Ostatni raz o Parku Milenijnym informowaliśmy prawie rok temu, kiedy jeden z Czytelników podniósł alarm w sprawie samowolki jednego z mieszkańców z ulicy Nad Wisłą. Właściciel remontowanego domu wyrównywał teren spycharką dojeżdżając niemal do samego brzegu jeziorka.
To Cię może też zainteresować
- Tu od lat nic się nie dzieje - komentował sprawę inny z mieszkańców. - Władze i tak się nie interesują tym terenem. Wystarczy spojrzeć, wokół tylko dzikie chaszcze. Fakt jednak, że ludzie sami wykorzystują tę sytuację i po prostu śmiecą.
Mężczyzna wskazywał na butelki i puszki, które można znaleźć w nadbrzeżnych szuwarach. Co się zmieniło od tamtego czasu? Już dwa lata temu miasto informowało o planach przygotowania dokumentacji dotyczącej zagospodarowania terenu wokół glinianki. W 2021 roku mieszkańcy zdecydowali, że inwestycja przywrócenia parku spacerowiczom zasługuje na realizację w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.
Są projekty i 260 tysięcy na ich realizację
Plany zakładały utwardzenie głównej alei łączącej ul. Fordońską z ul. Nad Wisłą, jej oświetlenie, uregulowanie tzw. przedeptów, ustawienie ławek, tablic informacyjnych. Zachowane miały być naturalne nawierzchnie. Jak dowiadujemy się w bydgoskim ratuszu, projekty zostały opracowane.
- Doposażenie parku Milenijnego to inwestycja wybrana przez mieszkańców w trakcie głosowania na BBO, która realizowana będzie na terenie Starego Fordonu - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prasowa prezydenta Bydgoszczy. - Na jej realizację miasto zabezpieczyło w tym roku prawie 260 tysięcy złotych. W ubiegłym roku opracowana została dokumentacja, która pozwoli rozpocząć prace nad przebudową pierwszych alejek, ich oświetlenie oraz ustawienie nowych elementów małej architektury, w tym ławki, kosze na śmieci. Ingerencja w istniejący drzewostan ograniczona będzie do niezbędnego minimum.
W kolejnych etapach, jak dodaje Marta Stachowiak, możliwe będą kolejne prace. jak choćby ustawienie metalowej konstrukcji przy wejściu z nazwą parku. Kiedy w parku mają pojawić się wykonawcy?
Pierwsze prace jeszcze w tym roku
- Pierwsze prace zostaną zlecone jeszcze w tym roku. Zadanie wymagało koordynacji z gestorami sieci m.in. KPEC, który w tej części Starego Fordonu realizował rozbudowę ciepłowniczej infrastruktury - mówi rzeczniczka bydgoskiego ratusza.
W rewitalizację Starego Fordonu, przede wszystkim terenów rekreacyjnych nad Wisłą, zaniedbanych podwórek, przebudowę uliczek miasto zainwestowało już ponad 50 mln zł. - Moglibyśmy planować kolejne inwestycje, ale po rządowych cięciach w finansowaniu samorządów priorytetem jest dokończenie rozpoczętych zadań. Nowe, duże projekty możemy uruchamiać wyłącznie po zdobyciu dofinansowania zewnętrznego - podkreśla Stachowiak.
