Dyrektor Andrzej Szwalbe, niemal do ostatnich chwil przed swoją śmiercią w 2002, w rozmowach z nami i listach kierowanych do redakcji, wyrażał troskę o losy ukochanej kolekcji fortepianów, współtworzonej z prof. B. Voglem.
Niezwykle zależało mu na jej ekspozycji w Ostromecku, widząc w tym miejscu ważny ośrodek muzykologiczny. Jego życzeniu stało się zadość...
Licząca w całości ponad 50 sztuk, jest złożona głównie z instrumentów polskich z XIX w. Od pewnego czasu, dzięki staraniom wielu ludzi, można podziwiać kilkanaście z nich w starym pałacu. Teraz - można się też z nią zapoznać także wirtualnie, choć oczywiście - wszystkich fordonian zapraszamy do osobistej wycieczki za Wisłę.
- Można już odwiedzać naszą nową stronę internetową, dedykowaną Kolekcji Zabytkowych Fortepianów imienia Andrzeja Szwalbego w Ostromecku. Kolekcja jest jednym z trzech najważniejszych w Polsce zbiorów instrumentów tego typu.
Jest to niewątpliwa „perła” w koronie bydgoskiej kultury - zachęca Jarosław Jaworski z MCK, zarządzającego ostromecką placówką. - Zapraszam do oglądania katalogu pod adresem: http://palacwostromecku.pl/fortepiany/ach, jednocześnie zapowiadając wyjątkowe, wrześniowe wydarzenie w Ostromecku. W naszych pałacach, przy Kolekcji Fortepianów, odbędzie się pierwsze w historii spotkanie polskich znawców instrumentów zabytkowych: I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna.