Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIP w filharmonii - Cztery chóry rozniosą mury

Redakcja
W kantacie „Carmina Burana”, którą melomani bydgoscy usłyszą 7, a toruńscy 8 czerwca, przed wiekami prym wiódł mały chór wagantów, czyli wędrownych artystów, najczęściej żaków albo kleryków.

W kantacie „Carmina Burana”, którą melomani bydgoscy usłyszą 7, a toruńscy 8 czerwca, przed wiekami prym wiódł mały chór wagantów, czyli wędrownych artystów, najczęściej żaków albo kleryków.

Ci wesołkowie wnieśli bardzo dużo do kulturalnego dorobku świata, ponieważ skrupulatnie spisywali zasłyszane albo skomponowane przez siebie pieśni. <!** reklama>

Dzięki tej mądrej pisarskiej praktyce przetrwało dzieło niezwykłe, wielobarwne i monumentalne. Wykonanie utworu wymaga orkiestry symfonicznej z rozbudowaną sekcją instrumentów perkusyjnych (m.in. dwa zestawy kotłów, charakterystyczne kastaniety w „Tempus est iocundum”), dwóch fortepianów, chóru mieszanego (podzielonego wewnętrznie na 8 głosów), chóru chłopięcego i solistów (baryton, tenor, sopran).

W Filharmonii Pomorskiej, oprócz orkiestry symfonicznej, usłyszymy zatem aż 4 chóry: rozśpiewaną brać studencką uniwersytetów bydgoskich (UKW, UTP) i toruńskiego (UMK) oraz najmłodszych chórzystów ze szkoły muzycznej w Bydgoszczy, czyli „Rubinków”. Partie solowe wykonają uznani polscy soliści: Iwona Socha (sopranistka) i Adam Zdunikowski (tenor) oraz gość z Niemiec, czyli Thomas Wittig (baryton). Koncert poprowadzi Rudolf Tiersch, szef zaprzyjaźnionego od lat z FP Chóru Singakademie z Frankfurtu nad Odrą.

„Carmina Burana” („Pieśni z Beuern”) to w oryginale manuskrypt zawierający 254 pieśni i wiersze, powstałe na przełomie XII i XIII w., który przez wiele lat pozostawał w ukryciu w Alpach Bawarskich, w opactwie Benedyktynów w Benediktbeuern. Teksty te zainspirowały kompozytora Carla Orffa (ur. 10 lipca 1895 w Monachium, zm. 29 marca 1982; przedstawiciel prymitywizmu muzycznego XX wieku, w jego twórczości widoczne są wpływy muzyki średniowiecza i renesansu) , który w 1937 roku wybrał część z nich i skomponował na ich podstawie kantatę sceniczną na orkiestrę, chór i głosy solowe. Orff zdecydował się napisać muzykę całkiem od nowa, mimo że niektóre rękopisy zawierają zapis muzyczny w postaci neum, który został częściowo odczytany.

Prawykonanie odbyło się w w Operze Frankfurckiej 8 czerwca 1937 roku w inscenizacji Oscara Wälterlina. Sukces dzieła spowodował, że Orffa doceniono jeszcze bardziej i zasypano zleceniami. Po wojnie utwór zyskiwał coraz większą popularność, w latach 60. wszedł do kanonu międzynarodowego muzyki poważnej.


Bilety na koncert toruński są do nabycia w kasie biletowej Dworu Artusa, w sklepie Pamiątki przy Flisaku w toruńskim Ratuszu Staromiejskim, godzinę przed koncertem w kościele akademickim pw. Świętego Ducha w Toruniu, w salonach Empik.

Bilety na koncert bydgoski na stronie: www.ebilet.pl oraz w kasie biletowej FP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!