https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Collegium Medicum w Bydgoszczy organizuje konferencję „Farmacja w Akcji: Jak Walczyć z Nowotworami?”. Zaprasza też uczniów na warsztaty

Paweł Kaniak
Opracowanie:
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum w Bydgoszczy Dariusz Bloch
W poniedziałek 10 lutego, w Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy odbędzie się konferencja zatytułowana „Farmacja w Akcji: Jak Walczyć z Nowotworami?” Organizatorami wydarzenia są: Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji CM UMK oraz Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych CM UMK. Dzień później rozpocznie się VI edycja Praktycznych Warsztatów dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych.

Konferencja „Farmacja w Akcji: Jak Walczyć z Nowotworami?” Wydział Farmaceutyczny CM odbędzie się 10 lutego w godz. 9.00-13.00 przy ulicy ul. Jagiellońskiej 13, w siedzibie Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, aula 1.4 i 1.5, budynek A. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem wojewody kujawsko-pomorskiego Michała Sztybla  oraz prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego.

Konferencja jest dedykowana uczniom szkół ponadpodstawowych (400 licealistów z Bydgoszczy, Piły i Nakła), którzy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat nowotworów - ich powstawania, leczenia oraz roli farmacji w walce z tymi chorobami.   Program konferencji obejmuje wykłady konsultantów wojewódzkich, uznanych specjalistów, interaktywne panele dyskusyjne oraz konkursy z nagrodami. Podczas konferencji odbędą się interaktywne formy prelekcji.

- Konferencja to nie tylko dawka rzetelnej wiedzy, ale także okazja do nawiązania kontaktu z ekspertami, wymiany doświadczeń oraz zainspirowania się historiami tych, którzy pokonali nowotwór - mówi dr hab. Marek Foksiński, prof. UMK Dziekan Wydziału Farmaceutycznego CM.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wysłuchać następujących wykładów:

  • "Podstawy Onkologii: Zrozumieć Nowotwory" - wprowadzenie do tematyki nowotworów, ich klasyfikacji oraz mechanizmów powstawania- Filip Jankowski oraz Zuzanna Cieślak

  • Wystąpienie - Marcin Piątek, Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Bydgoszczy

  • "Leczenie skojarzone a leczenie systemowe nowotworów" - dr Sławomir Wileński, Konsultant wojewódzki w dziedzinie farmacji szpitalnej, Kierownik Apteki Szpitalnej w Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy

  • Wystąpienie„Perspektywy rozwoju farmacji w Polsce” - prof. dr hab. Michała Marszałł, Konsultant wojewódzki w dziedzinie analityki farmaceutycznej, Kierownik Katedry Chemii Leków CM UMK, który wypowie się na temat roli współczesnego farmaceuty w przebiegu leczenia nowotworów

  • "Czynniki ryzyka nowotworów – co powinieneś wiedzieć?” – prelekcja lekarza Adama Szczepanika z Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy

  • "Od Diagnostyki Do Kliniki – Jak powstają wyniki, które ratują życie" - dr hab. Magdalena Krintus, prof. UMK, Konsultant wojewódzki w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej, Kierownik Katedry Diagnostyki Laboratoryjnej CM UMK

  • "Psychologia chorego: Jak radzić sobie z diagnozą?” - panel z udziałem psychoonkologa, mgr Lucyna Szatkowska, poświęcony wsparciu pacjentów i ich rodzin.

Przewidziano też panel dyskusyjny z pacjentem onkologicznym - będzie to poruszająca opowieść o walce i zwycięstwie nad chorobą.

Z kolei w dniach 11-14 lutego Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum zaprosi młodzież ze szkół ponadpodstawowych na bezpłatne warsztaty. To będzie już szósta edycja zajęć dla klas III i IV biologiczno-chemicznych, medycznych i przyrodniczych.

- Poprzednie edycje warsztatów cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży. W tym roku planujemy udział około 900 uczniów, którzy będą mieli okazję uczestniczyć w praktycznych zajęciach na terenie laboratoriów Wydziału Farmaceutycznego - informuje Zespół ds. Promocji Wydziału Farmaceutycznego CM.

Uczelnia przygotowała 27 warsztatów przybliżających tematykę z zakresu farmacji, diagnostyki laboratoryjnej oraz kosmetologii. Uczestnicy warsztatów będą mogli zapoznać się z technikami badawczymi stosowanymi w naukach farmaceutycznych, diagnostyce medycznej, czy kosmetologii, wykonać eksperymenty oraz poczuć atmosferę uniwersytecką.

Jak informuje Zespół ds. Promocji Wydziału Farmaceutycznego CM, to doskonała okazja dla młodych pasjonatów nauki, aby poszerzyć swoją wiedzę i doświadczyć pracy w laboratorium.

Inauguracja warsztatów odbędzie się we wtorek 11 lutego o godzinie 8.45 w auli nr 35 w budynku Farmacji Collegium Medicum UMK przy ul. dr. A. Jurasza 2.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski