Jak zapowiadają główni organizatorzy festiwalu, czyli Fundacja Czarny Karzeł, w tym roku Międzynarodowe Spotkania Nieprzypadkowe Oko Nigdy Nie Śpi - Kujawsko-Pomorskie po raz kolejny zmierzą się z nowym tematem, choć jak najbardziej aktualnym… „Czwarta Natura. Zmierzch antropocenu”. Bo to ustanowienie nowej relacji człowieka z naturą̨ staję̨ się̨ jednym z najważniejszych wyzwań naszych czasów.
Polecamy także
Antropocen - epoka niezaprzeczalnej dominacji człowieka nad planetą̨ i związanego z tym destrukcyjnego na nią̨ wpływu: zagrożenia dla bioróżnorodności, wywołanie kryzysu klimatycznego, rabunkowego gospodarowania zasobami naturalnymi.
- Człowiek pozwolił sobie na daleko idące przekształcenia natury. Środowisko, w jakim się̨ obraca, staje się̨ poniekąd jego własnym tworem. Czy jesteśmy jednak w stanie pogodzić się̨ z tego kosztami? - pyta Fundacja Czarny Karzeł i zaprasza na OKO 2022, podczas którego główny wątek festiwalu, jak zawsze, będą badać znakomici polscy i zagraniczni artyści wizualni.
7 lipca (czwartek) festiwal rozpocznie się w Galerii Miejskiej bwa (ul. Gdańska 20), gdzie o godz. 18 odbędzie się wernisaż Joanny Rajkowskiej „Rhizopolis”.
- Rhizopolis to miasto korzeni utworzone, zgodnie z ideą Joanny Rajkowskiej, pod powierzchnią lasu, przez uciekinierów z powierzchni Ziemi. To również scenografia futurystycznego filmu, który wprowadza nas w świat hipotetycznej przyszłości człowieka, po spodziewanej wielkiej katastrofie kończącej trwającą obecnie epokę antropocenu - czytamy w zapowiedzi.
Instalację, jaką zobaczymy na wystawie, jest efektem obserwacji artystki, która jeździła w miejsca wyrębów. Traumatyczny widok ogromnych powierzchni pokrytych korzeniami martwych drzew stał się bezpośrednim impulsem do powstania Rhizopolis.
- Instalacja Rajkowskiej daje szansę na zbliżenie się do tajemniczego, cichego podziemnego świata, do życia korzeni drzew. Wkraczając w przestrzeń Rhizopolis, schodzimy do „podziemia”, aby na nowo przemyśleć umiejscowienie człowieka i jego fundamentalną współzależność od innych gatunków, która czyni nasze życie możliwym - opisuje Fundacja Czarny Karzeł i podkreśla, że żadne drzewo nie zostało ścięte na potrzeby Rhizopolis. Użyte w projekcie karpy zostały uratowane przed zrębkowaniem i spaleniem w piecach.
Tego samego dnia (7 lipca) o godz. 20 OKO przeniesie się do ZPP w Ostromecku, który będzie miejscem większości festiwalowych wydarzeń, choć te zagoszczą także w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Festiwal potrwa do 10 lipca, udział w wydarzeniach jest bezpłatny. Program festiwalu na: www.okonigdyniespi.pl i www.czarnykarzel.pl.
