Projekt "Sztuka wychodzi z Politechniki" to efekt współpracy Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.
Studenci pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Sztuk Projektowych na kierunku Architektura Wnętrz z pracowni artystycznej pod kierunkiem prof. Aleksandry Simińskiej, namalowali 10 obrazów składających się na cykl "Ziemia". 7 z nich przekazano III Liceum Ogólnokształcącemu im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy. Prace zostały wyeksponowane w budynku liceum. Na potrzeby ekspozycji wyremontowano jeden ze szkolnych korytarzy - ściany zostały ujednolicone, aby obrazy dobrze się prezentowały.
Uroczyste otwarcie galerii nastąpiło 9 grudnia, przy okazji podpisania porozumienia o współpracy między Politechniką Bydgoską, Kuratorium Oświaty i III LO. Tego dnia prof. Aleksandra Simińska wygłosiła dla licealistów wykład inaugurujący projekt "Sztuka wychodzi z Politechniki". W planach są kolejne spotkania uczniów z wykładowcami i studentami PBŚ - zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, podczas których młodzież będzie malować obrazy. Warsztaty będą odbywały się w III LO i na Politechnice Bydgoskiej. W warsztatach o sztuce wezmą udział uczniowie "trójki" niezależnie od profilu kształcenia.
- Chcemy pokazać naszym uczniom, że sztuki można uczyć się tak samo, jak pisania i czytania - wyjaśnia Arleta Szatkowska, nauczycielka języka polskiego w III LO, absolwentka kierunku krytyka artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
- Młodzież bardzo entuzjastycznie zareagowała na to przedsięwzięcie - dodaje Arleta Szatkowska.
Udział w projekcie "Sztuka wychodzi z Politechniki" to przedsięwzięcie wpisujące się w kulturalny charakter III LO, przy którym znajduje się Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Projekt "Sztuka wychodzi z Politechniki" nie jest jedyną akcją, podczas której studenci i wykładowcy tej uczelni odwiedzają szkoły w regionie i prowadzą zajęcia z uczniami. Niedawno wykładowcy Wydziału Sztuk Projektowych odwiedzili I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego w Nakle oraz Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego w Tucholi. W obu tych placówkach prowadzili warsztaty w ramach projektu “Inżynierowie Ratują Świat - rola naukowców w rozwiązywaniu problemów współczesnego świata”, dofinansowanego z budżetu państwa przez Ministra Nauki w ramach Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II”.
