MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te rośliny doskonale oczyszczają powietrze z kurzu i smogu. Warto je mieć w domu!

MIKIR
Niektóre domowe rośliny działają jak naturalne filtry powietrza, oczyszczając je z toksyn, brzydkiego zapachu tytoniowego, kurzu, a nawet smogu. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie jest dużo kominów i w związku z tym w Twojej okolicy często jest zanieczyszczone powietrze, warto postawić na hodowlę roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu. Toksyny do powietrza przedostają się również z farb ściennych i lakierów podłogowych, środków czystości, a nawet codziennej odzieży! Listę tego, co nas truje, znajdziesz w artykule, a w galerii podpowiadamy, jakie rośliny skutecznie neutralizują szkodliwe dla naszego organizmu związki chemiczne w powietrzu. Oto 10 roślin oczyszczających powietrze ►►►
Niektóre domowe rośliny działają jak naturalne filtry powietrza, oczyszczając je z toksyn, brzydkiego zapachu tytoniowego, kurzu, a nawet smogu. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie jest dużo kominów i w związku z tym w Twojej okolicy często jest zanieczyszczone powietrze, warto postawić na hodowlę roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu. Toksyny do powietrza przedostają się również z farb ściennych i lakierów podłogowych, środków czystości, a nawet codziennej odzieży! Listę tego, co nas truje, znajdziesz w artykule, a w galerii podpowiadamy, jakie rośliny skutecznie neutralizują szkodliwe dla naszego organizmu związki chemiczne w powietrzu. Oto 10 roślin oczyszczających powietrze ►►► pixabay
Niektóre domowe rośliny działają jak naturalne filtry powietrza, oczyszczając je z toksyn, brzydkiego zapachu tytoniowego, kurzu, a nawet smogu. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w miejscu, gdzie jest dużo kominów i w związku z tym w Twojej okolicy często jest zanieczyszczone powietrze, warto postawić na hodowlę roślin, które pomogą oczyścić powietrze w domu. Toksyny do powietrza przedostają się również z farb ściennych i lakierów podłogowych, środków czystości, a nawet codziennej odzieży!

Zanieczyszczone powietrze, smog, spaliny a nawet kurz i alergeny, który wdychamy, mogą znacząco przyczynić się do pogorszenia naszego zdrowia, szczególnie układu oddechowego i krążenia. W zwalczaniu toksyn, spalin i pyłu zawieszonego pomagają niektóre rośliny doniczkowe. Siła oczyszczania zależy od gatunku. W galerii prezentujemy dziesięć roślin, które najskuteczniej oczyszczą powietrze w mieszkaniu. Podpowiadamy, które rośliny najskuteczniej usuwają dane zanieczyszczenia i gdzie warto postawić je w domu. Poniżej prezentujemy listę trucizn, które znajdują się w domowym powietrzu i informujemy, skąd do niego toksyny się przedostają.

Te rośliny pomogą oczyścić powietrze z toksyn w domu:

Pamiętaj, że na 10 m² pomieszczenia powinna przypadać przynajmniej jedna roślina.

Sprawdź

Te toksyny znajdziesz w powietrzu w domu. Skąd się biorą?

  • Formaldehyd - trujący składnik powietrza, znajduje się i przedostaje się do powietrza z farb ściennych, lakierów do paznokci, szamponów czy odzieży (najwięcej formaldehydu znajduje się w takich materiałach, jak non iron, nylonie i zamszu). Jest również składnikiem dymu tytoniowego, spalin, wyziewów kominowych, dymu powstałego po spalaniu odpadów komunalnych. Działanie formaldehydu porównuje się do działania smogu, organizm ludzki jest w stanie zneutralizować go w niedużych ilościach. W większych stężeniach wywołuje astmę oskrzelową, podrażnia błony śluzowe, wywołuje zapalenie spojówek, wywołuje drapanie w gardle, kaszel, kichanie. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami zakwalifikowała formaldehyd do związków rakotwórczych grupy B1.
  • Ksylen to silnie toksyczny związek z grupy węglowodorów aromatycznych. Ksylen znajdziemy w materiałach drukarskich, w dymie tytoniowym, w produktach malarskich oraz w spalinach. To bezbarwny i bezwonny związek chemiczny. Ksylen jest cięższy od powietrza, dlatego kumuluje się w niższych partiach pomieszczeń. Ksylen uszkadza przede wszystkim wątrobę i nerki, kumuluje się w tkance tłuszczowej, szpiku kostnym, śledzionie, nadnerczach i tkance nerwowej.
  • Benzen jest najprostszym węglowodorem aromatycznym. To składnik spalin, zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego benzenem i jego pochodnymi stanowi istotny problem dużych miast oraz tras komunikacyjnych. Benzen jest związkiem rakotwórczym kategorii 1. Na organizm ludzki działa toksycznie poprzez drogi oddechowe. Wysokie stężenie benzenu powoduje ból głowy, nudności, wymioty, osłabienie. Przebywanie w pomieszczeniu z powietrzem, w którym stężenie benzenu wynosi 61-64 mg/m3 powoduje śmierć po 5-10 minutach.
  • Amoniak - gazowy amoniak (NH3) jest bardzo reaktywnym i jednym z najbardziej zasadowych zanieczyszczeń gazowych w atmosferze. Największym źródłem emisji NH3 jest rolnictwo (powyżej 90%), w tym hodowla zwierząt oraz stosowanie nawozów amonowych. Amoniak przede wszystkim powstaje w wyniku rozpadu i utleniania mocznika. Amoniak działa drażniąco na śluzówkę, podrażnia płuca, skórę i oczy. Długotrwałe przebywanie w środowisku skażonym amoniakiem powoduje choroby i uszkodzenia płuc oraz skutkuje rozwojem astmy.
  • Trichloroeten - znajdziesz go w farbach i rozpuszczalnikach farb, tuszach drukarskich, werniksach, klejach i taśmach klejących, lepiszczach. Ten środek chemiczny podrażnia układ nerwowy, wywołuje uczucie poddenerwowania, zawroty i bóle głowy, wymioty, nudności, senność, a nawet śpiączkę.
  • Toluen - znajduje się w klejach, farbach, zaprawach hydraulicznych, rozpuszczalnikach i materiałach do pielęgnacji i czyszczenia, w tym substancjach odtłuszczających. Toluen powoduje bóle i zawoty głowy, może uszkadzać płód w łonie ciężarnych kobiet. działa szkodliwe na płuca, powoduje wuczucie senności i podrażnia skórę.
  • Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny, składnik smogu, będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie. To silnie toksyczny związek chemiczny powodujący uszkodzenie wątroby i nadnerczy, uczucie zmęczenia, bólu głowy, utraty łaknienia, depresję, spłycenie oddechu, podrażnienia skórne, osłabienie układu odpornościowego i krwionośnego, problemy z płodnością i odpowiada za rozwój nowotworów.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski