Zobacz wideo: Zimowe atrakcje Bydgoszczy w sezonie 2021/2022.
Przystań powstała w XIX-wiecznym budynku na terenie "Trójki", w którym jeszcze do niedawna mieściło się Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego. Po jego przenosinach do gmachu przy ul. Staroszkolnej 10, dotychczasowa jego siedziba przeszła kapitalny remont.
W tym miejscu nową przestrzeń zyskała szkolna biblioteka, która teraz zamieni się w prawdziwą "Przystań Odkrywców".
- Powstało tu kilka stref, np. „strefa ciszy”, czyli miejsce do nauki i odrabiania lekcji, ale też strefa rekreacyjna, gdzie młodzież może fajnie spędzi czas z koleżankami i kolegami. Do ich dyspozycji będą gry planszowe - mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO.
W strefie warsztatowo-szkoleniowej uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin. Nie zabraknie również miejsca dla kultury - w tej sekcji pojawią się np. wystawy prac lokalnych artystów.
Pomysłodawczynią Przystani Kultury i Rozwoju jest Anita Wojcieszonek, nauczycielka biblioteki w III LO. To miejsce powstało z myślą o tym, by zwiększyć wśród młodzieży zainteresowanie kulturą, ale nie tylko. Chodzi też o to, by uczniowie mogli doskonalić umiejętności analizowania, logicznego myślenia i konstruktywnego dialogu. Organizowane będą także warsztaty tematyczne w zakresie motywacji, zarządzania sobą w czasie, samoregulacji emocji oraz empatii.
Przystań Kultury i Rozwoju wyposażona została, m.in. w stanowiska komputerowe i stoły do odrabiania lekcji.
- Jest tu też mała kawiarnia, gdzie uczniowie będą mogli napić się herbaty - mówi Grażyna Dziedzic.
W uroczystym otwarciu "Przystani" wzięli udział, m.in. Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty, bydgoscy radni, dyrektorzy szkół zaprzyjaźnionych z "Trójką", przedstawiciel Rady Osiedla Okole oraz członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół III LO.
