Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Myślęcinku nauczysz się zasad ruchu drogowego. Dziś otwarcie miasteczka rowerowego

Jarosław Jakubowski
Na powierzchni prawie pół hektara dzieci będą mogły nauczyć się jazdy na rowerze w warunkach miejskich.
Na powierzchni prawie pół hektara dzieci będą mogły nauczyć się jazdy na rowerze w warunkach miejskich. Dariusz Bloch
Już dziś w Myślęcinku zostanie oddane do użytku miasteczko komunikacyjne za prawie pół miliona złotych. Szykuje się też uruchomienie akwarium i terrarium.

Na wiosnę Leśny Park Kultury i Wypoczynku zmienia oblicze. Już dziś o godzinie 9 dzieci będą mogły wjechać rowerami do miasteczka komunikacyjnego przy głównej promenadzie, między wejściem do Parku Rozrywki a polaną Różopole.
[break]

Różne typy skrzyżowań

Miasteczko kosztowało ok. 400 tys. zł. Sfinansowano je w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z udziałem środków europejskich i z budżetu państwa. Obiekt zajmuje powierzchnię ponad 0,4 ha. Wykonawcą była firma SKANSKA. Oficjalne otwarcie nastąpi 9 maja.

Miasteczka komunikacyjne budowane przy szkołach kosztują zwykle około 50 tys. zł. Sandra Tyczyno rzecznik prasowy LPKiW „Myślęcinek” wyjaśniła, że leśny park jest tylko zarządcą obiektu i nie potrafiła powiedzieć nic na temat kosztów. Beneficjentem środków jest MSW, natomiast upoważnionym do realizacji projektu była wojewoda, która wskazał lokalizację miasteczka. Więcej światła na sprawę rzuciła Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy:

- Projekt zakładał wybudowanie układu drogowego, który w pełni będzie odzwierciedlał sieć drogową. Pojawiły się różne typy skrzyżowań (trój- i czterowlotowe, zwykłe i skanalizowane, w tym skrzyżowanie typu rondo z nieprzejezdną wyspą, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną).

W ciągach drogowych są przejścia i przejazdy dla rowerzystów, w tym jeden przejazd z przejściem z sygnalizacją wzbudzaną. Wybudowano także przejazd kolejowy z imitacją torowiska z kostki betonowej. Teren jest ogrodzony.

Warany, legwany i szarańcza

Od dziś można także zwiedzać Makroświat (owady w powiększeniu), a wkrótce zobaczymy również owady (i inne egzotyczne zwierzęta) na żywo. Trwają właśnie przygotowania do otwarcia pawilonu akwarium i terrarium w Ogrodzie Fauny Polskiej.

- Pawilon już stoi. Teraz przygotowujemy się do aranżacji ekspozycji zwierząt. Chcemy otworzyć podwoje akwarium i terrarium w drugiej połowie sierpnia - mówi Tamara Samsonowicz, kierownik Ogrodu Fauny Polskiej.

Jedną z głównych atrakcji ma być krokodyl. W strefie gatunków krajowych zobaczymy żmiję zygzakowatą, węża Eskulapa, jaszczurki zwinki i zielone. Będą też krajowe ryby: lipień, miętus, świnka, słonecznica, jaź. Nie zabraknie płazów: traszek i salamandry.

Pojawią się gady egzotyczne, m.in., gekon lamparci, pyton królewski, waran stepowy, waran kolczastoogonowy, waran szmaragdowy, legwan zielony, agamy żaglowa i pasiasta, bazyliszek pasiasty. Z owadów m.in. zawita do nas karaczany madagaskarski i brazylijski, szarańcza, straszyk diabelski, przewidziano też motylarnię.

Do przetargu na aranżację ekspozycji zgłoszono tylko jedną ofertę. Przekroczyła jednak kwotę, jaką miasto zamierza wydać na ten cel. Postępowanie będzie powtórzone.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!