MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Smukale hitlerowcy mordowali Polaków. Przypomniał o tym uczniowski projekt edukacyjny

Paweł Kaniak
Paweł Kaniak
Finał projektu, czyli warsztaty „Młodzi Młodym” odbył się 7 czerwca w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej.
Finał projektu, czyli warsztaty „Młodzi Młodym” odbył się 7 czerwca w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej. Dariusz Bloch
Bydgoska młodzież wzięła udział w projekcie edukacyjnym, którego celem było przypomnienie o historii obozu przesiedleńczego w Smukale i upamiętnienie jego ofiar.

- W związku z ukierunkowaniem na kształcenie wśród młodzieży historii regionalnej realizujemy uczniowski projekt „Smuga pamięci”, upamiętniający ofiary obozu przesiedleńczego w Smukale - wyjaśnia Grzegorz Kacprzak, nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 1 im. Bartłomieja w Bydgoszczy.

- Ideą naszych działań jest przywrócenie wśród młodych ludzi świadomości istnienia obozu w Smukale - dodaje Grzegorz Kacprzak.

Uczestnicy projektu "Smuga pamięci" realizowali te cele poprzez różne działania:

  • przeprowadzenie ankiety celem zbadania pamięci o funkcjonowaniu obozu w Smukale wśród mieszkańców Bydgoszczy;
  • wykład dr. Mateusza Maleszki nt. działalności obozu;
  • wizytę studyjną na terenach związanych z funkcjonowaniem obozu;
  • warsztaty dla uczniów „Młodzi Młodym” w ramach tzw. nauczania rówieśniczego. Zajęcia warsztatowe zaplanowano na kilku płaszczyznach: podstawy polityki narodowościowej, los sprawcy, dzieje osadzonych, warunki lokalowe więźniów, obozowa codzienność, świadek / pamięć.

Projekt był realizowany w oparciu o 6-osobową grupę mającą już doświadczenie we wspólnej pracy. - Razem przygotowaliśmy m.in. dwa szkolne przedstawienia: „Dziewięciu z Wujka” pamięci ofiar stanu wojennego oraz "Czy tak musiało być?" upamiętniające powstanie w getcie warszawskim - informuje Grzegorz Kacprzak.

Finał projektu, czyli warsztaty „Młodzi Młodym” odbył się 7 czerwca w bydgoskiej Delegaturze Instytutu Pamięci Narodowej.

Historia obozu w Smukale

Założony 1 września 1941 obóz miał spełniać rolę stałego miejsca pobytu dla ludzi przesiedlonych z terenu Pomorza a uznanych za „niemożliwych/nieprzydatnych do zniemczenia”. 1 października 1941 Stutthof uzyskał status Obozu Specjalnego (Sonderlag). Zarządzało nim Gestapo. Obóz stał się obozem karnym dla tysięcy Polaków. Z relacji byłych więźniów wynika, że warunki w obozie były nieludzkie. Przez obóz przewinęło się około czterech tysięcy więźniów. Zmarło około ośmiuset z nich, a sporą część ofiar stanowiły dzieci i niemowlęta. Mieszkańcy powiatu bydgoskiego, którzy trafiali do obozu, byli wywożeni m.in. do Generalnej Guberni i na roboty do III Rzeszy. Panujące w obozie warunki prowadziły do biologicznego wyniszczenia ludności. Brak podstawowej opieki medycznej, fatalne warunki sanitarno-higieniczne i głodowe racje żywnościowe były przyczyną śmierci. Dwanaście osób zostało zamordowanych. Za winnych śmierci ponad 300 osób uznano komendantów obozu. Obóz w Smukale istniał kilkanaście miesięcy. W tym czasie zmieniał się jego charakter. Początkowo był obozem przesiedleńczym, potem koncentracyjnym, a w ostatnim okresie podlegał pod obóz w Potulicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski