Konkurs odbył się już po raz trzeci. W finale, który rozegrano na terenie fordońskiego kampusu PBŚ, w sumie rywalizowało 31 zespołów. W ich składzie byli uczniowie szkół ponadpodstawowych z czterech województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
- Inauguracja konkursu nastąpiła pod koniec stycznia br. Reprezentanci zgłoszonych do konkursu szkół przyjechali wtedy do Bydgoszczy i odebrali zestawy startowe - mówi Dominika Płaczek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej PBŚ i zarazem koordynatorka konkursu. - Na bazie deskorolki elektrycznej młodzież przez ostatnie miesiące budowała pojazdy elektryczne.
Efekty ich pracy można było zobaczyć podczas wtorkowego finału w kampusie PBŚ.
Uczestnicy finałowego konkursu mieli też do pokonania tor przeszkód
- Rywalizacja przebiegała w dwóch kategoriach. Najważniejszą była kategoria projektowa. Tu pojazdy były oceniane pod kątem rozwiązań konstrukcyjnych, materiałów i technologii wykonania - mówi Dominika Płaczek. - Oceny dokonywali dr hab. inż. Piotr Aleksandrowicz prof. PBŚ - dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej oraz prof. dr hab. inż. Dariusz Skibicki.
Z kolei w kategorii sprawnościowej do pokonania był specjalnie zbudowany tor przeszkód.
- Pojazdy startowały pojedynczo, liczył się najlepszy czas przejazdu. Nie było to wcale łatwe zadanie, bo na tor przeszkód składały się np. slalomy, tunele czy labirynty - mówi Dominika Płaczek.
Zawody poprzedziła seria startów treningowych, po czym nastąpiło otwarcie finału konkursu eWIM 2024 z udziałem PBŚ z prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim, rektorem Politechniki Bydgoskiej na czele.
Ostatecznie w kategorii projektowej zwyciężył Zespół Szkół Samochodowych we Włocławku, przed ekipą I LO w Świeciu i Zespołem Szkół Technicznych w Grudziądzu. Czwarte miejsce zajął Zespół Szkół Elektronicznych z Bydgoszczy.
W kategorii tor przeszkód pierwszą lokatę zdobył zespół Centrum Kształcenia Zawodowego w Inowrocławiu. Drugi był Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu, a trzeci Zespół Szkół Technicznych w Żninie.
Piknik techniczny w kampusie PBŚ z licznymi atrakcjami
Finałowi konkursu eWIM 2024 towarzyszył piknik techniczny. Swoje stoiska wystawowe przygotowali: Wydział Inżynierii Mechanicznej Politechniki Bydgoskiej oraz firmy, które dołączyły do konkursu w roli partnerów. Wśród licznych atrakcji pikniku nie zabrakłowystawy pojazdów elektrycznych, strefy VR i LEGO, strefy robotów czy wystawy elektronarzędzi. Można było też zwiedzić laboratoria i wziąć udział w konkursach technicznych z nagrodami.
W czasie imprezy jedną z atrakcji był robot-pies, czyli czworonożny robot kroczący. Jak już informowaliśmy, urządzenie PBŚ zakupiła w maju br. w ramach grantu Community Ambassador Program TE Connectivity i środków własnych Wydziału Inżynierii Mechanicznej PBŚ. Platforma potrafi przenieść nawet 8 kg materiału i rozpędzić się do 12,5 km/h.
- Trwa konkurs na imię dla naszego robota-psa - mówi dr Michał Stopel. - Wybraliśmy trzy propozycje: WIMdog, WIMek oraz WIMo i na nie można głosować do piątku 14 czerwca do godz. 11.
