Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Okręgowym na wystawie o twórczości Ferdinanda Lepckego Łuczniczka zejdzie z postumentu

Justyna Tota
Tancerka (1905) i Czerpiąca wodę (1907-1908) to dwie z wielu salonowych rzeźb Ferdinanda Lepcke, które na czas ekspozycji w Bydgoszczy zostały wypożyczone ze zbiorów Kunstsammlungen der Veste Coburg i Städtische Sammlungen Coburg - instytucji z rodzinnego
Tancerka (1905) i Czerpiąca wodę (1907-1908) to dwie z wielu salonowych rzeźb Ferdinanda Lepcke, które na czas ekspozycji w Bydgoszczy zostały wypożyczone ze zbiorów Kunstsammlungen der Veste Coburg i Städtische Sammlungen Coburg - instytucji z rodzinnego Materiały Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy
Precyzyjne portrety mężczyzn czy salonowe rzeźby klasycznie pięknych kobiet zmienią nasze wyobrażenie o twórczości Ferdinanda Lepcke, który dla Bydgoszczy stworzył statuę Łuczniczki i monumentalną Fontannę Potop (choć nie jesteśmy wcale jedynym miastem z tymi obiektami!). Twórczość artysty wraz z bydgoskimi realizacjami przybliży nam też wyjątkowy katalog.

Fontanna Potop z 1904 roku, której rekonstrukcję zakończono w tym roku oraz Łuczniczka - na te dwie plenerowe rzeźby z pewnością wskaże każdy bydgoszczanin, zapytany o skojarzenia z nazwiskiem Lepcke. Trudno więc, by tych dzieł zabrakło na wystawie pt. „Ferdinand Lepcke (1866-1909)”, organizowanej przez Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Będzie można zobaczyć gipsowe modele, które posłużyły do odlewu rekonstrukcji Fontanny Potop. Co ciekawe, będzie też statua Łuczniczki wzięta wprost z parku im. Jana Kochanowskiego, który jest obecnie rewitalizowany.

- Nim zostanie poddana pracom konserwatorskim, Łuczniczka na trafi do naszego muzeum, będzie więc okazja przyjrzeć się jej z bliska - zdradziła nam Inga Kopciewicz, kurator wystawy „Ferdinand Lepcke (1866-1909)”. Specjalnie na tą okazję przygotowano też multimedialny pokaz, będący swego rodzaju wspomnieniem o Fontannie Potop.

Jednak wystawa, której otwarcie w najbliższy czwartek (18.12.), ma przybliżyć nam twórczość niemieckiego rzeźbiarza, który nie był tylko autorem wielkoformatowych zamówień dla miast (np. kopia Fontanny Potop, choć nie tak okazała jak w Bydgoszczy, jest też w rodzinnym mieście rzeźbiarza - Coburgu, a w Eisleben podobnie jak u nas przetopiono ją na cele zbrojeniowe. Łuczniczka z kolei jest także w Berlinie i Coburgu).

Na ekspozycji zobaczymy wiele kameralnych rzeźb młodych kobiet pięknych niczym antyczne boginie.

- Widać tu wpływ neoklasycyzmu, choć niektóre prace Lepcke stylizował w bardziej ozdobnym nurcie secesyjnym, jest na przykład piękna tancerka przypominająca kwiat - zauważa Inga Kopciewicz.

Rzeźbiarz w młodości dużo też rysował, o czym przekonamy się, oglądając portrety mężczyzn, wykonane, m.in., węglem. - Rysunki te są bardzo realistyczne i potwierdzają talent plastyczny młodego Lepcke, co przekładało się też na dbałość o szczegóły w jego rzeźbach - mówi kurator wystawy, na której nie zabraknie także podobizn samego rzeźbiarza, namalowanych przez artystów mu współczesnych.

Wspomniane eksponaty zostały udostępnione dzięki uprzejmości rodzinnego miasta artysty, które zarządza zbiorami Kunstsammlungen der Veste Coburg i Städtische Sammlungen Coburg. Część prac należy zaś do zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.

Ekspozycji towarzyszyć będzie też wyjątkowa książka z artykułami poświęconymi życiu i twórczości artysty.

- Dwa lata temu w Coburg zorganizowano wystawę prac Lepcke, której również towarzyszył katalog. Część materiałów przetłumaczyliśmy z języka niemieckiego, jednak nasze wydanie jest bogatsze, między innymi, o historię powstania i rekonstrukcji Fontanny Potop w Bydgoszczy. To pierwsza taka publikacja w języku polskim - dodaje nasza rozmówczyni.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
18.12. (czw.) godz. 18.00 Galeria Sztuki Nowoczesnej Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy (ul. Mennica 8 na Wyspie Młyńskiej) - otwarcie wystawy „Ferdinand Lepcke (1866-1909)”. Wystawa czynna do 15.03.2015 r. Na wernisaż i w soboty wstęp wolny, w pozostałe dni bilety 3/5 zł.

Krótka nota biograficzna artysty oprc. Inga Kopciewicz
Ferdinand Lepcke - niemiecki rzeźbiarz. Absolwent, a od 1897 r. profesor Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Twórca pomników, fontann-rzeźb, popiersi i herm, autor licznych kameralnych wizerunków młodych kobiet o charakterze salonowym.  Artysta dojrzewał twórczo w atmosferze stylu neoklasycystycznego ̶ bliższa mu była poetyka dawnych mistrzów, zwłaszcza antycznych, niż nowa stylistyka, którą przyniósł modernizm (Jugendstil). Jego realizacje utrzymane są w duchu akademizmu i tylko niekiedy pojawiają się w nich elementy dekoracyjnej stylizacji. Rzeźbiarz należał do elitarnego grona członków Verein Berliner Künstler. Już za życia był cenionym artystą i poszukiwanym zleceniobiorcą zamówień. W wieku zaledwie 27 lat został uhonorowany nagrodą państwową, a w 1894 r. ̶ złotym medalem przyznanym za osiągnięcia artystyczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty