Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Miasteczku Sztuki „Symfonia grozy” przestanie być niema

Justyna Tota
Justyna Tota
Hrabiemu Nosferatu 3 listopada towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez muzyków z grupy Czerwie
Hrabiemu Nosferatu 3 listopada towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez muzyków z grupy Czerwie Materiały organizatorów
W Starym Fordonie czterech muzyków zespołu CZERWIE klasykę horroru opowie muzyką. To będą 94 minuty ciekawe dla oka i ucha!

„Nosferatu - symfonia grozy” w reżyserii Friedricha Wilhelma doskonale wpisuje się w halloweenowe klimaty, choć główna sprawczyni filmowo-muzycznego wydarzenia wcale nie miała na uwadze świętowania z duchami.
- To po prostu kultowy film ze świetną reżyserią i scenografią oraz fenomenalną kreacją hrabiego Nosferatu. Aż trudno uwierzyć, że grający go Max Schreck nie jest wampirem. A jeśli jeszcze do obrazu dodamy muzykę, graną na żywo, mamy zagwarantowane niesamowite przeżycia - rekomenduje Małgorzata Winter, która wie, co mówi, bo była już na koncercie zespołu Czerwie, specjalizującego się zresztą w graniu muzyki na żywo do filmów niemych.

- Chłopacy wykonują muzykę, m.in., do „Mani. Historii pracownicy fabryki papierosów” - filmu z Polą Negri w roli głównej, którym aktorka rozpoczęła swoją karierę zagraniczną. Dlatego planuję zaprosić do Starego Fordonu zespół Czerwie latem, by wystąpili w ramach projektu, poświęconego artystce związanej z Bydgoszczą - zdradza nam Małgorzata Winter.
Warto dodać, że zespół Czerwie jest w ścisłej polskiej czołówce grup grających muzykę na żywo do filmów niemych.

Zespół Czerwie tworzą: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia
Zespół Czerwie tworzą: Wojtek Zaborowski, Maciek Kudłacik, Paweł Zawarus, Piotrek Bogunia
Materiały organizatorów/D. Orwat

Najpierw przeżyjemy jednak pełen emocji wtorkowy wieczór. Nasza rozmówczyni nie ukrywa, że filmowy koncert dodatkowo nabrałby klimatu, gdyby został zagrany w synagodze. Jednak ostateczną decyzję o miejscu występu podejmą muzycy, a w jej podjęciu pomoże im pogoda - jeśli bowiem będzie zbyt zimno, filmowo-muzyczny pokaz odbędzie się w Warsztacie przy fordońskiej synagodze.

Zresztą w Warsztacie przy Bydgoskiej 26 dzieje się już tak wiele, że Stary Fordon okrzyknięto miasteczkiem sztuki.
- Chcemy tu stworzyć przestrzeń nie tylko dla miejscowych , do wspólnych działań zapraszamy wszystkich. Latem planujemy kawiarnię i kino pod chmurką. Zaczęliśmy już budować skrzynie do ogrodu przy synagodze w ramach projektu Elżbiety Jabłońskiej „Nieużytki sztuki”. Jeśli ktoś ma niepotrzebne materiały, np. gruz ceglany, chętnie przyjmiemy! - dodaje Małgorzata Winter i zachęca do śledzenia postów na facebookowym koncie Cafe Rynek, na którym pojawiać się będą kolejne zaproszenia do udziału w warsztatach, zarówno z artystami, jak i ekspertami z różnych dziedzin.

Kiedy? Gdzie? Za ile?
3.11. (wt.) godz. 19.00 „Nosferatu - symfonia grozy” z muzyką na żywo w wykonaniu grupy Czerwie w Warsztacie przy ul. Bydgoskiej 26, wstęp wolny

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Stary Fordon - Miasteczko Sztuki - OTWARTA SYNAGOGA", współfinansowany przez Miasto Bydgoszcz, Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu KULTURA - Interwencje

Organizator: Fundacja dla Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Kurator: Małgorzata Winter

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo