W piątek i sobotę wernisaż za wernisażem

Justyna Tota
Justyna Tota
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już jutro w MOB
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już jutro w MOB
Halę Pomp opanuje wiele sztuki, Muzeum Okręgowe grafika, a miejską przestrzeń artyści zaproszeni przez bwa - dziś i jutro nie do przegapienia.

Już samo zorganizowanie tego wydarzenia pokazuje, że sztuka nie zna granic nie tylko dlatego, że posługuje się uniwersalnym językiem, ale i łączy ze sobą ludzi równie silne jak przyjaźń.
Oto Grupa Parter 02, czyli paczka przyjaciół: Agnieszka Elwertowska, Jakub Elwertowski, Filipina Polakowska (malarstwo), Tomasz Barczyk (grafika) oraz Marcin Szpak (fotografia) - wszyscy kiedyś z Bydgoszczy, teraz rozproszeni poza krajem. Mimo to artyści dziś wieczór (g. 18.30) znów się spotkają w swoim rodzinnym mieście, by wspólnie zadziałać. W zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów na zbiorowej wystawie pokażą swe najnowsze prace, chcą też poruszyć temat emigracji, bliski im oraz milionom Polaków. Jak życie na obczyźnie wpływa na międzyludzkie relacje i twórczość artysty? Co więcej, artystyczne spotkanie w pewnym momencie wkroczy na wybieg, wernisaż uatrakcyjni bowiem (wbrew wszechobecnym trendom) pokaz mody niszowej „Monochrome” - Anya Kamarek, Hektor Kowalski z Londynu, któremu towarzyszyć będzie muzyka tworzona przez dzidżejów Scrowball, KTB & SWR. Warto dodać, że obrazy i fotografie Grupy Partner 02 nie będą tygodniami wisieć na wystawie. Kto nie zdąży na dziś na wernisaż do Hali Pomp, ten ma szansę to nadrobić tylko w sobotę.

Na planszach i matrycach
W sobotę także nie wolno przegapić dwóch wernisaży w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, poświęconych(najogólniej mówiąc) wciąż mało znanej sztuce grafiki. Na ekspozycji pt. „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku” mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć w jednym miejscu prestiżowe kolekcje graficzne, wypożyczone z muzeów i bibliotek z całego kraju, które uzupełnią bogaty zbiór bydgoskiego muzeum.

Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904 autolitografia
Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904
autolitografia trójbarwna pędzlem, kredką i prószem, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie

- Obok dzieł wielkich mistrzów specjalizujących się w litografii, jak Leon Wyczółkowski, Kazimierz Sichulski czy Józef Rapacki, zaprezentowane zostaną prace nie miej wybitnych artystów, ale jednak w swej twórczości tylko pośrednio sięgających po techniki graficzne. Nie pomijamy też twórców mniej znanych. Tym samym na wystawie przedstawiona zostanie owa wielość nie tylko w temacie, ale i w stylistyce oraz technice wykonania druku płaskiego na przestrzeni ponad stu lat - wyjaśnia Natalia Szczerbińska z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Ekspozycji od jutra można się przyjrzeć w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ale litografie mistrzów prezentowane będą osobno - w Domu Leona Wyczółkowskiego, który nazywany jest przecież ojcem nowoczesnej litografii polskiej. Warto dodać, że ekspozycja „Wielość w jedności. (...)” była w programie niedawnego Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015, podczas którego Wyczółkowski był patronem nagrody, ufundowanej przez MOB, w konkursowej Wystawie Głównej Triennale.
Ekspozycja prac polskiej grafiki artystycznej to jednak może być za mało, by lepiej poznać rozwój tej technik w sztuce.

- Do takiego wniosku doszła kurator wystawy Barbara Chojnacka, kierownik Dział Grafiki MOB, która wyszła z inicjatywą, by 22-23 października odbyła się specjalna sesja naukowa, podczas której będzie można wysłuchać ciekawych referatów - dodaje Natalia Szczerbińska.

Ewa Walawska
Ewa Walawska
Dorota Folga Januszewska

Uzupełnieniem ekspozycji o dziejach rodzimej litografii jest wystawa pt. „Grafika gra sztuki”, którą przygotował Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jej otwarcie w Zbiorach Archeologicznych MOB również w sobotę. Na ścianach i w muzealnych gablotach zaprezentowanych zostanie blisko 150 obiektów. Zwiedzając jakąkolwiek wystawę przywykliśmy, że oglądamy efekt końcowy. Tym razem będzie inaczej - zamiast gotowych grafik zobaczymy matryce różnych technik graficznych - od najstarszego drzeworytu aż po instalacje multimedialne - na których artysta dopiero zaczyna realizować swe koncepcje. - Będzie też okazja praktykować artystyczny proces powstawania grafik podczas październikowych warsztatów w ramach Niedzieli w Muzeum, na które jak zwykle zaprosimy całe rodziny - zapowiada pani Natalia.

Język sztuki na ulicach
Podejrzeć działania artystów i to na ulicach naszego miasta można za sprawą przedsięwzięcia Europejska Stacja Akcji - Zostaw Swój Ślad. Galeria Miejska bwa zaprosiła do Bydgoszczy czterech artystów. Dwóch Albańczyków - Oert Miziri i Sadik Spahija, Turek - Mustafa Yüksel i Polka - Natalia Kozieł są w Bydgoszczy od tygodnia, by podjąć dialog z przestrzenią miasta, czego efektem są powstające teraz instalacje artystyczne.

Natalia Kozieł z uczniami bydgoskiego plastyka
Natalia Kozieł z uczniami bydgoskiego plastyka
Galeria Miejska bwa

- Dwie z prac staną w okolicy Galerii Miesjkiej bwa, kolejne dwie na Wyspie Młyńskiej. W zależności od materiału, z jakiego zostaną stworzone, pozostaną tam na chwilę bądź dłużej. Koniec akcji w sobotę - wyjaśnia Tomasz Zieliński z bwa.

Goszczącym u nas artystom towarzyszą uczniowie bydgoskiego plastyka, którzy oprowadzali artystów po mieści i pomagają im w tworzeniu instalacji. Młodzież bierze też udział w warsztatach, prowadzony przez gości.
Uliczną ekspozycją bwa rozpoczyna nowy sezon artystyczny, na pierwszy wernisaż w wyremontowanych salach Galerii Miejskiej zostaniemy zaproszeni w październiku.

Gdzie i kiedy na wernisaż?
25.09. (pt.) godz. 18.30 - Wiele sztuki. Reaktywacja grupy Parter 02 w zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242), wstęp wolny. Zwiedzanie w sobotę w godz. 13-17.

26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie ekspozycji „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku.” w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) oraz w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), wstęp wolny. Wystawa (czynna do 6 grudnia br.) jest trzecią częścią cyklu wystaw graficznych o wspólnym tytuł „Wielość w jedności” , ramach którego MOB prezentowało: „Drzeworyt polski po 1900 roku” (2009) i „Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku” (2012).

26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie wystawy „Grafika gra sztuki”, Zbiory Archeologiczne (ul. Mennica 2), wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 6 grudnia br.

do 26.09. (sob.)- Europejska Stacja Akcji - Zostaw Swój Ślad, działania artystów z Albanii, Turcji i Polski w przestrzeni miasta. Artystyczne instalacje w okolicach Galerii bwa (ul. Gdańska 20) oraz na Wyspie Młyńskiej.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie