Na problem zwróciła uwagę Joanna Czerska-Thomas, bydgoska radna Trzeciej Drogi. W interpelacji skierowanej do prezydenta Rafała Bruskiego zwróciła uwagę, na możliwości wynikające z ulokowania w Bydgoszczy wartej 2 mld euro fabryki akumulatorów do samochodów elektrycznych firmy Samsung SDI.
- Jednym z potencjalnych miejsc jest jest Gdańsk, który zaoferował inwestorowi działkę o powierzchni 200 hektarów - podkreśla radna. - Zdobycie tak znaczących inwestorów oraz stworzenie dobrze płatnych miejsc pracy w sektorze technologicznym pozwoliłoby zatrzymać w Bydgoszczy ludzi młodych oraz przyciągnąć nowych mieszkańców do naszego miasta, przyczyniając się do spowolnienia wyludniania się Bydgoszczy.
Okazuje się, że w Bydgoszczy przyciągnięcie tak istotnego inwestora jest trudne i to co najmniej z dwóch powodów.
- Pozyskiwanie i obsługa tak znaczących projektów inwestycyjnych (...) odbywa się z poziomu centralnego, a jego wykonawcą jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu z siedzibą w Warszawie. Wiąże się to głównie z tym, iż tak duży projekt kwalifikowany jest wśród typów inwestycji w Polsce do kategorii „inwestycja strategiczna” i konkuruje przede wszystkim z innymi lokalizacjami w Europie i na świecie, także w oparciu o system zachęt inwestycyjnych oferowanych przez nasz kraj, zgodnie z zasadami udzielania pomocy publicznej w UE - stwierdza Edyta Wiwatowska, prezes Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.
W przypadku tej skali inwestycji kluczowe znaczenie mają granty rządowe przyznawane na podstawie Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030. Jakakolwiek pomoc ze strony samorządów lokalnych rozpatrywana jest przez inwestorów jako drugorzędna, choć ważna - zwłaszcza w zakresie sprawności obsługi procesu inwestycyjnego przez przeznaczone do tych spraw, profesjonalne komórki lub jednostki organizacyjne.
Nie mamy 200 hektarów na inwestycje
- W granicach administracyjnych Miasta Bydgoszczy nie posiadamy terenu o powierzchni 200 ha - podkreśla Wiwatowska. - Mając jednak na względzie potrzebę przygotowania oferty także dla wielkoskalowych potencjalnych projektów inwestycyjnych, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną wytypował teren o powierzchni ok. 400 ha na terenie m.in. gmin: Miasta Bydgoszcz, Nowa Wieś Wielka i Solec Kujawski.
Obszar chroniony nie został zlikwidowany
Teren jest jednak częścią „Obszaru Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko-Bydgoskiej – część wschodnia i zachodnia”, dla którego obowiązuje szereg zakazów dotyczących możliwości jego zagospodarowania. Zgodnie z przyjętą definicją, jest to krajobraz szczególnie cenny dla społeczeństwa ze względu na swoje wartości przyrodnicze, kulturowe, historyczne, architektoniczne, urbanistyczne, ruralistyczne lub estetyczno-widokowe, i jako taki wymagający zachowania lub określenia zasad i warunków jego kształtowania. Jego przeznaczenie pod funkcje przemysłowo-usługowe, w świetle aktualnych regulacji nie jest możliwe. Na etapie przeprowadzanego ostatnio audytu krajobrazowego PSSE składała wnioski o wyłączenie terenu z obszaru chronionego, jednak nie zostały one w pełni uwzględnione przez Kujawsko-Pomorskie Biuro Planowania Przestrzennego i Regionalnego.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Roksana Węgiel pokazała zdjęcia sprzed nocy poślubnej. Widać, że straciła głowę
- Hakiel ukrywa prawdę o swoich zarobkach?! Zamknął dwie szkoły, ma nowy plan na życie
- Córka Daniela Martyniuka ma zachcianki jak księżniczka. To nie ojciec je spełnia!
- Tylko spójrzcie na żonę księcia Lubomirskiego! Widok jej DEKOLTU odbierze wam mowę