- 2017 r.: Jerzy Riegel, Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj oraz prof. Wojciech Zegarski
- 2018 r.: Krzysztof Herdzin, prof. Arkadiusz Jawień oraz prof. Józef Szala
- 2019 r.: Jan Rulewski, Antoni Tokarczuk i bracia Marek i Tomasz Sekielscy
- 2020 r.: prof. Aleksander Araszkiewicz, Marek Gotowski, dr hab. Janusz Kutta, dr hab. Marek Romaniuk, Stanisław Błażejewski
- 2021 r.: Iga Baumgart-Witan, prof. dr hab. Piotr Salaber, prof. dr hab. Mariusz Wysocki
