Są różnej wielkości, mniejsze i większe (ta największa jest wysokości ok. 1,5 m). - Każda robi wrażenie - przyznaje Katarzyna Wolska, kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, które już w piątek (15 XII) o 17.00 serdecznie zaprasza do Salonu Hoffman (plac Kościeleckich 6) na otwarcie wyjątkowej wystawy „Szopki krakowskie”.
Jak zdradziła nam Katarzyna Wolska, na wystawie zobaczymy siedem klasycznych szopek krakowskich, wykonanych z myślą o odbywającym się co roku w Krakowie konkursie. Ich twórcami są rodowici krakusi, parający się tym z dziada pradziada, jak np. Dariusz Czyż, mistrz krakowskich szopkarzy, który pomógł w organizacji wystawy. Jest też jedna szopka autorstwa Ryszarda Dziedziczaka z Włocławka.
Szopki krakowskie można nie tylko oglądać, ale i czytać historię, która jest w nich zawarta.
Katarzyna Wolska
Pan Ryszard postanowił wkomponować bydgoskie akcenty w tradycyjną konstrukcję szopki krakowskiej. - W szopkach krakowskich, oprócz Świętej Rodziny, pojawiają się sceny z postaciami historycznymi (królami, bohaterami narodowymi i zasłużonymi obywatelami) oraz legendarnymi (np. Trębaczem, Panem Twardowskim, Lajkonikiem). W szopce bydgosko-krakowskiej jest m.in. postać malującego Leona Wyczółkowskiego. I podobnie jak w krakowskich szopkach prezentuje się architekturę najpiękniejszych zabytków Krakowa (wysokich wież kościoła Mariackiego, katedry na Wawelu czy Barbakanu) tak i w szopce autora z naszego regionu można dostrzec elementy bydgoskiej architektury, np. Spichrze czy kopułę Bazyliki św. Wincentego à Paulo - wyjaśnia nasza rozmówczyni.
- Szopki krakowskie można nie tylko oglądać, ale i czytać historię, która jest w nich zawarta - dodaje Katarzyna Wolska.
Po wernisażu o 18.00 można będzie posłuchać wykładu Mateusza Solińskiego „Bóg się rodzi! Motyw Narodzenia Pańskiego w malarstwie”.
Warto dodać, że piątkowy wernisaż zainauguruje nowy cykl „Piękna nasza Polska cała”, w ramach którego KPCK prezentować będzie tradycje i zwyczaje różnych obszarów etnograficznych. Natomiast wystawę „Szopki krakowskie” w Salonie Hoffman KPCK będzie można oglądać do połowy stycznia 2018 r. Polecamy!