Zobacz wideo: Rewitalizacja Starego Fordonu. Co się zmieni?
24 kwietnia, na prośbę mieszkańców Fordonu, członkowie i wolontariusze Stowarzyszenia MODrzew spacerowali mało znanymi zakamarkami Bydgoszczy, gdzie rosną cenne i okazałe drzewa. Niektóre w obwodzie mają sporo ponad 300 cm, a inne to wyjątkowe okazy, jak np. Sylwia, jedyna w Bydgoszczy brzoza brodawkowata objęta ochroną pomnikową. Rośnie na prywatnej działce przy ul. Świętokrzyskiej i to właśnie na wniosek właścicieli posesji drzewu nadano imię Sylwia. W obwodzie ma 230 cm i... ciągle rośnie.
W Fordonie wolontariusze bydgoskiego Stowarzyszenia MODrzew spisali wyjątkowo cenne przyrodniczo drzewa
Na ul. Bieszczadzkiej spisano klona zwyczajnego (239 cm w obwodzie), który nie jest pomnikiem przyrody, ale jest zachwycający. Po sąsiedzku rośnie dąb szypułkowy, który także został spisany przez przyrodników - w obwodzie ma 237 cm. Drzewo takiego samego gatunku, ale jeszcze bardziej majestatyczne, rośnie przy ul. Tatrzańskiej - ma w obwodzie 338 cm. To znany dąb Napoleona, który rośnie na zboczu górki widokowej. Można stąd podziwiać nie tylko panoramę Fordonu, ale i Wisłę, most, a nawet ostromecki pałac.
- Podczas spaceru po Fordonie trafiliśmy też, jak wszystko na to wskazuje, na najwyższy świerk rosnący w naszym województwie - mówi Marzena Błaszczyk ze Stowarzyszenia MODrzew. - To piękna, zielona dzielnica, rośnie tu bardzo dużo wysokich, cennych przyrodniczo drzew. I wciąż odkryć można tu zakątki wcale nie tak dobrze bydgoszczanom znane.
Spacer był okazją do przetestowania nowej aplikacji, dzięki której każdy może zostać wolontariuszem i spisać drzewa w swojej okolicy.
Jak dołączyć do wolontariuszy spisujących bydgoskie drzewa?
Do projektu Bydgoskie Drzewa tworzonego przez społeczników ze Stowarzyszenia MODrzew - Monitoring Obywatelski Drzew może dołączyć każdy, kto zgłosi się poprzez stronę drzewa.bydgoszcz.pl. Wolontariusze korzystają podczas inwentaryzacji ze specjalnej aplikacji, dzięki temu powstaje mapa drzew, baza wiedzy o nich oraz mapa drzew uszkodzonych i utraconych. Informacje są potrzebne, m.in., po to, by dobrze chronić bydgoskie drzewa.
- Pełna instrukcja, wyjaśniająca, jak dołączyć do wolontariuszy liczących drzewa znajduje się na stronie: Stowarzyszenia MODrzew.
- Aplikacja, którą stworzyli społecznicy z radomskiego Stowarzyszenia RDD, znajduje się pod adresem drzewa.bydgoszcz.pl.
Jak inwentaryzacja pomoże chronić drzewa w Bydgoszczy?
- Chcemy widzieć: ile jest drzew w Bydgoszczy, gdzie rosną, jakie to gatunki i jaki jest ich stan zdrowotny. Chcemy też doprowadzić do takiej sytuacji, aby osoby decydujące o wycinkach miały obowiązek rzeczywistych konsultacji społecznych przed podjęciem decyzji o usunięciu drzew - tłumaczą przyrodnicy ze Stowarzyszenia MODrzew.
Do osób, które planują budowy czy inwestycje na zadrzewionych terenach, wolontariusze kierują jasne informacje, jak np. ta dotycząca klonu przy ul. Bieszczadzkiej:
Informujemy, że drzewo Klon zwyczajny zostało zarejestrowane pod numerem: 740 w bazie drzew miejskich i znany nam jest jego stan, kondycja i wygląd. Wykonawca prac budowlanych w okolicy tego drzewa musi zastosować technologie pozwalające
na minimalizowanie mechanicznego uszkodzenia systemu korzeniowego, pnia i korony drzewa. Nasi Wolontariusze kontrolować będą stan drzewa, wykonując dokumentację fotograficzną. W przypadku nieprzestrzegania przez Wykonawcę ochrony drzewa, będziemy natychmiast interweniować u Inwestora oraz powiadomimy odpowiednie służby.
Jakie drzewa rosną w Bydgoszczy?
- Dotąd spisano 744 drzew rosnących w 1455 lokalizacjach na terenie Bydgoszczy.
- Zidentyfikowano 142 gatunki drzew. Najwięcej jest wśród nich kasztanowców białych i klonów zwyczajnych.drzew w bazie
- Przy inwentaryzacji pracuje 11 wolontariuszy.
