W ramach budownictwa społecznego o mieszkania może wnioskować każdy bydgoszczanin, którego zarobki nie pozwalają na zakup domu jednorodzinnego, czy własnego lokalu w bloku. Budownictwem społeczne cieszy się zatem wielkim zainteresowaniem. Mieszkańcy partycypują w budowie - wkład własny wynosi w Bydgoszczy 15 proc., czyli około 1000 zł za metr kwadratowy. Co ważne, w przypadku rezygnacji z mieszkania jest zwracany.
W 2025 roku ma zakończyć się budowa dwóch bloków z 127 mieszkaniami (wszystkie mają już właścicieli) u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej. Budynki będą należały do Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
- To jest symboliczny dzień dla każdej budowy - zawieszenie wiechy na gotowej konstrukcji dachu. To znak, że zmierzamy do końca inwestycji. Budownictwo społeczne w Bydgoszczy od wielu lat jest w centrum zainteresowania mieszkańców. W budynkach należących do BTBS mieszka już około 4000 osób. Jeszcze w tym roku do użytku oddamy 127 mieszkań w dwóch kolejnych blokach, przed którymi jesteśmy. Co warte podkreślenia będą to lokale pod klucz - wystarczy tylko wnieść meble i można w nich zamieszkać. Czynsze są bardzo atrakcyjne bowiem w przypadku kawalerek wynoszą tylko ponad 600 złotych - powiedział Mirosław Kozłowicz, zastępca prezydenta Bydgoszczy podczas konferencji prasowej zorganizowanej na placu budowy u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej.
Budynek przy ul. Zygmunta Augusta 30 został zaprojektowany z 7 kondygnacjami, podziemną halą garażową, 101 mieszkaniami i 2 lokalami usługowymi. Z kolei obiekt przy ul. Rycerskiej 11 i 13 (każda z dwóch klatek będzie miała inny adres) będzie miał 4 kondygnacje, na których znajdzie się 26 mieszkań.
- Jesteśmy dumni, że możemy rok po roku realizować kolejne inwestycje. To zadanie zamierzamy zakończyć jeszcze w bieżącym. Następna inwestycja planowana jest na ulicy Posłusznego na Terenach Nadwiślańskich w Fordonie. Obecnie trwa procedura przetargowa. Łącznie w dwóch budynkach znajdzie się 68 mieszkań. Zakończenie inwestycji planowane jest w ciągu 2 lat. Nowe budynki z 63 mieszkaniami powstaną też w rejonie ul. Grunwaldzkiej - powiedział Łukasz Grocholski, prezes Bydgoskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Nabór na lokale przeprowadzany jest w trakcie pierwszych tygodni realizacji kolejnej budowy i trwa około miesiąca. Uaktualniana jest właśnie lista członków BTBS, na której było 4700 osób, a po weryfikacji zostało około 3500. Na mieszkanie - w zależności od wielu okoliczności - czeka się od pół roku do nawet 10 lat. Pierwszeństwo mają osoby, które ubiegają się lokale komunalne.
Wykonawcą prac u zbiegu ulic Zygmunta Augusta i Rycerskiej jest Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Ebud-Przemysłówka. Jak się okazuje inwestycja zostanie zrealizowana mimo wielu problemów.
- Budownictwo mieszkaniowe nie jest skomplikowane, ale w przypadku tego zadania mieliśmy sporo problemów. Na początku nie mogliśmy wejść na ten teren z powodu nielegalnego parkingu. Później doszły kłopoty związane m.in. z ochroną ptaków i niedociągnięciami projektowym. Wszystkie problemy - wspólnie z BTBS - udało się nam jednak rozwiązać i inwestycja jest na ukończeniu. Jesteśmy dumni, że możemy realizować kolejne zadania dla miasta Bydgoszczy i BTBS - powiedział Tomasz Nowak, prezes zarządu firmy.
