Tworzy dużo utworów klasycznych, którymi chce się dzielić z...

Tworzy dużo utworów klasycznych, którymi chce się dzielić z melomanami [ROZMOWA]

Magdalena Jasińska

Express Bydgoski

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Krzysztof Herdzin 4 grudnia w filharmonii zaprezentuje, m.in., autorski koncert na altówkę i saksofon altowy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Krzysztof Herdzin chętnie angażuje się w bydgoskie przedsięwzięcia - Festiwal „Serca Bicie” czy Jazz Big-Bandu`75

Krzysztof Herdzin chętnie angażuje się w bydgoskie przedsięwzięcia - Festiwal „Serca Bicie” czy Jazz Big-Bandu`75 ©Sławomir Kowalski

[break]
Krzysztof Herdzin otworzy w piątek nowy cykl Filharmonii Pomorskiej „Polska muzyka XXI wieku”. Przedstaw swój koncert kompozytorski...
Tak, po 25 latach. Wcześniej były takie pomysły z byłą dyrektor Eleonorą Harendarską, z którą się bardzo lubimy. Zawsze wierzyła we mnie, zaraz po studiach udostępniła mi estradę filharmonii na moje pierwsze młodzieńcze przedsięwzięcia. To były kolędy z orkiestrą, koncert musicali i pojawił się taki temat, żebym pokazał swój kompozytorski dorobek - klasyczny. Jednak najpierw ja się nie czułem gotowy, potem były inne problemy. Ale jak już się okazało, że mam swoje już dwie płyty kompozytorskie - monograficzne - lada moment wyjdzie moja trzecia płyta „Opus Magnum”, nagrana w studiu Abbey Road z Academy St. Martin in The Fields. Głównym pretekstem do koncertu jest światowe prawykonanie mojej kompozycji - koncertu na altówkę i saksofon altowy z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

Czy dotąd nikt na świecie nie napisał utworu na te instrumenty?
Rzeczywiście, co jest dziwne, bo te instrumenty są o zbliżonym rejestrze i barwie. Będzie to duża forma.

A Ty przywozisz saksofonistę solistę.
Pawła Gusnara - naszego najwybitniejszego klasycznego saksofonistę, koncertującego na całym świecie. To będzie dla mnie bardzo ważny wieczór, na który zapraszam wszystkich.

Na altówce zagra Wojciech Kołaczyk.
Wojtek, koncertmistrz orkiestry symfonicznej FP - moim zdaniem niedoceniany artysta instrumentalista. Znamy się ze szkoły, a nasze mamy leżały razem na porodówce. I jest to rzadki przykład muzyka, który z powodzeniem gra na dwóch instrumentach - skrzypcach i altówce.

Niedawno ukazała się Twoja i Mieczysława Szcześniaka płyta. Znacie się od lat, ale wcześniej nie nagrywaliście wspólnie.
Zapraszałem Miecia do różnych swoich produkcji - ale to były jedna, dwie piosenki. No i tak się zdarzyło, że zaproszono nas do koncertu jubileuszowego radia Luxembourg. Tam wykonaliśmy wspólnie trzy utwory - piosenki, które przed laty były na pierwszych miejscach list przebojów w radiu Luxembourg. Wtedy usłyszeliśmy z ust Marka Niedźwieckiego, że musimy nagrać płytę, ale z tego zaproszenia nic nie wyszło. Po czasie sam stwierdziłem, że należy wrócić do tego pomysłu. Powiedziałem o tym Mietkowi, zadeklarował, że wchodzi w to.

Nad czym teraz pracujesz?
Zaczęliśmy próby mojego musicalu „Cyrano de Bergerac”. To mój pierwszy musical, muzyka jest w stylu Stevena Sondheima. Jacek Bończyk napisał bardzo piękne teksty. Cyrano zagra Jarosław Boberek - król polskiego dubbingu.

Dla higieny po tym musicalu będzie jazz?
Dla higieny po musicalu pojedziemy z zespołem Anny Marii Jopek do Australii. Zagramy 6 koncertów i spędzimy wspaniałe wakacje. Jak wrócę do kraju po 20 stycznia, zabiorę się do nagrywania kolejnej płyty - to koncert Zauchy na swingowo.

Teczka osobowa


Krzysztof Herdzin

O rodowitym bydgoszczaninie mówi się, że to jeden z najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce: kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista, wykładowca akademicki i producent muzyczny.

Ma na swoim koncie udział w ponad 150 albumach. Zdobywca platynowych i złotych płyt. Autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”. Jako aranżer i producent płytowy pracował z większością polskich gwiazd piosenki. Jako dyrygent współpracował z wieloma orkiestrami, m.in. z Narodową Orkiestrą Belgii, Zhejiang Symphony Orchestra, Sinfonią Varsovią, Polską Orkiestrą Radiową, Capellą Bydgostiensis czy Orkiestrą AUKSO.

Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Wideo