Wśród nadesłanych na tegoroczny konkurs zgłoszeń wybrano szczęśliwą dziesiątkę, która została zaproszona na przesłuchania.
- Najmłodsza zakwalifikowana uczestniczka to 14-letnia Ada z klasy 8 w Szkole Podstawowej nr 35 w Bydgoszczy. Piąta edycja Melpomeny jest typowo kobieca, ponieważ wszyscy finaliści to finalistki. Są to osoby z Bydgoszczy i okolic, dalszych części województwa, ale także z Wielkopolski, a nawet Białegostoku - zdradziła nam Dorota Jasieniecka, koordynatorka Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Aktorskiej Melpomena, organizowanego przez Stowarzyszenie Teatralne „Juvenkracja” i ZSO nr 3 w Bydgoszczy.
Choć konkurs od samego początku popularyzuje wymagający gatunek, jakim jest piosenka aktorska, to można jednak powiedzieć, że co roku Melpomena (konkurs po pierwszych dwóch latach z wymiaru bydgoskiego rozrósł się w ogólnopolski) ma różne oblicza. Za pierwszym razem nawiązywano do repertuaru kabaretu Starszych Panów, w kolejnych edycjach młodzi prezentowali wybrane przez siebie piosenki: Agnieszki Osieckiej, Julian Tuwim, Konstanty Ildefons Gałczyński i Grzegorz Ciechowski, a w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego.
W tym roku konkursowi patronują piosenki z teatru na czele z utworem „To jest to”, wykonywanym przez Krystynę Jandę. Dlaczego?
- Piosenka aktorska, która jest bardzo trudną formą sceniczną (liczy się tu zarówno interpretacja muzyczna, jak i tekst), w teatrze jest wykorzystywana w każdy możliwy sposób. „To jest to” - piosenka wykonywana przez Jandę (zresztą nie ukrywam, że jedną z moich ulubionych współczesnych interpretatorek) pojawiła się jednak znienacka. Ale gdy ją usłyszałam przy okazji rozmyślania nad tematyką V edycji, w myśli powiedziałam: TAK. To jest to! Poza tym, piosenka „z teatru” łączy ze sobą i Młynarskiego, i Osiecką, i KSP, i wielu innych doskonałych tekściarzy i kompozytorów - przyznaje Dorota Jasieniecka.
Jakie utwory przygotowali finaliści, o tym można przekonać się osobiście podczas przesłuchań w sobotę (24 XI) w godz. 12-15 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG (ul. Królowej Jadwigi 14), wstęp wolny. Natomiast w niedzielę (25 XI) w Teatrze Polskim (al. Mickiewicza 2) o godz. 17.00 zaplanowana jest gala z koncertem laureatek i recitalem Kamili Lewickiej - laureatki ubiegłorocznej edycji Melpomena, która w tym roku zasiądzie w jury konkursu. Co przygotowuje dla publiczności Kamila Lewicka?
- Zza kulis mogę powiedzieć o recitalu Pani Kamili, że będzie to niezwykła prezentacja umiejętności wokalnych, scenicznych, interpretacyjnych w przepięknych utworach, ale nie zdradzając szczegółów, Pani Kamila z pewnością „zagra siebie” - dodaje Dorota Jasieniecka.
Bezpłatne wejściówki na galę finałową można zarezerwować pod adresem mailowym: [email protected]. Po wyczerpaniu puli darmowych wejściówek bilety (10 zł) można nabyć w APK podczas sobotnich przesłuchań w godz. 12-15 i w Teatrze Polskim w godz. 11-17 w dniu koncertu.
Aktualizacja:
Wyniki piątej edycji konkursu Melpomena

Jury przyznało dwa równorzędne I miejsca**Marcelinie Bociek oraz Annie Szutkiewicz. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Groth. Wyróżnienie dla Adrianny Wierzbińskiej**.
Przyznano także nagrody specjalne:
- Nagrodę Stowarzyszenia Teatralnego Juvenkracja za interpretację aktorską otrzymała Marcelina Bociek
- 8 godzin w studio nagrań ufundowane przez WSG - Anna Szutkiewicz
Wszystkim laureatkom gratulujemy!
Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?