Zobacz wideo: Jak w czasie pandemii działa Schronisko dla zwierząt w Bydgoszczy?
- Codziennie dzieją się rzeczy, w które trudno uwierzyć. Łamanie prawa, tortury, przemoc - to jest rzeczywistość, w której znajdują się Białorusini przez ostatni czas, a właściwie lepiej powiedzieć: przez ostatnie 26 lat. Ale teraz naród Białorusi jest solidarny jak nigdy, reżim tego nie wytrzymuje. Kraj się zmienia, wierzę w lepszą przyszłość dla Białorusi - mówi Mikita Rasolka, 27-letni projektant i ilustrator z Białorusi, który zamieszkał we Wrocławiu, gdzie ukończył studia magisterskie na ASP.
Prace białoruskiego ilustratora Mikity Rasolki na wystawie online MCK
Autorskie ilustracje Mikity Rasolki są publikowane w prasie (m.in. „Pismo”, „Fabularie”) oraz w książkach (np. „Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien” Bartłomieja Grzegorza Sali, „Słownik Chazarski” Milorada Pavica). I to właśnie wystawa niezwykłych w swej wymowie prac Rasolki w niedzielę (29.11.) o godz. 17 rozpocznie w bydgoskim MCK (i online) wydarzenie, jakim będzie „Wschód wolności”.
Współczesnej literatura białoruska zebrana w antologii „Wschód wolności”
Również autorska ilustracja Mikity Rasolki (na zdjęciu) oficjalnie promuje największe tej jesieni wydarzenie MCK, ale przede wszystkim widnieje na okładce, pachnącej jeszcze drukiem, antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności”, którą wydało bydgoskie MCK.
W publikacji znajdziemy teksty dziewięciorga autorów, wśród których jest m.in. aresztowany pod koniec października i osadzony w mińskim areszcie Okrestino Dmitrij Strocew czy Andrej Chadanowicz, który będzie obecny podczas niedzielnej premiery książki.
Jak przyznaje MCK, to wyjątkowa publikacja. Po pierwsze, literatura białoruska w Polsce jest wciąż mało znana. A po drugie - i najważniejsze - zebrane tu teksty są aktualne, by nie powiedzieć najświeższe, bo niektóre pisane nawet kilka miesięcy temu! Warto dodać, że od końca grudnia 2020 r. antologia będzie bezpłatnie dołączona do ogólnopolskiego, dostępnego w sieci Empik, kwartalnika o nowej kulturze „Fabularie”.
- Ta antologia to wyraz solidarności z Białorusinami i Białorusinkami w ich walce o prawdziwą demokrację - podkreśla MCK jako wydawca.
I to nie będzie jedyny literacki akcent niedzielnego wieczoru, bo o godz. 18 w ramach cyklu „CAFE FABU” dyskusję otworzy książka „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi” oraz jej współautor Ziemowit Szczerek.
Na bydgoskiej scenie: Nasta Niakrasava i zespół Ilo & Friends z Podlasia
Wydarzenie „Wschód wolności” zwieńczy muzyka - najpierw o 19.30 koncert „Nasta Niakrasava - recital Moc głosu. Głos kobiety” (śpiew a cappella, opowieści o tradycjach i prezentacja zdjęć), a godzinę później występ z rockowym pazurem białoruskojęzycznego zespołu Ilo & Friends z Podlasia, który ostatnio zagrał podczas koncertu „Sercem z Białorusią”, organizowanego w Białymstoku.
I jeszcze jedna ważna sprawa, na którą wskazuje MCK: - Białoruś chcemy wspierać nie tylko poprzez kulturę i wyrazy solidarności z walczącymi o wolność. Zachęcamy do finansowego wsparcia Fundacji Białoruski Dom za pośrednictwem portalu Zrzutka.plTUTAJ
Godzinowy program wydarzenia Kultura Wschodu 29.11. 2020 r.
- godz. 17.00 - wernisaż prac Mikity Rasolki
- godz. 17.15 - premiera antologii współczesnej literatury białoruskiej pt. „Wschód wolności” z udziałem jednego z jej autorów - Andreja Chadanowicza, jej redaktorki Emilii Walczak i Karoliny Sałdeckiej (kwartalnik „Fabularie”)
- godz. 18.00 „CAFE FABU” - kolejna odsłona cyklu spotkań w duchu nowego dialogu, w oparciu o aktualne tematy kulturalno-społeczne, w kontekście dynamicznie zmieniającego się świata. Tematem kolejnej rozmowy będzie książka „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi”. W spotkaniu udział weźmie jej współautor Ziemowit Szczerek
- godz. 19.30 - koncert „Nasta Niakrasava - recital Moc głosu. Głos kobiety”
- godz. 20.30 - koncert Ilo & Friends
Polecamy także
