Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwają prace archeologiczne na Starym Rynku [ZDJĘCIA]

Hanna Walenczykowska, Wojciech Bielawa
Na Starym Rynku odsłonięto dobrze zachowane  mury dawnej zabudowy, a w katedrze zasypaną nawę.
Na Starym Rynku odsłonięto dobrze zachowane mury dawnej zabudowy, a w katedrze zasypaną nawę. Dariusz Bloch
Badania archeologiczne prowadzone na Starym Rynku i w jego najbliższej okolicy przynoszą pierwsze rezultaty. Dzięki zastosowaniu specjalnej kamery wiadomo, że nawa w bydgoskiej katedrze wypełniona jest piaskiem i gruzem. Czy zostanie zbadana?

Jak wyglądał Rynek w Bydgoszczy

Zobacz galerię: Tak zmieniał się bydgoski Stary Rynek

Stary Rynek - o czym już pisaliśmy - zostanie przebudowany. Projekt architektoniczny zakłada uporządkowanie dotychczasowych funkcji. Prace ziemne mają rozpocząć się wiosną przyszłego roku. Zanim to jednak nastąpi, zgodnie z prawem budowlanym należy wykonać badania archeologiczne.

Zobacz galerię: Stary Rynek rozkopany. Trwają prace archeologiczne

- Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej doszedł do wniosku, że prace ziemne należy wykonać wcześniej - wyjaśnia Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej, prowadzący badania. - Na Starym Rynku będą cztery wykopy.

Wstępnie - krypta

Pierwszy z nich został wykonany w miejscu, w którym znajdują się piwnice przedwojennego muzeum. Tam archeolodzy doszli do poziomu piwnicznej posadzki i - jak na razie - niczego szczególnego w tym miejscu nie odkryli. Prawdopodobnie będą tu też robić odwierty, ale ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Kościelne mury zachowały się bardzo dobrze, jedyne uszkodzenie pochodzą z okresu budowy pomnika. - Wojciech Siwiak

Drugi wykop jest w miejscu, w którym architekci zaprojektowali fontannę. Wodotrysk będzie przebiegał na granicy zachodniej pierzei, będzie miał 40 metrów długości i 5 metrów szerokości. Podobnej wielkości jest więc archeologiczne stanowisko.

- Kościelne mury zachowały się bardzo dobrze, jedyne uszkodzenie pochodzą z okresu budowy pomnika Walki i Męczeństwa (odsłonięty został w 1969 r. - przy. aut.) - wyjaśnia Wojciech Siwiak. - Odkopaliśmy również kryptę. Nie wiem jeszcze, co się w niej znajduje.

Kolejne stanowiska

Trzeci wykop powstanie tam, gdzie znajdował się kościół i - jak twierdzi Wojciech Siwiak - w tym miejscu rewelacji nie należy się spodziewać. Ale najbardziej obiecujący pod względem archeologicznym jest czwarty wykop, który wykonany zostanie na trawniku przed ratuszem i będzie miał ok. 100 metrów kwadratowych powierzchni.

- Chcemy dotrzeć do warstw, w których nie będzie już śladów działalności człowieka - podkreśla Wojciech Siwiak. - Mam nadzieję, że odnajdziemy tam ślady pochodzące z początku miasta lub z okresu przedlokacyjnego.

Badania w katedrze

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w minioną sobotę archeolodzy przeprowadzili sondaż w bydgoskiej katedrze. Specjalna kamera spuszczona została pod podłogę świątyni, tuż przy ambonie, między nawą środkową a północną. Dzięki temu urządzeniu widać było sklepienie krypty.

Ustalono, że wewnątrz krypty znajduje się bardzo dużo gruzu i piasku. Nie wiadomo więc, czy ktoś został w niej pochowany. Na razie nie podjęto jeszcze decyzji o tym, czy krypta zostanie zasypana, czy nie. Prawdopodobnie stanie się również przedmiotem badań archeologicznych.

Jaki Stary Rynek

Warto przypomnieć, że po zakończeniu robót na rynku nie będzie żadnych krawężników. Ulice, chodniki i płyta główna będą na jednym poziomie. Chodniki znajdujące się na rynku zostaną poszerzone. Dzięki temu letnie ogródki usytuowane przy lokalach nie będą musiały zajmować pasa ruchu, a także nie będą utrudniały przejścia pieszym. Chodniki zostaną wyłożone granitowymi płytami. Do budowy ulic, które zostaną przesunięte w kierunku centrum rynku, zostaną użyte kamienie, którymi obecnie wybrukowane są jezdnie Starego Rynku. Centralna część rynku zostanie wyłożona szaro-żółtymi płytami granitowymi.

Pomnik Walki i Męczeństwa pozostanie na Starym Rynku, ale zostanie przesunięty w kierunku ratusza. W miejscu nieistniejącej pierzei zachodniej powstanie fontanna. Co ważne, po przebudowie wszystkie parasole na rynku zostaną ujednolicone. Będą miały taki sam kolor i kształt. Wyremontowane zostanie też oświetlenie. W narożnikach rynku pojawią się nowe ławki, a stacja roweru miejskiego zostanie przeniesiona pod ratusz. Projektanci zadbali także o wyeksponowanie 18 południka. Będzie on wytyczony za pomocą pasa świetlnego z lamp ledowych.

Projekt jest dziełem spółki GM Architekci. Na rewitalizację Starego Miasta w tegorocznym budżecie zarezerwowano 12 milionów złotych.

Wcześniej, o czym także pisaliśmy wielokrotnie, powstał projekt odsłonięcia części pozostałości po dawnej zabudowie Starego Rynku. Po konsultacjach z mieszkańcami do projektu wprowadzonych zostanie wiele zmian, m.in. wyeksponowanie fragmentu fundamentów wieży dawnego ratusza pod szkłem i ustawienie stylowego zegara.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!