To efekt współpracy Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich i Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Projekt nazywa się "Sztuka wychodzi z Politechniki".
- Chcemy, żeby sztuka dotarła do młodzieży - mówi Grażyna Dziedzic, kujawsko-pomorska kurator oświaty. - Zaczynamy od III LO w Bydgoszczy i tam przekazana została pierwsza galeria sztuki studenckiej. Na tym nie koniec. Z czasem planujemy też, że kolejne obrazy przekazane zostaną także innym szkołom ponadpodstawowym.
Autorami obrazów są studenci pierwszego roku studiów magisterskich Wydziału Sztuk Projektowych na kierunku Architektura Wnętrz z pracowni artystycznej pod kierunkiem prof. Aleksandry Simińskiej.
- Dzięki uprzejmości opiekunki projektu dr Agnieszki Mierzwy oraz rektora PBŚ prof. dr. hab. inż. Marka Adamskiego w "Trójce" zawiśnie w sumie siedem prac z cyklu "Ziemia". To obrazy o wymiarach 140x140 cm - mówi Arleta Szatkowska, nauczycielka języka polskiego w III LO, która pasjonuje się sztuką i ukończyła też studia na kierunku krytyka artystyczna na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
We wrześniu br. prace zostaną wyeksponowane w budynku liceum na Okolu.
- Nie chcemy wyłącznie poprzestać na ich przekazaniu i powieszeniu w szkole. To ma być coś więcej - mówi Arleta Szatkowska. - Chcemy uwrażliwiać naszą młodzież na sztukę. Pokazać uczniom, jak ogląda się obraz i uzmysłowić im, że nie tylko jeden odbiór jest słuszny i pożądany, że obrazy można interpretować w różny sposób. Chcemy iść krok dalej, stąd w planach są spotkania uczniów naszego liceum z wykładowcami Politechniki Bydgoskiej oraz studentami Wydziału Sztuk Projektowych.
Prace powstały pod kierunkiem prof. Aleksandry Simińskiej.
- Jako pedagog za najważniejszą uważam świadomość artystyczną studenta - mówi prof. Aleksandra Simińska. - Mój program dotyczy często interpretacji dzieł sztuki i obserwacji natury jako podstawy malarstwa. Widzieć więcej, być wrażliwym na piękno, znać i rozumieć malarstwo na przestrzeni wieków to moje zadania dla młodych ludzi, których uczę.
