Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskim Fordonie powstaje gigantyczna rzeźba z wikliny [zdjęcia]

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Co to będzie za rzeźba? - Będzie to raczej abstrakcja, proste formy - mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator projektu z Katedry Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych. - Jest to forma efemeryczna, dynamiczna, podkreślająca właściwości materiału, czyli dynamikę i elastyczność wikliny, jej naturalną zieleń, która z czasem naturalnie przejdzie przez brąz aż do odcieni szarości.
Co to będzie za rzeźba? - Będzie to raczej abstrakcja, proste formy - mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator projektu z Katedry Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych. - Jest to forma efemeryczna, dynamiczna, podkreślająca właściwości materiału, czyli dynamikę i elastyczność wikliny, jej naturalną zieleń, która z czasem naturalnie przejdzie przez brąz aż do odcieni szarości. fot. Ryszard Wszołek/bydgoszcz.pl
Na terenie fordońskiego kampusu Politechniki Bydgoskiej powstaje monumentalna rzeźba z wikliny. Studenci użyją do niej aż 5 ton wikliny!

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 20

od 16 lat

- We wrześniu na Politechnice Bydgoskiej odbędzie się konferencja zamykająca, podsumowująca projekt EcoSET dofinansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej, w ramach którego zorganizowane zostały międzynarodowe warsztaty wiklinowe - mówi dr Piotr Tołoczko, koordynator projektu z Katedry Architektury Wnętrz Wydziału Sztuk Projektowych. - Do Bydgoszczy zaprosiliśmy jednego z uczestników wrześniowej konferencji - gości z tureckiej uczelni Ondokuz Mayıs University, którzy pomagają nam wykonać rzeźbę. Warsztaty z wikliny organizujemy od 7 lat, ale jest to pierwsza nasza współpraca z gośćmi z zagranicy. Warsztaty wiklinowe są częścią projektu EcoSET realizowanego na Politechnice Bydgoskiej. Jego hasłami są ekologia i zrównoważony rozwój.

Zobaczcie zdjęcia:

- Cel warsztatów jest podwójny - mówi dr Piotr Tołoczko. - Z jednej strony zależy nam na wzmacnianiu międzynarodowych stosunków partnerskich, integracji, zacieśnianiu więzi. Z drugiej strony jest to również promocja. Promujemy nasz nowy wydział – sztuk projektowych i nowe kierunki; w tym roku otwieramy trzeci kierunek – komunikację wizualną.

Co to będzie za rzeźba? Będzie to abstrakcja, proste formy. Jest to forma efemeryczna, dynamiczna, podkreślająca właściwości materiału, czyli dynamikę i elastyczność wikliny, jej naturalną zieleń, która z czasem naturalnie przejdzie przez brąz aż do odcieni szarości.

Rzeźba powstaje przy użyciu 3-letniej konopianki zielonej, pochodzącej z okolic Unisławia, czyli zagłębia wikliny. To zupełnie inny materiał niż wiklina, której używa się np. do wyplatania koszy. Jest mocniejsza, wykorzystuje się ją m.in. do umacniania melioracji wodnych. Średnica takiej wikliny ma średnio od 2 do 4 cm. Materiał naturalny, w pełni ekologiczny, po obcięciu bardzo szybko odrasta. Planujemy zużyć 5 ton wikliny do tej instalacji. Rzeźba będzie stać na terenie uczelni do września lub nawet dłużej.

Żródło:bydgoszcz.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo