Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W bydgoskiej hali pomp i internecie popłynie 12. „Muzyka u źródeł”

Justyna Tota
Justyna Tota
Vołosi - tworzą muzykę, w której brzmi ukochana ludowość karpacka połączoną z jazzem rodem z Nowego Orleanu!
Vołosi - tworzą muzykę, w której brzmi ukochana ludowość karpacka połączoną z jazzem rodem z Nowego Orleanu! Kankrov Illya/ Muzyka u Źródeł 2020
Melomani wyczekują jesiennych wieczorów z kameralną „Muzyką u Źródeł” w zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów w Bydgoszczy. Artyści zapewniają, że są gotowi, by wystąpić. Czy w tym roku koncerty będą odbywać się tylko przed okiem kamery?

Zobacz wideo: Smaki Kujaw i Pomorza sezon 2 odcinek 35

Tarcza zegara z dwunastoma rzymskimi cyframi. Tak symbolicznie na oficjalnym plakacie zapowiadana jest 12. edycja Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”.

Listopada - fetiwalowa godzina zero

- To w listopadzie zawsze wybija dla nas „godzina zero”, czyli czas rozpoczęcia festiwalu - przypomina Magdalena Świątkowska-Szczęch.

Czy w tym roku też tak się stanie? - Dużo jest niepewności. Sytuacja związana z pandemią jest dynamiczna, w związku z tym wprowadzane są nowe obostrzenia, co z kolei wymusza na nas, organizatorach, zmiany w organizacji wydarzenia - przyznaje dyrektor Festiwalu Muzyki Kameralnej, uspokajając jednocześnie, że nie zamierza rezygnować z tegorocznej edycji wydarzenia. Tym bardziej, że „Muzyka u Źródeł” przez te 12 lat zyskała wierne grono sympatyków, którzy piszą i dopytują się, co z festiwalem.

- Jeżeli nie będzie możliwe, by festiwal odbył się w dwa ostatnie weekendy listopada, to przełożymy go na inny termin. Liczymy na zrozumienie publiczności, bo nie na wszystko mamy wpływ - wyjaśnia Magdalena Świątkowska-Szczęch.

Koncerty z transmisją w sieci

Niezależnie od ostatecznego terminu festiwalu, koncerty będą transmitowane online.

- Bardzo chciałabym, aby choć małe grono osób mogło zasiąść na widowni, żeby artyści nie występowali tylko przed okiem kamery. Chociaż Szymon Nehring, który jest jednym z tegorocznych wykonawców, mówił nam, że już miał okazję grać pandemiczny koncert podczas wiosennego lockdownu w studio koncertowym Radia Gdańsk. Wiem jednak, że artystom bardzo potrzeba interakcji, tej chemii z publicznością - mówi Magdalena Świątkowska-Szczęch, dyrektor Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka u Źródeł”.

Artyści deklarują: jesteśmy gotowi!

Na szczęście, wszyscy artyści „Muzyki u Źródeł” 2020 potwierdzają swoją gotowość występu na bydgoskim festiwalu.

Jak zawsze, Fundacja Muzyka u Źródeł zadbała, by w jesienne wieczory w zabytkowej hali pomp Muzeum Wodociągów popłynąć mogła muzyka kameralna w całym bogactwie swej różnorodności.

I tak, festiwal (21.11.) przywita nas muzyką chóralną w wykonaniu Polskiego Chóru Męskiego pod dyrekcją Piotra Jańczaka (grającego też na fortepianie). Jak zdradziła nam dyrektor festiwalu, pięciu solistów tworzących męski chór zaskoczy nas szerokim wachlarzem swoich umiejętności wokalnych. Zespół wykona zarówno utwory sakralne, cerkiewne, jak i dzieła operowe, musicalowe, a także współczesne utwory muzyki popularnej, jak m.in. „Only you”, „Hallelujah” czy „Stand by me”.

Ledwo ochłoniemy po inauguracji, a już następnego dnia (22.11.) wystąpi zespół Vołosi, tworzony przez muzyków klasycznych jak Krzysztof Lasoń - skrzypce i Stanisław Lasoń - wiolonczela oraz trzech górali beskidzkich, samouków: Zbigniew Michałek - skrzypce, Jan Kaczmarzyk - altówka, Robert Waszut - kontrabas. - Vołosi tworzą jazzowo-folkowy miks. To będzie bardzo energetyczny koncert, z góralskim zacięciem - rekomenduje Magdalena Świątkowska-Szczęch.

Trzeci festiwalowy wieczór (28.11.) będzie należeć do zespołu Studia Accantus, który podbił YouTube, zyskując ogromną rzeszę fanów. Wykonawcy wprowadzą nas w świat muzyki musicalowej i filmowej.

Na finał festiwalu, czwartego wieczoru (29.11), wystąpi wspomniany już wirtuoz młodego pokolenia, absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, Szymon Nehring. - Dotychczas na naszym festiwalu nie było muzyki Chopina, uznaliśmy więc, że to jest ten czas, kiedy wybrzmieć powinna - dodaje nasza rozmówczyni.

Cztery wieczory koncertowe, każdy inny

  • Polski Chór Męski wykona muzykę sakralną, dzieła opery i musicalu, hity pop
  • Vołosi - dwóch klasyków i trzech górali jazzowo-folkową energią
  • Studio Accantus - muzyka musicalowe i filmowa
  • Szymon Nehring - wykona Koncert fortepianowy f-moll Op. 21 F. Chopina z towarzyszeniem gospodarzy festiwalu Barock Quartet
  • Aktualne terminy koncertów na: muzykauzrodel.com i Facebooku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo