Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

VIII Koncerty Maryjne z Różą, czyli majowe wieczory z piękną muzyką w 100. rocznicę Niepodległej

jt
W katedrze bydgoskiej koncerty od 3 do 31 maja w czasie mszy św. o godz. 18.00 i po mszy o 18.30. Poprzedza je o 17.25 dawny Hejnał Bydgoski
W katedrze bydgoskiej koncerty od 3 do 31 maja w czasie mszy św. o godz. 18.00 i po mszy o 18.30. Poprzedza je o 17.25 dawny Hejnał Bydgoski Archiwum Filip Kowalkowski
Od 3 maja rozbrzmiewać będą Koncerty Maryjne z Różą, na które przez cały maj zaprasza Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy wraz z Oddziałem Bydgoskim Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, bydgoską Akademią Muzyczną, UKW i Katedrą pw. św. Marcina i Mikołaja. Koncerty odbywać się będą nie tylko w Bydgoszczy, ale tych w katedrze bydgoskiej można posłuchać w czasie mszy św. o 18.00 i po mszy o 18.30. Poprzedza je o 17.25 dawny Hejnał Bydgoski.

Ten festiwal ma piękną historię, bowiem Koncerty Maryjne z Różą wywodzą się z przedwojennych tradycji chóralnych w Bydgoszczy. Tradycję tę kultywuje Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy, które w tym roku już po raz ósmy zaprasza, by w majowe wieczory delektować się piękną muzyką, wykonywaną nie tylko przez chóry, ale także zespoły i muzyków związanych z naszym miastem.

Miejscem koncertów jest nie tylko bydgoska katedra, lecz także inne świątynie Mariackie w regionie (Grudziądz - 5 maja; Inowrocław - 13 i 20 maja; Gniewkowo - 20 maja; Żnin - 24 maja) i kraju (Poznań - 27 maja). Ponadto, w Domu Polskim (ul. Grocka 1) w Bydgoszczy będzie można wysłuchać ciekawych prelekcji 10, 16 i 13 maja o 17.00.

Program festiwalu, odbywającego się w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, jest bardzo bogaty. Pierwszy koncert jutro (3 maja) o 18.30 tradycyjnie w bydgoskiej katedrze przy ul. Farnej 2. Na inaugurację wystąpią muzycy Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej, którzy w sposób szczególny ukochali sobie muzykę baroku, wykonując ją na historycznych instrumentach i zestawiając ze śpiewem. Usłyszymy dzieła kompozytorów, jak: Carissimi, Finger, Stachowicz, Haendel.

W piątek swym lirycznym sopranem Mariola Rybicka-Miccio podczas mszy o 18.00 i po mszy wykona m.in. „Ave Maria”.

Program festiwalu

3 MAJA (CZWARTEK)
Inauguracja VIII Koncertów Maryjnych z Różą odbędzie się w bydgoskiej Katedrze pw. Świętych Marcina i Mikołaja 3 maja (czwartek) o godz. 18.30, bezpośrednio po mszy świętej. Wystąpią muzycy Stowarzyszenia Akademia Muzyki Dawnej z całej Polski upowszechniający muzykę XVI i XVII wieku, w składzie: Elżbieta Izdebska - sopran, Maria Mateja - sopran, Natalia Tyrańska - skrzypce historyczne, Michał Tyrański - trąbka naturalna, Michał Juszczak - skrzypce historyczne, Ewa Witczak - viola da gamba, wiolonczela historyczna i Paweł Pawłowicz - klawesyn. W programie: m.in. Giacomo Carissimi, Gottfried Finger, Damian Stachowicz, Georg Friedrich Haendel.

4 MAJA (PIĄTEK)
Mariola Rybicka-Miccio - sopran liryczny. Mariola Rybicka-Miccio od 2002 roku współpracuje z międzynarodowym zespołem Europa/ Chor Akademie w Bremie, z którym dokonała licznych nagrań CD i DVD. Współpracuje z Operą Nova, koncertuje w repertuarze barokowym w Polsce, Włoszech i Niemczech. W programie: podczas mszy – „Ave Maria”- Peter Cornelius, „Avedi Gratia Piena” - Francesco Soto de Langa, po mszy: - „Ave Maria 1” - Camille Saint-Saens, „Ave Maria” - Don Angelo Castellano, „Ave Maria” - Charles Gounod, „Ave Maria” - Paolo Tosti, „Ave Maria” - Theodore Dubois, „Ave Maria II”- Camille Saint-Saens, „Ave Maria” - Mariola Rybicka, „Salve Regina” - Giacomo Puccini, „Obój Gabriela” z fi lmu „Misja” - Ennio Morricone, „Ave Maria” z fi lmu „Prowokator” - Michał Lorenc, „Ave Maria” - Giulio Caccini/ Vladimir Vavilov.

5 MAJA (SOBOTA)
Chór „Cantus Cordis” pod dyrekcją Janusza Sierszulskiego z parafii i pw. Świętej Jadwigi Królowej w Bydgoszczy, który koncertuje od 1998 roku. Nazwa nawiązuje do śpiewu poruszającego serca wykonawców i słuchaczy. W programie: „Ave Maria” J. Arcadelta „Regina coeli”, „Wszystkie strony niebieskie”, „Z wieży kościelnej hal”, „Bądź pozdrowiona Maryjo Dziewico”.

7 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
Chór Akademicki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego pod dyrekcją Benedykta Odyi. Chór powstał w 1971 roku, pierwszymi dyrygentami byli: prof. dr Sylwester Matczak i prof. dr. Jan Lach. Na repertuar składają się utwory z wszystkich epok, w tym wielkie formy wokalno-instrumentalne. Chór zasłynął koncertami z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej, Capellą Bydgostiensis, śpiewał pod batutą wybitnych krajowych i zagranicznych dyrygentów. W kwietniu 2017 roku na VIII Ogólnopolskim Konkursie Pieśni Pasyjnej uzyskał złoty dyplom w kategorii chóry akademickie. W programie po Mszy św.: „Gaude Mater Polonia”– Anonim, „Modlitwa, gdy dziadki spać idą” - Wacław z Szamotuł, „Stabat Mater” - Anna Ignatowicz, „Parce Domine” - Feliks Nowowiejski, „Abendlied” - Joseph Gabriel Rheinberger, „Psalm Radosny” - Tadeusz Szeligowski, „In Flanders Fields” - RudiTas.

8 MAJA (WTOREK)
Chór Assumpta z parafi i w Przyłękach istnieje od 2010 roku. W jego skład wchodzą młodzi ludzie, uczniowie, studenci oraz osoby pracujące m.in. w służbie zdrowia. W repertuarze znajdują się pieśni religijne i patriotyczne oraz kolędy i pastorałki. Chór uczestniczył w VIII Przeglądzie Kolęd i Pastorałek i III Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej w Bydgoszczy i V Łochowskiej Jesieni Chóralnej. Dyrygentem jest Iwona Szubarga. Chór wystąpi 8 maja podczas Mszy z koncertem w intencji pielęgniarek i położnych. W programie- podczas Mszy: wejście: „Z dawna Polski Tyś Królową” (mel. i sł. tradycyjne), ofi arowanie: „O dzieci Boże” - mel. greg. oprac. P. Bębenek, komunia:„Na komunię” - P. Pałka, uwielbienie: „Dzięki Ci Panie” - P. Bębenek, wyjście:„Radujmy się” - P. Pałka. Podczas koncertu po Mszy św.: „Matko Najświętsza”, utwór ze śpiewnika z Taize-Anonim, „O Matko miłościwa”- oprac. J. Sykulski, „Magnifi cat”, „Akatyst” (fragment), „Baranki” - J. Gałuszka, „Signore delle cime” - Giuseppe de Marzi.

9 MAJA (ŚRODA)
Chór parafii i św. Urszuli Ledóchowskiej w Bydgoszczy istnieje od 2012 roku. Uczestniczy w wielu koncertach także przeglądach kolęd w Łochowie oraz pieśni ekumenicznej w Bydgoszczy. Dyrygentem jest Emilia Landowska. W programie podczas mszy: Na wejście; „Ukaż mi swoją twarz”- m. A. Gouzes, na ofi arowanie: „Czego chcesz od nas Panie” t: J. Kochanowski, m: J. Sykulski: na komunię; „Ave verum corpus”, m: W.A. Mozart, „Niechaj Cię Panie”- Psalm 145, m: P. Bębenek; na koniec; „O Pani, ufność nasza”, m: J. Gałuszka OP. Ponadto „Missa Omni Die”, m: M. Staromiejski na motywach motetu „Omni Die” G.G. Gorczyckiego, Części: Kyrie, Sanctus i Agnus Dei. Podczas koncertu po mszy św.: „Witaj Gwiazdo Morza”- t: Anonim, IX w, tł: J. Birkenmajer, m: D. Kusz OP, „Nieście chwałę” - t: Jan Kochanowski, m: M. Gomółka, „Ave Maria”- G Caccini, „Tobie wznawiamy”- t: trad. m: P. Bębenek, „Anima Christi” - M. Frisina, „Misericordias Domini” - H. J. Bator.

10 MAJA (CZWARTEK)
Chór „Laudate Dominum” z parafii i pw. św. Kazimierza w Łochowie pod dyrekcją Magdaleny Olszewskiej, absolwentki Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Chór powstał w 2007 roku, niedawno obchodził swoje 10-lecie. Uczestniczył w IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach zdobywając „Złote Pasmo”, w IV Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. św. J. Bosko w Aleksandrowie Kujawskim - 3 miejsce w swojej kategorii, w II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni religijnej „Pater Noster” Strzepcz 2016 zajął II miejsce. W programie: podczas mszy św. oraz po mszy m.in.: „Ave Regina Caelorum” - Paweł Bębenek, „Kyrie” (Jakub Blycharz-Missa Consolaminis), „Witaj pokarmie” -Paweł Bębenek, „Sanctus”, „Agnus Dei” (Jakub Blycharz – Missa Consolaminis), „Uczta Baranka”- Jakub Blycharz, „W Tobie jest światło”, „Jezu ufam Tobie” - Piotr Pałka. Po Mszy: „O Matko miłościwa” - Jacek Sykulski, „Ave Maria” - Julio Domingez, „Święta Dziewica»- Jakub Blycharz, „Regina Coeli” - Jakub Blycharz, „Signore delle cime” - Charles Gounod, „Laudate Dominum” - Charles Gounod.

11 MAJA (PIĄTEK)
Męski Zespół Chorałowy pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala i Pawła Pawłowicza. Laureat 1. miejsca w kategorii zespoły wokalne w Aleksandrowie Kujawskim w 2016 r., wystąpił w koncercie pasyjnym zorganizowanym w Filharmonii Lubelskiej i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Od 2014 roku występuje pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy.
W programie: „Sicut locutus Est” - G.P. da Palestrina, „Innocentes” - G.P. da Palestrina, „Ave Maria” - G.P.da Palestrina, „Lamentacje Jeremiasza” - T.Tallis; 2 motety: „O bone Jesu”, „Adormus te”, „Christe”- J. Brahms; „Zdrowaś Królewno Wyborna” - A. Koszewski; „Tu es Petrus” - Ł.Urbaniak, „Rosarii Fatimae - P.Pawłowicz.

12 MAJA (SOBOTA)
Chór Żeński „Primo” ZSO nr 1 w Bydgoszczy pod dyrekcją prof. Moniki Wilkiewicz istnieje od 1996 roku. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2018 roku zdobył Grand Prix w I Ogólnopolskim Konkursie, Festiwalu Musica in Urbe w Bydgoszczy. W programie: „IKONA” - Anonim, „Litania do Bogurodzicy Maryi” - ks. Zdzisław Bernat, „Ubi caritas” - Łukasz Urbaniak, „Ave Maris stella” - Piotr Jańczak i „Moja piosenka” - Józef Świder. Chór mieszany „Primo” ZSO nr 1 w Bydgoszczy pod dyrekcją Moniki Wilkiewicz. Początki sięgają 2014 roku. W 2017 roku chór zdobył Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie „O kryształowe serce chełmińskiej jesieni”. W programie: „Cantate Domino”- G.F.Haendel, „Svjati Boże” - Isodor Bajić, „Kyrie” - Piotr Jańczak, „Tota pulchra es Maria”- Marcin Kopczyński, „Ave Maria” - Julio Dominiquez.

13 MAJA (NIEDZIELA)
Beata Bobińska – sopran, Joanna Derenda-Łukasik – organy. Beata Bobińska – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na Wydziale Wokalno-Aktorskim, w klasie śpiewu prof. dr hab. Hanny Michalak. W repertuarze posiada liczne pieśni, arie koncertowe, operowe i operetkowe, a także partie solowe i chóralne dzieł oratoryjno-kantatowych. Joanna Derenda-Łukasik - organy. Studia w zakresie gry na fortepianie ukończyła w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Pianistka współpracuje z wokalistami zdobywając nagrody i wyróżnienia podczas konkursów muzycznych.
W programie m.in.: „Ave Maria” - C. Saint Saens, „Ave Maria” - F. Schubert, „Preghiera” - F. Durante, „Pieta Signore” - L. Niedermayer, „Ave Maria” - J. Maklakiewicz.

14 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
Towarzystwo Śpiewu „Halka” Chór Męski w Bydgoszczy pod dyrekcją Kaji Potrzebskiej należy do najstarszych w Polsce. Korzeniami działalności sięga 1883 roku i niedawno obchodził swoje 135-lecie. W 2017 roku chór zajął II miejsce w Konkursie o puchar marszałka woj. kujawsko-pomorskiego w kategorii zespołów kameralnych. W programie podczas Mszy - pieśni religijne. Chór Mieszany „Dzwon” pod dyrekcją mgr Agnieszki Jędrzejewskiej-Stachury, prezes Edward Filipiak. Chór w lutym 2018 r. obchodził 95-lecie działalności. W 2017 roku zdobył II miejsce w konkursie o puchar marszałka woj. kujawsko-pomorskiego.
W programie po mszy: „Zdrowaś bądź Maryja”- H. M. Górecki, „Anioł Pański” - adaptacja melodii i tekstu Krawca, opracowanie na chór - St. Maza; „Signore delle Cime” - G.De Marzi, „I want to be ready”- opr. Maria del Carmen Aguilar, „Bogarodzica”- muzyka Żukowski, opr. Pędrasik, „Stój przy mnie”- słowa i muzyka - Henry Francis Lyta, „Ave Maria” (O śliczna Pani) - opr. na chór -Agnieszka Jędrzejewska-Stachura.

15 MAJA (WTOREK)
_Chór Żeński „CANTARE” _powstał 13 listopada 1999 roku przy parafi i p.w. Chrystusa Dobrego Pasterza w Białych Błotach. Jego założycielem i dyrygentem jest mgr Zbigniew Rydelski, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prezesem - Irena Nowak. W 2001 roku opiekę nad chórem objęło Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach. W 2015 roku Chór zajął 1 miejsce w Festiwalu Polskiej Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej w Mroczy, a w 2016 roku 2 miejsce w Wojewódzkim konkursie Kolęd i Pastorałek w Osiu. Podczas Mszy: „O Miłosierny Boże” - sł. i muz J. Jojko, „Jezu, zostań w nas” - sł. i muz. Magdalena Naz, „Pan jest mocą swojego ludu” - muz J. Berthier. Po Mszy: „Dobry Pasterz” - sł. i muz. Z. Jasnota, „Do Serca Twego Pani Świata”- muz. Idzi O.Mański, „Mater Dei-Memento mei”- muz. Marcin Gumiela (2016), sł. Leszek Henryk Łęgowski, „Ave Maria” muz. i sł. Parkinson a 2-gł ks. Marian Żuk SDB, „Fatimska Pani” - muz. Stefan Stuligrosz, sł. Rafał Jarmuż.   Chór Kameralny „Akolada” Bydgoskiej Szkoły Wyższej pod dyr. prof. nadzw. dr hab. Renaty Szerafi n Wójtowicz. Rok temu chór obchodził swoje 15-lecie. Jest laureatem wielu konkursów, jednocześnie zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Pieśni Pasyjnej w Bydgoszczy. W 2018 roku był głównym organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu, Festiwalu „Musica in urbe”. W programie po mszy: „Salve Regina” - Lars Jansson, „Cantus fi nalis” - Marek Jasiński, „Vulnerasti cor meum”- Milosz Bembinow, „Crucem Tuam”- Łukasz Urbaniak, „Triswiatoje”- Tatiana Jaszwili.

16 MAJA (ŚRODA)
Chór Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy pod dyr. prof. Janusza Staneckiego. Jest laureatem wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych nagród. W 2016 roku zdobył trzecie nagrody podczas Międzynarodowego Konkursu Chóralnego we Freamunde w Portugalii. W programie podczas Mszy: „Sicut lilium” - M. Raczyński, „Chwalitie imia Gospodnie”-R. Twardowski, „Parce Domine” F. Nowowiejski. Dyrygenci: Janusz Stanecki, Anna Kocent, Justyna Narewska. Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy pod dyrekcją prof. Janusza Staneckiego. W 2016 roku uczestniczył w 13 koncertach w USA w ramach programu Feliks Nowowiejski - wielki kompozytor i patriota. W programie po mszy: - „Hear my prayer” - H. Purcell,. „De profundis” - M. Łukaszewski, „Cantus laudabilis” - M. Jasiński, „Regina coeli laetare” - R. Twardowski, „Cantus festivus” - M. Jasiński, „Bibi synku, bi”- A. Rocławska, „Lauda Sion”- R. Twardowski, „The mystery of faith”- Sz. Godziemba-Trytek. Dyrygenci: Janusz Stanecki, Magdalena Filipska, Alena Kot.

17 MAJA (CZWARTEK)
Chór „Exsultate Deo” z Parafi i Św. Polskich Braci Męczenników pod dyrekcją doc. dr. Romualda Rajsa w Bydgoszczy. Powstał w 1987 roku. Jest jednym z najbardziej utytułowanych chórów spośród uczestniczących w konkursach krajowych i zagranicznych. Dwukrotnie koncertował podczas Mszy sprawowanych przez Papieża Jana Pawła II w Bydgoszczy i Gnieźnie. Śpiew podczas mszy i koncertu wzbogacą soliści: Wiesław Raczkowski - tenor, Natalia Kolanowska - sopran, Hanna Twaróżek-Bu - sopran, Artur Ptaszyński - psalmista, Beata Gaj - organy. Dyrygent - Romuald Rajs. W programie podczas mszy: Wejście - „Chorał 23” z Pasji wg. Św. Mateusza - J. S. Bach, „Kyrie - (z Missa de angelis), Ofi arowanie - „Maryjo ja Twe dziecię - ks. A. Chlondowski, Sanctus - (z Missa de angelis), Agnus Dei -„Agnus Dei” (z Missa Dominicalis) - ks. A. Chlondowski, Komunia: „Panis Angelicus - C. Franck. Po mszy świętej: „Sanctissima” - oprac. R. Rajs, „Ave Maria” - J. Caccini - W. Wawiłow (oprac. R. Rajs), „Ave Maria” - Bach-Gounod, „Ave Maria” - J. Grabowski, „Angelus Domini” - J. Furmanik, „Regina Coeli” - ks. J. Surzyński, „Wszystkie trony niebieskie” - J. Surzyński, „Ave Maria” (z dalekiej Fatimy), „Głos duszy” - A. Adam, „Ave Maria” (z Lourdes), oprac. Renato Calcaterra, “Ave Maria” - Fr. Schubert, oprac. R. Rajs.

18 MAJA (PIĄTEK)
Chór Mieszany „Jubilate Deo” _na bydgoskim Szwederowie pod dyrekcją _Piotra Duchalskiego z parafii i MBNP. Prezes chóru - Maria Woźniak. Chór istnieje od 1923 roku. W tym roku będzie obchodził 95-lecie swojej działalności. W programie m.in. „Powitanie Maryi” op. 104 - Stanisław Maza, „Radujmy się, zmartwychwstał Pan” - P. Pałka, „Duchu miłości” - J. Sykulski, M. Wilgosz, „Pokorna Służebnico Pana” - opr. Krzysztof Krzemień, „O Matko miłościwa” - opr. Jacek Sykulski.

19 MAJA (SOBOTA)
Chór św. Grzegorza przy Parafii i św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy pod dyrekcją Pawła Pawłowicza. Istnieje od 5 lat i kontynuuje tradycje Towarzystwa Śpiewaczego Czyżkówko. W programie podczas mszy i po mszy m.in. „Bogurodzica” z Mszy polskiej Feliksa Nowowiejskiego, „Nitidastella” - Anonim z XVI w., „Akatyst” - hymn ku czci Bogurodzicy, „Gaude Mater Polonia”.

20 MAJA (NIEDZIELA)
Bydgoski Chór Kameralny pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala istnieje od października 2017 roku. Wykonawcami są studenci i absolwenci bydgoskich wyższych uczelni. Ambicją chóru jest propagowanie kultury muzycznej w szeroko pojętym zakresie. Do najnowszej tradycji weszły już koncerty dla chorych w Bydgoskim Centrum Onkologii. W programie: „Ave Regina coelorum” - Chorał gregoriański, „Salve Regina” - Chorał gregoriański, „Salve Mater misericordia” - Chorał gregoriański, „Ave mundi spes Maria” - G.G. Gorczycki, „O salutaris” - G.B.Martini, „Ave Maria” - M.Sawa, „Ave Maria” - J. Saldien.

21 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
Chór „Septyma” Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Bydgoszczy pod dyrekcją Elżbiety Guzman. W programie: „Moja piosenka” Józef Świder, „Alleluja” - Anonim, „Zdrowaś Królewno Wyborna”- Andrzej Koszewski, „Ave Maria” - David Hamilton.

22 MAJA (WTOREK)
Schola Wyższego Seminarium Duchownego pod dyrekcją dr Katarzyny Szewczyk, absolwentki Dyrygentury Chóralnej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Do wyróżnionych nagrań należy „Dachauer Messe”, które powstało w obozie koncentracyjnym w Dachau. Schola śpiewała też w 2018 roku podczas mszy transmitowanej z Sanktuarium w Łagiewnikach. Uczestniczyła w licznych przeglądach kolęd i pieśni wielkanocnych. W programie po mszy: „Ave Maria” i „Witaj Matko Pięknej Miłości” - chorały gregoriańskie, „Bogurodzica” - sł. i muz. St. Głowacki, „Ojca Wiecznego Cna Oblubienico”- sł. B. Zimorowic, muz. St. Głowacki, „Mater Dei memento mei” - Marcin Gumiela.

23 MAJA (ŚRODA)
Katarzyna Fraś-Mularczyk (sopran), Joanna Derenda-Łukasik (organy), Katarzyna Fraś-Mularczyk (sopran) absolwentka Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, studiów podyplomowych w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w zakresie śpiewu solowego w klasie prof. Jerzego Artysza. Występowała na koncertach m. in. we Lwowie, Krakowie, Nowym Sączu, Przemyślu, Gnieźnie, Bydgoszczy. Pedagog klasy śpiewu solowego Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. Joanna Derenda-Łukasik (organy), absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w klasie fortepianu prof. Jerzego Godziszewskiego. Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Pedagog klasy fortepianu Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy. W programie po mszy: Magnifi cat Aria „Quia Respexit” - J. S. Bach, „Caro mio ben”- G. Giordani, „Ave Maria” - C. Saint-Saens, „Ave Maria”- J.S. Bach - Ch. Gounod, „Ave Maria” - G. Caccini.

24 MAJA (CZWARTEK)
Zespół Muzyki Dawnej „Concentus” z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod dyrekcją Patrycji Cywińskiej. W programie: „Cantiga de Santa Maria” nr 10 „Rossa das Rosas”- Alfonsoe X el Sabio, „O najdroższy kwiatku panieńskiej miłości” - anonim, „O Bella Virginetta” - anonim, „O Matko miłościwa”- opr. Jacek Sykulski, ponadto psalmy Mikołaja Gomółki i Wacława Z Szamotuł. Chór koncertuje od 2007 roku, jest laureatem srebrnej „Harfy Eola” na Schola Cantorum w Kaliszu w 2015 roku. Chór „Nadzieja” z Nakła pod dyrekcją Michała Gacki. W programie: „If ye love me” - Thomas Tallis, „Bogurodzica” - Anonim, „Stabat Mater” - Grzegorz Gerwazy Gorczycki, 2 chorały z kantaty „Jesu meine Freunde” - J.S. Bach, „Teresica Hermana” - Mateo Flech.

25 MAJA (PIĄTEK)
Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. Stanisława Moniuszki w Żninie. Istnieje od 1909 roku, zatem w przyszłym roku przypada 110-lecie. Jest wielokrotnym laureatem o puchary: wojewody kujawsko-pomorskiego, marszałka woj. kuj.-pomorskiego i prezydenta Bydgoszczy. W programie po Mszy: „Bogurodzica” - wersja gnieźnieńska, „Ave Maria” - Zoltan Kodaly, „W tych chwilach jak te” - Dick Huzen, „Zdrowaś Królewno wyborna” - Andrzej Koszewski, „Litania do Bogurodzicy Maryi” - ks. Zdzisław Bernat, „Regina coeli” - ks. W.Gieburowski.

26 MAJA (SOBOTA)
Zespół Pieśni Dawnej FRESCA VOCE pod dyrekcją Michaliny Spychalskiej działa przy MDK nr 5 w Bydgoszczy, od 2014 roku szczyci się posiadaniem Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej. W programie podczas mszy św.: Wejście: „Lodate Dio” - Giovanni Giovenale Ancina, Ofi arowanie: „O escaviatorum” - Michael Haydn, Komunia św.: „Witaj pokarmie” - muz.: P. Bębenek, sł. XVII w.,Uwielbienie: „Bless the Lord” - z Taize, Wyjście: Psalm 146 („Tobie, nieśmiertelny Panie)” -Mikołaj Gomółka. Po Mszy: „O, Matko Miłościwa”- tekst i melodia z XVI w., opr. Jacek Sykulski, „Gwiazdo morza głębokiego”, melodia staniątecka z XVII wieku - opr. Adam Kuczewski, „Bądź wiesioła Panno czysta” - Anonim XV w., „Adoramus Te Christe„ - Giovanni Battista Martini, „Ave Maria” - Wolfgang Amadeusz Mozart, „Ave vera Virginitas”- Josquin des Prez, „Signore delle cime” - Giuseppe (Bepi) de Marzi, „Zdrowaś Królewno Wyborna” - pieśń z XV w., opr. Andrzej Koszewski.

27 MAJA (NIEDZIELA)
Chór Colegium Cantorum z Chełmna pod dyrekcją Marceli Dębowskiej (prezes Danuta Ostałowska) w 2018 roku obchodzi swoje 20-lecie. Podczas tegorocznego X Wojciechowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Starogardzie Gdańskim zdobył srebrny dyplom. W programie utwory sakralne, m.in.: „Ave Maria” Ramir Real, „Jesu rex admirabilis” - Giovanni Pierluigi Palestrina oraz „Panis Angelicus” - C. Casciollini.

28 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
Orkiestra Muzyków Bydgoskich „Emband” pod dyrekcją Ewy Barbary Makuli przy I Liceum Ogólnokształcącym. Zespół istnieje od 1995 roku. Jest laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Orkiestr Dętych w Rowach w 1916 r. Koncertował też z okazji Święta Niepodległości 11 listopada w Kolegiacie św. Anny w Krakowie. W programie: podczas mszy - na rozpoczęcie: „Maryjo Pięknej Miłości”- słowa i muz. Ewa B. Makula, opr. Wiesław Janiszewski, śpiew - Beata Gaj; Ofi arowanie: „Przyjdź Duchu Święty”, Podniesienie: „Intrada” 2 razy, Komunia Święta: „Bądźże pozdrowiona”, „Panie dobry jak chleb”, „Jezusa ukrytego”, Błogosławieństwo: „Serdeczna Matko” - opr. Wacław Janiszewski. Po mszy, koncert: „Gaude Mater” opr. T. Senecki; „Z dalekiej Fatimy”, „Niepokalanej, Pani Cherubów”, „Królowej Anielskiej”, „ Z dawna Polski Tyś Królową”- opr. W. Janiszewski; „Maryjo śliczna Pani”- muz. ks. S. Bujnowski, aranż. W. Janiszewski, „Czarna Madonna” opr. W. Janiszewski. Z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. Hymn Polski: harmonia - K. Sikorski, opr. A. Wiśniewski, „Marsz, marsz Polonia”, mel. ludowa - opr. A. Rozbicki, „Ojczyzno ma” - śpiew Beata Gaj, sł. i muz. ks. K. Dąbrowski, opr. J. Kwiatkowski, „Marsz Pierwszej Brygady”- opr. S. Śledziński, „Wiązanka pieśni żołnierskich” - opr. J. Kwiatkowski. Dyrygent - Ewa Barbara Makula.

29 MAJA (WTOREK)
Chór „Cantate Deo” z Parafii i Św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. Występuje od 2008 roku. Dyrygentem jest dr hab. Grażyna Wolter-Kaźmierczak, pracownik naukowy i dydaktyczny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Chór „Cantate Deo” rokrocznie organizuje Koncert Kolęd i Pastorałek - 9. edycja odbyła się w parafii i br. W programie po mszy św.: „Tobie wznawiamy Panno” - Paweł Bębenek”, „Ave Regina caelorum”- Giuseppe Mignemi, „Stabat Mater”- Zoltan Kodaly, „Pater noster”- Nikolai Kedrov, „Stała Matka Boleściwa” - U. Rogala, „Ave Maria” - Julio Dominguez.

30 MAJA (ŚRODA)
Chór „Vincentinum” z parafii i pw. św. Wincentego a’ Paulo w Bydgoszczy pod dyrekcją Dariusza Rynkowskiego.
W programie podczas mszy: Kyrie, Sanctus, Agnus Dei - Jacek Sykulski; po mszy: „Zdrowaś bądź Maryjo”- H.M. Górecki, „O sacrum convivium” - M. Sawa, „Tiebie pojem” - D.S.Bortniański, „Parce Domine” - F.Nowowiejski, „Alleluja” - G.Young, „Ave Maria” - J.Dominguez.

31 MAJA (CZWARTEK) FINAŁ
Wystąpi znakomity zespół Bydgoscy Soliści „ARTE CON BRIO” _w składzie: _Krystyna Prystasz - I skrzypce, Marcin Pawełczyk - II skrzypce, Mirosław Przybył - altówka/kierownik artystyczny, Agata Jarecka - wiolonczela. W programie „Te Deum” - M. A. Charpentiera, „Aria na strunie G” - J. S. Bacha, „Życzenie» - F. Chopin, „Muzyka na wodzie” - G.F. Haendel, „Ave Maria” - Fr. Schubert, „Jesu bleibet meine freude” - J. S. Bach, „Hymn do Świętego Ducha” (pierwsze wykonanie) - A. Jarecka, „Ave verum corpus” - W.A. Mozart, „Alleluja“ - G.F. Haendel. Po koncercie uroczyste podsumowanie VIII Koncertów Maryjnych z Różą połączone z wręczeniem laurów.

KONCERTY MARYJNE Z RÓŻĄ W ZNANYCH ŚWIĄTYNIACH REGIONU I KRAJU
5 MAJA (SOBOTA) W GRUDZIĄDZU
O godz. 16.00 w Parafii i pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Grudziądzu, przy ul. Ikara 12 z koncertem wystąpi „The G Singers” _po dyrekcją _dr Aleksandry Drozdeckiej. Zabrzmią między innymi: „Ave Maria” - Giulio Caccini, „Ave Maria” - Tomasso L. da Victoria, „Ave vera virginitas” - Josquin Des Pres, „Ave verum Corpus”- W.A. Mozart, „Kleszczmy rękoma” Mikołaj Gomółka.

13 MAJA (NIEDZIELA) W INOWROCŁAWIU o godz. 12.00
w kościele Św. Jadwigi w Inowrocławiu rozpocznie się koncert Towarzystwo Śpiewu „Halka” pod dyrekcją Waldemara Szafrańskiego (prezes Eugeniusz Kubski).Towarzystwo Śpiewu „Halka” powstało 3 czerwca 1923 roku. 18 maja br. odbędzie się koncert uświetniający 95-lecie. Chór w listopadzie 2016 r. zdobył Grand Prix na V Ogólnopolskim Konkursie Chórów im. Ks. Jana Bosko w Aleksandrowie Kujawskim, w kwietniu 2017 r. Srebrne Pasmo na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Pasyjnej w Szczecinie a w październiku tegoż roku Grand Prix w Konkursie Chórów o Puchar Marszałka Kujawsko-Pomorskiego. W programie koncertu: „Dnia każdego” - oprac. St. Głowacki, „O Matko Miłościwa” - oprac. Jacek Sykulski, „Ave Maria” - muz. Giulio Caccini, „Alta Trinita Beata” (Wysoka Trójco Błogosławiona) - komp. anonimowa z 1500 r., „Signore delle cime” (Panie szczytów) - muz Giuseppe de Marzi, „Ave Maria” - muz. Tomas Luis da Vittoria, „Alleluja. Chwalcie Pana” - psalm CXVII - muz. Wacław z Szamotuł.

20 MAJA (NIEDZIELA) W INOWROCŁAWIU (NIEMIECKI CHÓR QUARTETTVEREIN) o godz. 9.30
w Bazylice Mniejszej Imienia Najświętszej Marii Panny w Inowrocławiu wystąpi niemiecki Chor Quartettverein (135 lat tradycji). Jest to to 45-osobowy chór męski, zaliczany do najstarszych stowarzyszeń Bad Oeynhausen (od 29 lat - miasto partnerskie Inowrocławia). Dyrygent- Reinhard Neumann, prezes - Gunter Wittig. Chór koncertował m.in. w Wiedniu, Brukseli, Genewie, w Rzymie – gdzie śpiewał na pl. Św. Piotra przy okazji audiencji u Papieża Jana Pawła II. Stowarzyszenie dysponuje bogatym repertuarem, który stanowi muzyka chóralna, filmowa, sakralna, pieśni ludowe, międzynarodowy folklor i utwory operetkowe. Motto Stowarzyszenia Kwartetowego Bad Oeynhausen brzmi: „Muzyka jest naszym językiem, muzyka łączy”. Chór Quartettverein przyjeżdża na zaproszenie Towarzystwa Śpiewu „Halka” Inowrocław.

20 MAJA (NIEDZIELA) W GNIEWKOWIE o godz. 11.30
Chór Męski „Echo” im. prof. Pawła Osińskiego Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu koncertuje od 25 lat, od 26 lat dyrygentem jest Jerzy Cieślak. Obecnie akompaniatorem jest Arkadiusz Szopa, p.o. prezesa - Marek Rzendkowski. Chór uczestniczył w ponad 20 festiwalach międzynarodowych i konkursach. 20 maja wystąpi z koncertem w kościele pw. Św. Mikołaja i Św. Konstancji w Gniewkowie. W programie: „Gaude Mater Polonia”, „Hymn Pomorza”-  muz. Zygmunt Moczyński, „Zdrowaś Królewno Wyborna” - muz. Andrzej Koszewski, „Bo przecież Polska” - muz. Bolesław Ocias, „Ave Maria” - Wilhelm Troschel, „Pater noster”- muz. Piotr Jańczak, „Laudate Dominum” Psalm 117- Marian Gradolnik, „O ziemio ojców”.

24 MAJA (CZWARTEK) W ŻNINIE o godz. 19.00
Stowarzyszenie Śpiewacze Chór Męski im. Stanisława Moniuszki w Żninie wystąpi w swoim mieście z krótkim koncertem pieśni Maryjnych. Odbędzie się on podczas nabożeństwa majowego przy figurze Matki Bożej przy ul. Browarowej w Żninie.

27 MAJA (NIEDZIELA) W POZNANIU o godz. 18.00
Poznański Chór Kameralny Fermata pod dyrekcją Mateusza MJ Sibilskiego (od 2013 roku adiunkt w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej i Operowej). Jest to jeden z najbardziej utytułowanych zespołów polskich. W październiku 2017 r. zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Chóralnej im. M. Zieleńskiego w Łowiczu. Fermata wystąpi 27 maja (niedziela) z koncertem pieśni Maryjnych w Kościele św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha w Poznaniu. Chór zaśpiewa podczas mszy o godz. 18.00 a po jej zakończeniu w 20-minutowym koncercie. W programie znajdą się kompozycje Maryjne Mikołaja Zieleńskiego, Andrzeja Koszewskiego, Tadeusza Paciorkiewicza, Tronda Kverno, Arvo Parta i Johanna Magnusa Sjoberga.

PRELEKCJE - Dom Polski przy ul. Grodzkiej 1 w Bydgoszczy
10 MAJA (CZWARTEK) 10 maja o godz. 17.00
„Muzyka w bazylice na bydgoskich Bielawach w okresie międzywojennym” – dr hab. Aleksandra Kłaput-Wiśniewska, kierownik Pracowni Kultury Muzycznej Pomorza i Kujaw Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Dom Polski przy ul. Grodzkiej 1.

16 MAJA (ŚRODA) 16 maja o godz. 17.00
ks. Mateusz Ziemlewski mówić będzie na temat: „Maryja w muzyce. „Totus-Tuus” – H. M. Góreckiego”. Dom Polski przy ul. Grodzkiej 1.

23 MAJA (ŚRODA) 23 maja o godz. 17.00
Prelekcja i prezentacja muzyczna duetu fortepianowego: Marzena Buchwald i Joanna Derenda-Łukasik, laureatek II nagrody oraz nagrody specjalnej w VI International Master Competition w Warszawie (2018). Temat prezentacji: „Muzyka która wycisza. Religijne inspiracje w twórczości na 4 ręce i 2 fortepiany”, kompozycje m. in.: J. S. Bacha, Ch. Gounoda, G. F. Haendla, R. Maciejewskiego, Z. Noskowskiego. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!