MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje dopiero na półmetku, a rodzice sześciolatków już myślą o wrześniu

Iwona Matusiak
Dla każdego sześciolatka nowe miejsce i nowi koledzy to wyzwanie, można mu jednak pomóc
Dla każdego sześciolatka nowe miejsce i nowi koledzy to wyzwanie, można mu jednak pomóc Adam Zakrzewski
Wakacje są dopiero na półmetku, ale rodzice niektórych sześciolatków już intensywnie myślą o tym, co od września czeka ich dzieci w szkole. Do końca sierpnia można zbadać gotowość 6-latka do nauki w szkole, ale postawa rodziców też jest ważna.

Obowiązek szkolny od września obejmie wszystkie dzieci siedmioletnie, urodzone w roku 2007 oraz dzieci sześcioletnie, urodzone od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 roku. Do szkoły będą mogły pójść także pozostałe dzieci z tego rocznika, urodzone od 1 lipca do 31 grudnia, jeśli taka będzie wola rodziców. Wyjątkiem może być posiadanie opinii z Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

- W poradni w Nakle i w filii w Szubinie przeprowadziliśmy dotąd 165 diagnoz, niektóre na razie częściowo. Jest ich więcej niż w poprzednich latach. W zeszłym roku szkolnym rodzice wszystkich 6-latków mogli sami zadecydować, czy ich dziecko rozpocznie naukę w klasie pierwszej, czy też będzie w oddziale przedszkolnym - wyjaśnia Ewa Burzyńska, psycholog i dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nakle. - Wydaliśmy około 70 opinii o konieczności odroczenia obowiązku szkolnego. Trudno jednak oceniać czy to dużo, czy mało, ponieważ w ubiegłym roku opinie te wydawane były dzieciom 7-letnim z opóźnieniami i zaburzeniami rozwojowymi, 6-latkom nie były potrzebne - mówi Ewa Burzyńska.

Pomimo wielu zapewnień, że szkoły są przygotowane do przyjęcia dzieci sześcioletnich, wielu rodziców nadal ma wątpliwości.

- Diagnozy wystawiamy dzieciom do końca sierpnia. Jednak rodzic ma prawo do złożenia wniosku do dyrektora szkoły o cofnięcie dziecka do grupy rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego do końca grudnia. Należy się jednak zastanowić, czy taka zmiana w trakcie roku szkolnego będzie dla dziecka rzeczywiście najkorzystniejszym rozwiązaniem - przestrzega Ewa Burzyńska.

Jeżeli już w trakcie roku szkolnego pojawiają się problemy, szkoła ma możliwość objęcia ucznia różnymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej, rodzic może również zgłosić się o wsparcie do poradni.

Zanim jednak sześciolatki pójdą do szkoły, przed nimi prawie miesiąc wakacji, warto więc wykorzystać ten czas, rozmawiać z dzieckiem i przygotowywać je na nowy etap w jego życiu.

- Duże znaczenie ma nastawienie dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole, jego otwartość na nowe doświadczenia. Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że rodzice poprzez swoje obawy mogą niepotrzebnie wzbudzić u dzieci niepokój i niechęć do zmian. Uwierzmy w zdolności naszych pociech, wspierajmy ich możliwości, a na pewno poradzą sobie z nowymi wyzwaniami - dodaje dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!