Zobacz wideo: Przebudowa zajezdni tramwajowej przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.

W ostatnich latach PKP PLK S.A. przekazały ponad 100 razy darowizny instytucjom i organizacjom zajmującym się ochroną zabytków kolejowej techniki oraz promującym wiedzę o kolei. Wyeksploatowane elementy infrastruktury pomagają także w edukacji oraz informowaniu o historii kolei. Tym razem "wysłużony" sprzęt kolejowy z Rogowa trafi na ekspozycje w Stęszewie koło Poznania, Terespolu i Łącku oraz do Technikum Kolejowego im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.
- Regularnie przekazujemy darowizny instytucjom, które utrzymują zabytkowe połączenia lub gromadzą przedmioty informujące o historii kolei - mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Współpracujemy też ze szkołami, a przekazywany sprzęt ułatwia naukę i przygotowanie przyszłych kolejarzy. Taki charakter mają obecne darowizny dla kolei wąskotorowej w Rogowie i Technikum Kolejowego w Bydgoszczy.
To będzie kawał historii kolei
W bydgoskiej „Kolejówce” z pewnością "wysłużony" sprzęt dostanie drugie życie.
- Dla szkoły technicznej taki sprzęt znaczy bardzo wiele - mówi Mirosława Pawlak-Szablewska, dyrektor szkoły. - To przede wszystkim możliwość naocznego poznania budowy urządzeń, zdobycia pierwszej wiedzy praktycznej i przygotowania przyszłych kolejarzy do pracy w warunkach możliwie zbliżonych do tych zakładowych.
Wybudowana w 1915 roku wąskotorówka w Rogowie to najdłuższa czynna kolej wąskotorowa w Polsce. Sprzęt stanowi zatem kawał historii kolei. Wkrótce dowiemy się dokładniej, jakie elementy infrastruktury kolejowej z Rogowa, trafią do bydgoskiej szkoły.
Semafor z 1945 r. po renowacji stanie przed szkołą
Wcześniej Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika otrzymało od PKP PLK S.A. semafor kształtowy z 1945 r.
- Urządzenie zostało zdemontowane podczas prac na stacji Toruń Wschodni - mówi Mirosława Pawlak-Szablewska. - Już je otrzymaliśmy i wzbogaci nasze szkolne zasoby dydaktyczne oraz pomoże uczniom w przygotowaniu do zawodu. Aktualnie semafor został poddany renowacji. Po jej zakończeniu stanie przed siedzibą szkoły.
Na terenie przy szkole od 2016 r. stoi już zabytkowy parowóz wąskotorowy BORSIG z 1911 roku.
- Przekazał nam go założyciel naszej szkoły Jan Skotarczak, który kupił go 25 lat temu od kolekcjonera z Gostynia - mówi Andrzej Poturalski, manager szkoły. - Widok parowozu zawsze wzbudza duże zainteresowanie.
Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy mieści się w budynku Bydgoskiej Szkoły Wyższej. To szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej. Placówka przy ul. Unii Lubelskiej powstała w roku szkolnym 2014/2015. Obecnie kształci na kierunkach: technik transportu kolejowego, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik budownictwa kolejowego oraz technik automatyk sterowania ruchem kolejowym.
- Rozwijamy się bardzo prężnie. W tym roku mamy sześć klas I, w poprzednich latach były trzy - mówi Andrzej Poturalski. - Obecnie uczy się u nas 360 uczniów z całej Polski, w tym nie tylko z Bydgoszczy i naszego województwa, ale też, m.in. z woj. wielkopolskiego, pomorskiego czy łódzkiego. Sprzęt przekazany przez PKP PLK S.A. na pewno pomoże w ich edukacji.