Zobacz wideo: Wakacyjne pokazy fontanny multimedialnej przed Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy
Eliminacje do „pełnoletniej” edycji tego prestiżowego Konkursu Chopinowskiego z powodu pandemii były przekładanie i to dwukrotnie, aż wreszcie szczęśliwie odbyły się 12-23 lipca.
Jak podaje organizator, czyli Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, do muzycznego turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań, ale ostatecznie do eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy zaprezentowali się na żywo przed jurorami i publicznością w w Filharmonii Narodowej w Warszawie, jaki internautami z całego świata (transmisje oglądano ponad 4 miliony razy, co - jak wyliczono - zajęło ponad 700 000 godzin oglądania, czyli niemal 80 lat!).
Polecamy także
Jury w drodze eliminacji do konkursu głównego zakwalifikowało 87 pianistów, wśród których wskazać można: 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, 7 obywateli Korei Południowej, 6 Włochów, są również reprezentanci Armenii, Chińskiego Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.
Pięciu reprezentantów Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy
Okazuje się, że bydgoska Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w XVIII Konkursie Chopinowskim ma bardzo silną reprezentację, bowiem w drodze lipcowych eliminacji zakwalifikowali się jej dwaj absolwenci: Jakub Kuszlik i Marcin Wieczorek. Wśród zakwalifikowanych jest także Chińczyk Zi Xu, który również studiował w Bydgoszczy.
Co więcej, spośród 9 pianistów, którzy weszli do konkursu głównego bez eliminacji z racji tego, że są laureatami innych ważnych konkursów pianistycznych, mamy aż trójkę młodych wirtuozów również związanych z Akademią Muzyczną w Bydgoszczy, jak:
- Szymon Nehring,
- Adam Kałduński,
- Kamil Pacholec.
Emocje będą zatem sięgać zenitu podczas przesłuchań konkursowych od 3 do 20 października 2021, które będzie można śledzić na żywo, zasiadając czy to na widowni sali koncertowej Filharmonii Narodowej , czy przed monitorami urządzeń z dostępem do internetu. Uroczysta gala wręczenia nagród oraz koncert laureatów 21 października br. w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Trzymamy kciuki, by był to występ „bydgoskich” pianistów!
Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie
został powołany przez polskiego pianistę i pedagoga prof. Jerzego Żurawlewa - po raz pierwszy odbył się w 1927 roku. To jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce i na świecie, które już od przeszło 90 lat popularyzuje muzykę Fryderyka Chopina i odkrywa największe talenty pianistyczne, otwierając przed nimi drzwi do międzynarodowej kariery.
Jednym ze zwycięzców tego prestiżowego konkursu - dokładnie XV edycji - jest Rafał Blechacz, który również jest mocno związany z muzyczną Bydgoszczą - jako absolwent bydgoskiej Akademii Muzycznej, a wcześniej także uczeń Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy.
