Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka tragedia w mieszkaniu przy ul. Zduny! Sześcioosobowa rodzina zatruła się gazem [kalendarium bydgoskie, 8 listopada]

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
8 listopada 1933 roku w mieszkaniu przy ul. Zduny w Bydgoszczy w nocy zatruła się gazem świetlnym 6-osobowa rodzina: mąż, żona i czwórka dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Stwierdzono, że powodem tragedii był otwarty kurek w kuchence gazowej. Czy stało się to przypadkowo, przez zapomnienie, czy było to działanie świadome - nigdy nie udało się ustalić.
8 listopada 1933 roku w mieszkaniu przy ul. Zduny w Bydgoszczy w nocy zatruła się gazem świetlnym 6-osobowa rodzina: mąż, żona i czwórka dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Stwierdzono, że powodem tragedii był otwarty kurek w kuchence gazowej. Czy stało się to przypadkowo, przez zapomnienie, czy było to działanie świadome - nigdy nie udało się ustalić. arch. PPG, zdjęcie ilustracyjne
Zobacz, co jeszcze ważnego i ciekawego wydarzyło się 8 listopada w Bydgoszczy.

8 listopada 397 roku w Candes we Francji umarł Marcin z Tours, syn legionisty rzymskiego, pustelnik, potem biskup i apostoł Galii, uznany za świętego, patron kupców i wielu innych cechów rzemieślników. Jego imię nadano bydgoskiej katedrze, a od XVI wieku stał się patronem Bydgoszczy.

8 listopada 1424 roku biskup włocławski, Jan Pella, wystosował okólnik do duchownych swojej diecezji, wzywający ich do stawienia się w Bydgoszczy na synod, który miał rozpocząć się 16 stycznia 1425 roku.

8 listopada 1457 roku dobiegł końca trzeci pobyt w tym samym roku króla Kazimierza Jagiellończyka w Bydgoszczy (król przyjechał 28 października). Tym razem monarcha przybył w związku z koncentracją w rejonie miasta wojsk polskich mających odbić z rąk krzyżackich Malbork. Jednak w związku ze zdobyciem przez Krzyżaków Chełmna, plany militarne musiały zostać zmienione. Król z Bydgoszczy skierował się do Gniezna.

8 listopada 1849 roku na posiedzeniu Rady Miejskiej postanowiono wprowadzić w Bydgoszczy nowy rodzaj oświetlenia olejem terowym. Niebawem na rogu Mostowej i Starego Rynku zapłonęła pierwsza lampa zasilana nowym paliwem, świecąca trzy razy jaśniej od poprzedniej. Rok później nowy rodzaj oleju stał się powszechny w bydgoskich latarniach. Dotrwał jako paliwo do roku 1860, kiedy to wprowadzono uliczne oświetlenie gazowe.

8 listopada 1918 roku w nieistniejącym już Domu Polskim przy obecnej ulicy Warmińskiego założona została pierwsza drużyna skautek w Bydgoszczy, która za patronkę objęła królową Jadwigę. Organizatorką i drużynową była druhna Zofia Waszakówna, jedna z organizatorek polskiego szkolnictwa w mieście. Zbiórki odbywały się głównie w salce ochronki Zakładu św. Floriana.

8 listopada 1929 roku rozpoczęło działalność drugie pod względem wielkości po „Palast” kino w mieście, o nazwie „Paw”, wyposażone w 800 miejsc, w budynku zbudowanym na rogu ulic Stanisława Staszica i Zygmunta Krasińskiego. Od 1931 roku kino nosiło nazwę „Apollo”, od 1945 „Polonia”. Ostatni sens w tym kinie miał miejsce 31 marca 2003 roku, kiedy wyświetlono francuski film „Gwałt”. W sierpniu 2010 roku budynek został zburzony, w 2012 roku w tym miejscu wyrósł apartamentowiec „Rubinowy Dom”.

8 listopada 1930 roku przez Bydgoszcz przejechał specjalny pociąg z ministrem komunikacji i innymi wysokimi urzędnikami - uczestnikami uroczystości mającej odbyć się tego samego dnia w Gdyni z okazji otwarcia nowo zbudowanej linii kolejowej z Herbów Nowych do Gdyni przez Bydgoszcz.

8 listopada 1932 roku Leon Barciszewski, wybrany przez Radę Miejską Bydgoszczy 22 września tego roku – objął urząd prezydenta miasta.

8 listopada 1933 roku w mieszkaniu przy ul. Zduny w Bydgoszczy w nocy zatruła się gazem świetlnym 6-osobowa rodzina: mąż, żona i czwórka dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Stwierdzono, że powodem tragedii był otwarty kurek w kuchence gazowej. Czy stało się to przypadkowo, przez zapomnienie, czy było to działanie świadome - nigdy nie udało się ustalić.

8 listopada 1938 roku wybuchł pożar w fabryce czekolady i kakao „Holandia” przy ul. Marszałka Focha w Bydgoszczy. Wnętrze fabryki i zgromadzony towar spłonęły doszczętnie, straty wyniosły ok. 50 tys. zł.

8 listopada 1955 roku Biuro Zleceń i Informacji Spółdzielni Usług Administracyjnych uruchomiło w Bydgoszczy trzy punkty informacji o adresach i zakresie działalności zakładów usługowych w mieście; znajdowały się one w biurze spółdzielni przy ul. Dworcowej 26 oraz w zakładach fryzjerskich przy Dworcowej 3 i Al. 1 Maja 31. W roku 1956 podobne punkty miały powstać na terenie największych osiedli mieszkaniowych.

8 listopada 1957 roku Bydgoska Fabryka Lodówek wysłała do Warszawy wykonaną w tym zakładzie na specjalne zamówienie 100-litrową lodówkę, stanowiącą część urządzenia chłodniczego, które podczas wizyty w Birmie premier Józef Cyrankiewicz miał tamtejszym przywódcom przekazać jako dar od narodu polskiego. Lodówka była nowoczesna: wykonana głównie z tworzyw sztucznych, posiadająca schowki i pojemniki na podstawowe produkty.

8 listopada 1957 roku o godz. 6.16 nad Bydgoszczą widać było przelatującego drugiego w historii sztucznego satelitę wprowadzonego na orbitę okołoziemską przez ZSRR, Sputnik-2. Wielu bydgoszczan wstało wcześniej tego dnia, aby, korzystając z bezchmurnego nieba, obserwować nowe zjawisko na nieboskłonie.

8 listopada 1958 roku Państwowe Przedsiębiorstwo Barów Mlecznych uruchomiło w Bydgoszczy przy ul. Długiej 26 nowy bar mleczny pn. „Ratuszowy”.

8 listopada 1965 roku na zaproszenie przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej Kazimierza Maludzińskiego przybyła do Bydgoszczy po raz pierwszy delegacja włoskiego miasta Reggio Emilia. Dało to początek partnerstwu obydwóch miast.

8 listopada 1971 roku Sąd Wojewódzki w Bydgoszczy skazał na karę 10 lat pozbawienia wolności Jana P., który 15 stycznia tego roku w mieszkaniu przy ul. Długiej w Bydgoszczy w stanie upojenia alkoholowego zabił siekierą swoją żonę, matkę trojga dzieci.

8 listopada 1980 roku odbyła się pierwsza od 30 lat polowa msza na Starym Rynku w Bydgoszczy, tym razem w intencji wszystkich pomordowanych w czasie II wojny światowej.

Tego samego dnia w Biurze Wystaw Artystycznych odbył się wernisaż wystawy grafik Pablo Picasso powstałych w 1968 roku i pochodzących ze zbiorów Petera Ludwiga z Akwizgranu. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie, liczyła 347 grafik. W Bydgoszczy była prezentowana przez 5 tygodni.

8 listopada 1990 roku awaria kabla wysokiego napięcia spowodowała przerwę w bydgoskiej drukarni prasowej. Większość gazet rano nie ukazała się w sprzedaży, do kiosków dotarły dopiero w południe.

8 listopada 2002 roku w Bydgoszczy przebywał prezes Rady Ministrów Leszek Miller, który m.in. odwiedził zakłady Pesa oraz przekazał nowoczesny sprzęt bydgoskiej policji.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera