Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To stanie się z Twoim organizmem, jeśli przez miesiąc nie będziesz jeść cukru

OPRAC.:
Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Wideo
od 16 lat
Cukier to istotny składnik diety człowieka, ale jego nadmiar - zresztą jak nadmiar wszystkiego - szkodzi. W artykule wyjaśniamy, jak działa cukier na organizm człowieka, a w galerii informujemy, jakich efektów zdrowotnych można oczekiwać po 30 dniach (i dłużej) po odstawieniu cukru.

Cukru nie wolno całkowicie eliminować z diety. To istotne źródło energii. Nie należy unikać dobrego cukru, występującego naturalnie w produktach (warzywa, owoce, zboża), ale jak ognia wystrzegać się za to trzeba cukru dodawanego do produktów przetworzonych. Pamiętajmy, że wszystkie rośliny, z których produkuje się środki spożywcze, zawierają cukry.

Cukier jest niezbędny do pracy mózgu

Jak informuje Związek Producentów Cukru w Polsce, węglowodany, w tym cukry, dostarczają organizmowi energii w postaci glukozy, która ma zasadnicze znaczenie dla optymalnego funkcjonowania mózgu, mięśni i układu nerwowego. Zawarta w pożywieniu glukoza bardzo łatwo się wchłania, a ponadto pełni szczególną i istotną rolę jako najkorzystniejsze źródło energii dla mózgu. Mózg potrzebuje do prawidłowej pracy około 130 gramów glukozy dziennie.


► To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.


Za dużo cukru - źle!

W 2016 roku w czasopiśmie "Nutrients" opublikowano wyniki badań, które wskazują, że spożywanie dużych ilości cukru wiąże się z przyrostem masy ciała, wzrostem ryzyka wystąpienia chorób serca, otyłością, rozwojem chorób nowotworowych, niealkoholową chorobą wątroby. Ponadto spożywanie dużych ilości cukru powoduje zaburzenia nastroju, pogorszenie nastroju, kłopoty z koncentracją, snem, rozdrażnieniem, ospałością...

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) spożycie cukru należy ograniczyć do 10 procent ogółu energii. Dla przykładu - przy średnim zapotrzebowaniu kalorycznym dla osoby dorosłej na poziomie 2000 kcal (dziennie) będzie to około 200 kcal czyli 10-12 łyżeczek białego cukru - jedna łyżeczka (5 gramów) to ok. 20 kcal.

Czytaj skład, etykieta musi informować!

Kupując produkt spożywczy, zawsze sprawdzaj etykietę - znajdziesz na niej informacje i zawartości cukru w 100 mg produktu. Często jego ilość znacznie przekracza zapotrzebowanie, co źle wpływa na organizm. Ponadto do wielu produktów producenci dodają miód i syrop klonowy, które - co prawda - są zdrowsze niż biały cukier, ale dostarczają mnóstwo zbędnych kalorii.

Nie zawsze wiesz, że jesz cukier!

Cukier zarejestrowano pod różnymi nazwami handlowymi i jest ich ponad 60! - Jemy go więcej niż nam się wydaje - ostrzega portal EverydayHealth.com. Cukier dodawany do produktów ma wzmocnić smak i kolor.

Jeśli na etykiecie nie znajdujesz informacji, o tym, że produkt zawiera cukier, sprawdź, czy dodano do niego takie produkty (to też są cukry!):

  • fruktoza/sacharoza/maltoza/laktoza
  • cukier buraczany/trzcinowy/owocowy/inwertowany/kokosowy (to cukry "zdrowsze", wzbogacone o minerały)
  • melasa buraczana/karobowa/trzcinowa
  • soki winogronowe lub jabłkowe (najczęśćiej zagęszczone)
  • syropy: glukozowy, glukozowo-fruktozowe, maltozowy, kukuydziany, z cukru inwertowanego, sacharozowego
  • ekstrakty: jabłkowy, słodowy, ze słodu jęczmiennego.

Do między innymi takich produktów producenci dodają cukier:

  • smakowe alkohole
  • dżemy
  • jogurty
  • płatki śniadaniowe
  • napoje gazowane
  • sosy
  • chipsy
  • ketchup

Sięgaj po soki - są bez cukru!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do żadnych soków, w tym również w kartonach, butelkach czy z soków zagęszczonych, nie są dodawane żadne cukry, w tym fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy czy słodziki, jak również barwniki, sztuczne aromaty, czy konserwanty. W sokach owocowych są obecne tylko naturalne cukry w takiej samej ilości i rodzaju, jakie występują w owocach, z których te soki zostały wyprodukowane. Zatem jest to produkt w pełni naturalny - informuje o tym Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków.

Co stanie się po miesiącu, kiedy odstawisz produkty do których dodawany jest cukier?

Takich objawów "odstawienia cukru" możesz się spodziewać:



To może Cię zainteresować: Grzybobranie to jesienny narodowy "sport" Polaków. To relaksujące zajęcie, które jednak może mieć opłakane skutki, jeśli grzybiarz nie do końca zna się na grzybach. Chociaż statystyki zatruć grzybami z roku na rok nieznacznie spadają, to wciąż zatrucia grzybami są problemem. Każdego roku do szpitali trafiają osoby, które wymagają leczenia wskutek zatrucia grzybami. Dla niektórych, niestety, nie ma pomocy. Najczęściej zatrucia występują po zjedzeniu muchomora zielonawego, muchomora czerwonego i muchomora plamistego. W galerii artykułu zdjęcia i opisy najbardziej toksycznych grzybów, jakie rosną w polskich lasach. Nigdy ich nie zbieraj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera