Spis treści
Jak otwarte sklepy w majówkę 2024?
Jak co roku, miliony Polaków z niecierpliwością oczekiwało na początek maja, by móc nieco odetchnąć od codziennych obowiązków i spędzić czas w gronie rodziny i przyjaciół. W 2024 roku mamy wyjątkowo długi weekend majowy. Wystarczyło wziąć jeden dzień urlopu, aby mieć aż pięć dni wolnego.
Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Podwyżka płacy minimalnej od 1 lipca 2024 r. O tyle więcej będzie ci musiał płacić pracodawca
Wielu pracowników skorzystało z tej możliwości i w czwartek, 2 maja, część sklepów i zakładów usługowych będzie nieczynna. Postanowiliśmy sprawdzić, jak w majówkę będą otwarte popularne markety, dyskonty i centra handlowe. Wiemy już, które sklepy będą czynne w dniach 1-5 maja.
Majówka 2024 - w te dni sklepy będą otwarte
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w dni ustawowo wolne od pracy oraz w większość niedziel, w Polsce obowiązuje zakaz handlu. Jak należy rozumieć te słowa w kontekście świąt przypadających podczas długiego weekendu majowego?
Zarówno Święto Pracy przypadające w środę, 1 maja, jak i Święto Konstytucji 3 Maja, które będziemy obchodzili w piątek to święta państwowe, które są dniami ustawowo wolnymi od pracy. To oznacza, że w te dni większość sklepów będzie nieczynna.
Godziny otwarcia sklepów w majówkę
Co z pozostałymi dniami długiego weekendu majowego? W czwartek, 2 maja, nie obowiązuje zakaz handlu, a zatem sklepy tego dnia będą działały normalnie. Zakupy zrobimy w popularnych marketach i dyskontach oraz dużych sieciach handlowych. Również centra handlowe będą otwarte tak jak w dni powszednie.
Tak będą czynne sklepy 2 maja - godziny zamknięcia:
- Lidl - godz. 22
- Auchan - godz. 22
- Carrefour - godz. 22 lub godz. 23 (w zależności od lokalizacji)
- Żabka - godz. 23
- Kaufland - godz. 22 (sklepy) lub godz. 23 (markety)
- Aldi - godz. 22
- Netto - godz. 23
Z uwagi na fakt, iż 2 maja sporo osób wzięło w swoich zakładach pracy urlopy, wiele mniejszych sklepów oraz zakładów usługowych może być nieczynna. Informacji o ewentualnych zmianach w funkcjonowaniu sklepów, najlepiej szukać w wyszukiwarce google, na stronach internetowych sklepów lub bezpośrednio u sprzedawców.
Sklepy będą również czynne w najbliższą sobotę, 4 maja, w standardowych godzinach. Tego dnia zakupy zrobimy m.in. w centrach handlowych oraz dużych marketach i dyskontach.
Niedziele handlowe w 2024 roku - wiemy kiedy
Zakupów nie zrobimy natomiast w niedzielę, 5 maja, ponieważ tego dnia obowiązuje zakaz handlu. To oznacza, że zdecydowana większość sklepów będzie zamknięta, a czynne będą jedynie wybrane sklepy i punkty zwolnione z zakazu handlu.
Przypomnijmy, że w 2017 roku rząd przyjął ustawę, która sukcesywnie ograniczała handel w niedzielę. Od 2020 roku dopuszcza się handel w ostatnią niedzielę w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu, a także dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia i jedną niedzielę przed Wielkanocą.
W 2024 roku przypada siedem niedziel handlowych, ale trzy z nich są już za nami. Zakupy w niedziele były dozwolone 28 stycznia, 24 marca oraz 28 kwietnia. W tym roku czekają nas jeszcze cztery niedziele handlowe, które przypadają 30 czerwca, 25 sierpnia oraz 15 i 22 grudnia.
Tak będą otwarte sklepy w majówkę:
- 1 maja (środa) - NIECZYNNE
- 2 maja (czwartek) - OTWARTE
- 3 maja (piątek) - NIECZYNNE
- 4 maja (sobota) - OTWARTE
- 5 maja (niedziela) - NIECZYNNE
Tu zrobisz zakupy w majówkę - lista punktów
Pomimo, że podczas trwającej majówki zakaz handlu obowiązuje w trzy z pięciu dni, nie oznacza to, że 1, 3 i 5 maja w ogóle nie zrobimy zakupów. W te dni nieczynne będą m.in. markety budowlane, sklepy meblowe, popularne dyskonty oraz sklepy odzieżowe w galeriach handlowych.
W dni ustawowo wolne od pracy przypadające w długi weekend majowy otwarte będą m.in sklepiki osiedlowe oraz sklepy sieci Żabka, w których za ladą staną właściciele. Otwarta będzie większość pubów i ogródków piwnych. Czynne będą również piekarnie, cukiernie oraz lodziarnie, a także restauracje oraz lokale gastronomiczne
Otwarte będą także niektóre apteki oraz kwiaciarnie, a zakupy będzie można zrobić m.in. na stacjach paliw. Handel prowadzić mogą również kioski z prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych czy wyrobami tytoniowymi.
