– Celem konsultacji jest poinformowanie społeczności o potencjalnych kosztach i korzyściach związanych z wdrożeniem autobusów zeroemisyjnych do systemu transportu miejskiego, a także umożliwienie mieszkańcom wyrażenia swoich opinii, uwag oraz przedstawienia preferowanych rozwiązań – informuje bydgoski ratusz.
Miasto zaprezentowało mieszkańcom projekt dokumentu pt. „Analiza kosztów i korzyści (AKK) wykorzystania autobusów zeroemisyjnych do świadczenia usług komunikacji miejskiej na obszarze Bydgoszczy i gmin ościennych, dla których Miasto Bydgoszcz jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego – na mocy zawartych porozumień międzygminnych”. Do 10 października można zapoznać się z jego treścią i zgłosić do niego uwagi.
Dokument to analiza obecnego stanu taboru autobusowego w Bydgoszczy oraz okolicznych gminach, ale i prezentacja wariantów możliwości wprowadzenia autobusów zeroemisyjnych, wraz z niezbędną infrastrukturą do ich ładowania. Przedstawiony jest wpływ, jaki zmiana może wywrzeć na środowisko i analizowane są ekonomiczne aspekty modernizacji transportu publicznego.
Rozważając plan wymiany taboru wzięto pod uwagę cztery warianty, w tym dwa dotyczące pojazdów elektrycznych i jeden wodorowych. We wnioskach te trzy opcje oceniono jako nieopłacalne pod względem finansowym. Podkreślono, że przy zakupie autobusów zeroemisyjych należy starać się o uzyskanie maksymalnego poziomu wsparcia zewnętrznego, a w takich wypadkach należy przeprowadzić odrębną analizę kosztów i korzyści dla każdego projektu inwestycyjnego.
„MZK Bydgoszcz obecnie posiada plany dotyczące zakupów autobusów elektrycznych. W trakcie oceny merytorycznej jest projekt dotyczący zakupu 11 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą z wykorzystaniem OZE dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach konkursu Zielony Transport Publiczny. Ponadto MZK Bydgoszcz posiada plan zakupów taboru do 2033 roku” – czytamy w dokumencie.
Z treścią analizy można zapoznać się do 10 września w siedzibie ZDMiKP przy ul. Toruńskiej 174a w godzinach pracy urzędu (od 7 do 15, z wyjątkiem wtorku – wówczas do godz. 18) lub w wersji dostępnej na stronie internetowej. Uwagi można zgłaszać:
- w siedzibie ZDMiKP;
- za pośrednictwem platformy EPUAP2: /ii0jd383ws/SkrytkaESP, z dopiskiem „Konsultacje społeczne – Analiza kosztów i korzyści (AKK)”;
- pocztą elektroniczną na adres: [email protected], z dopiskiem „Konsultacje społeczne – Analiza kosztów i korzyści (AKK)”.
- przez ankietę na stronie https://ankiety.um.bydgoszcz.pl/index.php/557424?newtest=Y&lang=pl.
