Zobacz wideo: Rybi Rynek w Bydgoszczy - jakie zmiany nas czekają?

W tym miejscu na Starym Mieście istniała ewangelicka fara, wzniesiona w 1787 roku, 15 lat po tym, jak Bydgoszcz znalazła się w zaborze pruskim. Rozebrano ja w 1903 roku. "Znajdują się tutaj późnośredniowieczne cegły, wtórnie użyte do budowy kościoła nowożytnego. Do tego celu wykorzystano materiały z rozbiórki murów miejskich i innych parceli" - uważa archeolog Andrzej Rutkowski, który nadzoruje prace.
W wykopie znajdowane są też fragmenty glinianych naczyń i zwierzęcych kości.
Świątynia ewangelicka istniała do 1903 roku. Została zburzona z powodu złego stanu technicznego. Dodatkowo wówczas władze miasta zdecydowały o przebiciu ul. Kościelnej - dzisiaj to ulica Magdzińskiego - aż do nowego kościoła ewangelickiego farnego przy pl. Kościeleckich. Dziś to kościół jezuitów.
Ul. Magdzińskiego jest zamknięta dla ruchu, co związane jest z budową obiektu retencyjnego w ramach realizowanego od 2017 roku przez Miejskie Wodociągi i Kanalizację projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszczy”.
W tym miejscu budowa obejmuje wykonanie odcinka kanalizacji deszczowej o długości ok. 40 metrów.