https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoski Budżet Obywatelski 2025: Mieszkańcy wybrali 100 projektów do realizacji. W tle śledztwo prokuratury

(em)
Na osiedlu Leśnym trwa rewitalizacja pasa zieleni na ulicy 11 Listopada. Inwestycję do realizacji mieszkańcy wskazali w głosowaniu na zadania z BBO.
Na osiedlu Leśnym trwa rewitalizacja pasa zieleni na ulicy 11 Listopada. Inwestycję do realizacji mieszkańcy wskazali w głosowaniu na zadania z BBO. Arkadiusz Wojtasiewicz/Polska Press
Znamy wyniki kolejnej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na wszystkie projekty oddano ponad 80 tysięcy głosów, które zostały zweryfikowane. Do realizacji w 2025 roku trafi 100 zadań.

- Bydgoski Budżet Obywatelski stał się sprawdzonym narzędziem wyboru miejskich zadań, które co roku zmieniają Bydgoszcz. Co ważne, są to zmiany oczekiwane przez mieszkanki i mieszkańców: powstają nowe skwery, aleje, place zabaw, chodniki, organizowane są cenne inicjatywy kulturalno-społeczne integrujące mieszkańców. Dziękuję wszystkim, którzy oddali głos, szczególnie autorom projektów - za ich kreatywność i zaangażowanie w promocję projektów - mówi Łukasz Krupa, zastępca prezydenta Bydgoszczy.

BBO to szczególna forma konsultacji społecznych. Mieszkańcy w głosowaniu, bezpośrednio wybierają zadania, które trafią do realizacji w kolejnym roku. Na realizację zwycięskich projektów Miasto Bydgoszcz zabezpieczyło blisko 16 mln zł. W ostatniej edycji głosowało blisko 25 tys. osób, które oddały ponad 80 tysięcy głosów.

Wiadomo, że do realizacji trafi 20 projektów społecznych, dzięki którym zorganizowanych zostanie wiele ciekawych wydarzeń: koncertów, kina, plenerowego, potańcówek, zajęć sportowych, warsztatów, pokazów. W 2025 roku po raz pierwszy zaplanowano festyn strażacki, czy naukę nurkowania.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się projekty ponadosiedlowe, których autorzy musieli uzyskać akceptację przynajmniej trzech rad osiedli. Najwięcej (ponad 5700 głosów) zdobyła rewitalizacja Parku nad Starym Kanałem Bydgoskim. W jej zakres ma wejść m.in. renowacja ścieżek, montaż stylowego oświetlenia, ustawienie pergoli.

Na projekty osiedlowe oddano ponad 20 tysięcy głosów. Najliczniej w tej edycji BBO uczestniczyli mieszkańcy osiedli: Czyżkówko, Miedzyń Prądy, Bartodzieje, Nowy Fordon, Stary Fordon, Leśne, Szwederowo oraz Wyżyny.

Najwięcej głosów zdobyły zadania związane z tworzeniem nowych miejsc do rekreacji oraz nowej zieleni (parków, skwerów, placów zabaw) oraz wyposażeniem ulic w dodatkową infrastrukturę (nowe chodniki, oświetlenie, nawierzchnie). W tej edycji do grono zwycięskich projektów dołączyły też zadania związane z doposażeniem bibliotek. Kontynuowana będzie budowa Wielkiej Pętli Fordonu na osiedlu Terenów Nadwiślańskich oraz przez Park Akademicki w Nowym Fordonie. W Ogrodzie Botanicznym powstanie natomiast strefa relaksu.

W tej edycji BBO bydgoszczanie głosowali również na mikrprojekty - małe zadania do kwoty 10 tysięcy złotych. Wśród zwycięskich projektów są m.in. oklejenie skrzynek z infrastrukturą retrozdjęciami, projekcje filmów, montaż ławek, karmników, doposażenie bibliotek, dosadzenie drzew. Część tego typu zadań jest związana z organizacją osiedlowych festynów.

Szczegółowe wyniki głosowania w ostatniej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego tutaj.

Wyniki z opóźnieniem, zdaniem prokuratury mogło dojść do wyłudzenia

Wyniki tegorocznego głosowania w BBO mieszkańcy miasta poznali dopiero 31 stycznia 2025 roku, a nie 31 grudnia ubiegłego roku. Urzędnicy ratusza podejrzewali bowiem, że podczas głosowania doszło do nieprawidłowości.

"Zidentyfikowane przez Urząd Miasta Bydgoszczy nieprawidłowości dotyczą m.in. niezgodności danych kontaktowych i osobowych w kartach do głosowania. Dlatego, w trosce o przejrzystość procesu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, podjęliśmy działania w celu wyjaśnienia wszelkich wątpliwości i skierowaliśmy zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do organów ścigania" - informował ratusz pod koniec grudnia 2024 roku.

Prokuratura wyjaśnia, dlaczego niektóre zgłoszone w BBO pomysły otrzymały bardzo dużą liczbę głosów. Zdaniem śledczych mogło dojść do wyłudzenia kwoty znacznej wartości i podszywania się pod inne osoby.

- Projekty Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, które budziły wątpliwości i co do których zostało złożone podejrzenie o możliwości popełnienia przestępstwa, oczywiście nie będą ujęte w końcowym wyniku - zapewniał w środę, 29 stycznia Łukasz Krupa na antenie Polskiego Radia PiK. - Natomiast kwestie formalne, jeżeli widzieliśmy, a przecież dysponujemy i bazą PESELI, i danymi osób głosujących złożonymi online, mogliśmy bardzo łatwo stwierdzić, czy głosy zostały oddane przez mieszkańców Bydgoszczy, czy sposób ich oddania nie budzi wątpliwości - dodał zastępca prezydenta Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski