Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Miłośników Starego Fordonu. Projekt został dofinasowany przez Urząd Miasta Bydgoszczy, a patronat honorowy nad nim objął Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy. Temat drugiej edycji forum brzmi: "Jak działa rzeka i skąd się bierze woda na lądzie?".
Organizacja tego wydarzenia w Starym Fordonie nie jest przypadkowa.
- Zrewitalizowane nabrzeże Wisły w Bydgoszczy Fordonie przyciąga coraz więcej mieszkańców i gości. Nasze stowarzyszenie od początku jest bardzo zaangażowane w przywracanie Wisły dawnemu miasteczku Fordon, ale także całej Bydgoszczy - podkreśla Hanna Rzadkosz-Florkowska, wiceprezeska Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. - Jesteśmy przekonani, że jest to jeden z filarów rzeczywistej rewitalizacji społecznej tej części Miasta. Docelowo staramy się, aby powstała w Fordonie turystyczna przystań wraz z centrum informacji ekologicznej dla całego obszaru rzecznego Bydgoszczy.
Wiedza na temat rzek wśród mieszkańców jest znikoma. Społecznicy chcą to zmienić
Członkowie stowarzyszenia są przekonani, że takie przemiany nadrzecznej rzeczywistości i przyciąganie ludzi nad rzekę powinny być pogłębione o edukację zarówno historyczną, jak i ekologiczną.
- Podczas dotychczasowych rejsów i spotkań z mieszkańcami zaobserwowaliśmy, że wiedza na temat Wisły i ogólnie rzek jest znikoma - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska. - Jedną z przyczyn niedoborów wody jest niszczenie ekosystemów rzek poprzez ich zatruwanie, ale także agresywną regulację. Wiele osób jednak nie widzi między tym związku. Świadomość zmian klimatycznych i związanych z tym zagrożeń brakiem wody jest cały czas niska w masowej świadomości. Dlatego stawiamy sobie za cel wyjaśnienie procesu obiegu wody w przyrodzie i zasadniczej roli naturalnych rzek w jej zatrzymywaniu na lądzie. Ponadto chcemy budować proekologiczne postawy mieszkańców Miasta, wspierać kulturę bliską przyrody i pozycjonującą człowieka, jako jej część, a nie "zarządcę".
Stowarzyszenie chce powiązać te działania edukacyjne z informacją na temat planów budowy przystani wiślanej w Bydgoszczy Fordonie.
- Wiemy, że budzi ona duże zainteresowanie i ma silny odzew społeczny - mówi Hanna Hanna Rzadkosz-Florkowska. - Zależy nam na pokazaniu naszych działań w perspektywie odpowiedzialności za środowisko naturalne. Chcemy opowiedzieć o koncepcji powstania centrum edukacji ekologicznej przy przystani.
Spotkanie w fordońskiej synagodze ma charakter otwarty
II Forum Wiślane odbędzie się 14 czerwca o godz. 17 w synagodze w Starym Fordonie. Spotkanie ma charakter otwarty. Najpierw będzie blok poświęcony turystyce rzecznej: "Rzeki czyste i chronione dla zrównoważonej turystyki" - Marcin Karasiński (Nadwiślańska Organizacja Turystyczna), "Koncepcje przystani w Bydgoszczy Fordonie oraz Centrum Edukacji Ekologicznej" - prezentacja SMSF połączona z dyskusją.
W drugiej części forum zaplanowano blok poświęcony ekologii wody: "Jak działa rzeka i dlaczego zdrowe rzeki mogą nas uratować" - Jakub Gołębiewski (Fundacja Wolna Wisła) oraz "Między suszą a powodzią i co może zrobić zwykły obywatel?" - Beata Michałek (UM Bydgoszczy)
O godz. 18 w synagodze odbędzie się bydgoska premiera filmu Ewy Ewart „Do ostatniej kropli”. Film prezentuje obraz niszczonych na całym świecie przez człowieka rzek w imię rozwoju technologicznego, zysku, który nie ogląda się na koszty środowiskowe, ani społeczne. Pokazuje także ludzi, którzy o te rzeki walczą, skłania do refleksji i wzmacnia postawy proekologiczne.
Forum poprzedzą przed południem warsztaty edukacyjne dla uczniów ze starszych klas z SP nr 4.
- Planujemy sześć rejsów edukacyjnych dla młodzieży po Wiśle na łodzi "Wiślana" - mówi Hanna Rzadkosz-Florkowska. - Warsztaty poprowadzi Jakub Gołębiewski z Fundacji Wolna Wisła. - Zależy nam, by uczniowie w tej atrakcyjnej formie "dotknęli" tematu rzeki. By dowiedzieli się, jak rzeka funkcjonuje i uzmysłowili sobie, dlaczego tak ważne jest, by ją chronić.
