Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzech chętnych do terenu po zakładzie zbrojeniowym. Pierwsi są złomiarze...

Wojciech Mąka
To nie jest Księżyc, ale strefa POL-Betrieb dawnych zakładów zbrojeniowych DAG, która niebawem częściowo zostanie wyjęta spod opieki konserwatora
To nie jest Księżyc, ale strefa POL-Betrieb dawnych zakładów zbrojeniowych DAG, która niebawem częściowo zostanie wyjęta spod opieki konserwatora Dariusz Bloch
Miasto chce likwidacji resztek unikatowego zespołu obiektów po niemieckiej fabryce zbrojeniowej DAG Muzeum Okręgowe chciało ocalić i zainwestować w ten teren, ale chrapkę ma na niego także park przemysłowy. Na razie rządzą tu... złodzieje złomu.

[break]
Rejon, o którym mowa, przylega bezpośrednio do obszaru Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Znajduje się w lesie, tuż za centrum logistycznym Lidla. To - jak pokazały badania prowadzone w latach 2004-2005 przez Roberta Grochowskiego i Jarosława Butkiewicza - unikalny fragment strefy POL-Betrieb, stanowiący zwartą i kompletną linię produkcyjną prochu. Występują tutaj w sposób modelowy wszystkie typy budynków, wykorzystywanych w cyklu produkcyjnym niemieckich zakładów DAG - walcarki, gniotowniki, mieszalniki, stacje transformatorowe oraz magazyny.

Po badaniach, ten teren oraz dzisiejsze „Exploseum” zostały objęte rodzajem ochrony konserwatorskiej. W przypadku walcarek z POL-Betrieb miasto wykonało to w ten sposób, że w zapisach miejscowego placu zagospodarowania przestrzennego jakiekolwiek działania uzależniło od negocjacji i zgody konserwatora zabytków.

Od lat w strefie walcarek nic się nie dzieje. Teren, mimo że pod okiem konserwatora, jest notorycznie rozkradany i niszczony. Po otwarciu obszaru dawnego Zachemu dla wszystkich to raj na ziemi dla złomiarzy. Ci wykuwają nawet stalowe zawiasy z betonowych ścian budynków, wyrywają grube kable energetyczne z ziemi, tną stalowe fragmenty resztek instalacji. W ciągu kilku ostatnich miesięcy dawna strefa POL-Betrieb zaczęła przypominać krajobraz księżycowy.

- Temat do nas nie wpłynął, ale zainteresujemy się nim pod kątem zagrożeń i zabezpieczenia terenu przez właściciela - deklaruje Arkadiusz Bereszyński z bydgoskiej straży miejskiej. - Odpowiedni rewir niezwłocznie się tym zajmie. Co do możliwości zatrzymania samych złomiarzy - to trudna sprawa, zwłaszcza po otwarciu terenów dawnego Zachemu.

- Teren nie jest ochraniany, jego przyszłość leży w rękach konserwatora i miasta - twierdzi Andrzej Połgrabski, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. - Nie możemy nic tam robić bez uzgodnień. Miejmy nadzieję, że sprawa tego terenu wyjaśni się jak najszybciej.

Bardziej rozmowna jest Anna Rembowicz-Dziekciowska, dyrektorka Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. - Pracujemy nad zmianą miejscowego planu, zapisy poprzedniego były nierealne - mówi.

Do wojewódzkiego konserwatora zabytków wpłynęła ekspertyza, która przygotowano na zlecenie BPPT.

- Chodzi o ustalenie, które obiekty, jako unikatowe, mają zostać i w jakim zakresie można robić coś z pozostałymi -mówi dyrektorka MPU. - Między konserwatorem a BPPT musiało dojść do porozumienia, wiemy już, że do niego doszło. Teraz my jednak musimy to określić szczegółowo w zmodyfikowanym planie zagospodarowania, zobaczyć, czy konserwator nie będzie miał uwag. Potem plan musimy wyłożyć do wglądu. Uchwalenie zmian powinno być możliwe jeszcze jesienią w tym roku tego roku.

Przypomnijmy, że kilka lat temu - po tym, jak terenem tym zaczął się interesować BPPT, doszło do protestu organizacji kultywujących pamięć i historię miasta. Zagospodarować teren na własne potrzeby chce też bydgoskie Muzeum Okręgowe - wniosek o dofinansowanie prac mających pozwolić na uruchomienie tu ruchu turystycznego jest w założeniach ZIT z lipca 2014 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera