MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich w Bydgoszczy. Które klasy najchętniej wybierają uczniowie?

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Dla uczniów klas VIII to ważny czas. Nie tylko czekają na wyniki egzaminu ósmoklasisty, ale też rekrutują do szkół ponadpodstawowych. Na zdjęciu młodzież z SP nr 32 w Bydgoszczy. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Dla uczniów klas VIII to ważny czas. Nie tylko czekają na wyniki egzaminu ósmoklasisty, ale też rekrutują do szkół ponadpodstawowych. Na zdjęciu młodzież z SP nr 32 w Bydgoszczy. Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
W piątek (14 czerwca) kończy się pierwszy etap rekrutacji do miejskich szkół ponadpodstawowych w Bydgoszczy. Sprawdziliśmy, które profile w wybranych liceach i technikach cieszą się największym zainteresowaniem uczniów.

Nabór do klas pierwszych bydgoskich liceów, techników i szkół branżowych I stopnia rozpoczął się 13 maja. W tym roku ósmoklasistów jest mniej niż jeszcze rok temu, stąd oferta szkół średnich została dostosowana do potrzeb.

W tegorocznym naborze bydgoski ratusz przygotował łącznie 2615 miejsc, w tym 975 w 4-letnich liceach ogólnokształcących, 1084 w 5-letnich technikach i 556 w 3-letnich branżowych szkołach I stopnia. Wzorem lat ubiegłych o przyjęcie do miejskich szkół ponadpodstawowych ubiega się też młodzież spoza Bydgoszczy.

W Bydgoszczy nabór odbywa się elektronicznie za pośrednictwem strony https://bydgoszcz.edu.com.pl. Rejestracja i składanie wniosków o przyjęcie w systemie kończy się 14 czerwca do godz. 15 (I etap).

- Po tym terminie system naborowy zostanie zablokowany. Ponowne jego otwarcie nastąpi 25 czerwca br. - informuje bydgoski ratusz.

W bydgoskich liceach uczniowie chętnie wybierają klasy medyczne i lingwistyczne

Sprawdziliśmy w wybranych bydgoskich szkołach, które klasy na obecnym etapie mają największe obłożenie. Kandydatom warto przypomnieć, że w naborze można wybrać maksymalnie trzy szkoły i dowolną liczbę oddziałów w nich.

W I LO w Bydgoszczy od września planuje się utworzenie trzech klas I (rok temu było ich siedem - przyp. red.).

- Postawiliśmy na profile, które w poprzednich latach cieszyły się największym zainteresowaniem, choć w tym roku sporo osób pyta też o klasę humanistyczno-prawną, ale jej nie mamy w planach od września - mówi Mariola Mańkowska, dyrektor I LO. - Chętnych do wszystkich oddziałów i to w pierwszej preferencji jest u nas na tyle dużo, że klasy moglibyśmy skompletować już dziś.

W bydgoskiej "Jedynce" największym zainteresowaniem cieszy się klasa medyczna (biologiczno-chemiczno-matematyczna).

- Miejsca są tu 32, tak jak w pozostałych dwóch klasach, a w pierwszym wyborze wskazało ją już 50 osób. Ta liczba może jeszcze wzrosnąć, bo nabór cały czas trwa - zaznacza Mariola Mańkowska. - Sporym powodzeniem cieszy się też klasa lingwistyczna z rozszerzonym językiem hiszpańskim i angielskim (na razie jest 41 chętnych w I preferencji). Z kolei do klasy matematyczno-informatycznej w I preferencji na ten moment mamy 35 kandydatów.

O rekrutację spokojna jest też Agnieszka Nowak, dyrektor III LO.

- Od września powstaną u nas dwie klasy pierwsze: lingwistyczno-geograficzna z rozszerzonym językiem hiszpańskim, angielskim i geografią oraz medyczna. Do każdej z nich możemy przyjąć po 32 uczniów, ale chętnych mamy na górkę - mówi Agnieszka Nowak. - To mnie nie zaskakuje, bo w ostatnich latach mieliśmy jeden z najlepszych naborów w Bydgoszczy. Najbardziej oblegana jest klasa lingwistyczno-geograficzna. Na tę chwilę mamy tu ponad 70 kandydatów w I preferencji. Do klasy medycznej jest już 27 chętnych (I preferencja), ale 16 wniosków czeka jeszcze na weryfikację.

W IV LO od nowego roku szkolnego 2024/2025 mają być dwie klasy I: biologiczno-medyczna i matematyczno-przyrodnicza (po 32 miejsca w każdej).

- Jesteśmy zadowoleni z naboru. Do klasy biologiczno-medycznej mamy już 69 podań w I preferencji, a do klasy matematyczno-przyrodniczej z rozszerzoną matematyką, fizyką i językiem angielskim - 37 chętnych - mówi Katarzyna Kijewska-Południak, dyrektor IV LO. - Cieszy nas, że uczniowie szkół podstawowych chętnie wybierają kierunki ścisłe. Poza tym w obu klasach zamierzamy realizować projekt "Człowiek w naturze i kulturze", jego pomysłodawczynią jest nasza wicedyrektor Beata Pilewska.

W "Elektroniku" wzięcie ma klasa kształcąca w zawodzie technik programista

W Technikum Elektronicznym nr 7 od września powstaną cztery klasy I.

- Będą kształcić w zawodach technik elektronik, technik teleinformatyk, technik informatyk z elementami wojskowymi i technik programista. Wszystkie klasy mają patronów. Do każdej z nich możemy przyjąć po 32 uczniów - mówi Marcin Chabowski, dyrektor Zespołu Szkół Elektronicznych. - Nowością jest klasa technik programista pod patronatem firmy Atos, która na razie w rekrutacji cieszy się największym zainteresowaniem. W I preferencji mamy tu już 45 wniosków zaakceptowanych.

Przypomnijmy, że od 25 czerwca do 9 lipca kandydaci będą mieli czas na dostarczenie świadectw. 3 lipca uczniowie poznają wyniki egzaminu ósmoklasisty i od tego dnia do 9 lipca do godz. 15 trzeba będzie uzupełnić wniosek o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostaną ogłoszone 16 lipca (godz. 12). Następnie do 19 lipca (do godz. 15) będzie czas na potwierdzenie woli. Listy przyjętych i nieprzyjętych opublikowane zostaną 22 lipca w samo południe, po czym do 23 lipca nastąpi opublikowanie przez kuratora oświaty informacji o liczbie wolnych miejsc.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski