To była już 28. edycja konkursu. Stary Fordon wyróżniony został w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych”.
Obszar objęty budową i przebudową w Starym Fordonie rozciąga się od ul. Nad Wisłą (zachód) do wału przeciwpowodziowego (wschód), a także od ul. Rybaki (północ) do terenów rekreacyjnych od strony rzeki Wisły (południe). Powstało tam nabrzeże, bulwar nadwiślański, place zabaw, miejsca do rekreacji. Nabrzeże stało się ulubionym miejscem spacerów nie tylko mieszkańców Fordonu. Inwestycja ta była ważnym elementem odbudowy i rewitalizacji Starego Fordonu, który w tym roku obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich, a od 1973 roku jest częścią Bydgoszczy. Całkowicie odnowiono rynek, uliczki, trwają remonty kamieniczek.
- Dwadzieścia osiem lat temu mieliśmy pomysł i nadzieję, że najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji uda nam się wypromować i… udało się, jesteśmy jedynym konkursem tego typu. Najwyższy laur - statuetka i Tytuł „Modernizacja Roku” lub Tytuł „Budowa XXI wieku” jest obiektem pożądania wielu zarówno inwestorów, wykonawców, jak i projektantów. Ranga Konkursu i jego zasięg rośnie nieprzerwanie od 28 lat. Coraz większa liczba nadsyłanych zgłoszeń od kilkudziesięciu w roku 1999, po przez 520 w roku 2006, 420 w roku 2007, 621 w roku 2008, 703 w roku 2009, 803 w 2010, 823 w 2011, 922 w 2012 i liczba zgłoszeń nie spada, aż do teraz - piszą organizatorzy ze Stowarzyszenia Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.
To też może Cię zainteresować
„Rewitalizacje terenów nabrzeży Wisły w Starym Fordonie” w ramach zadania: Rewitalizacja społeczno-gospodarcza Starego Fordonu – Etap I”, bo taka była oficjalna nazwa inwestycji, znalazły się w wąskim gronie, czterech finalistów. Wyboru dokonali internauci, którzy swoje głosy oddawali przez cały wrzesień.
To już drugie tego typu wyróżnienie dla grodu nad Brdą. Wcześniej nagrodzono rewitalizację Młynów Rothera.
